Panika związana z cukrem jest niezrozumiała

Strefa FMRegion Czwartek, 28 lipca 202233
Dlaczego w sklepach i marketach brakuje cukru? Ożywioną dyskusję na ten temat prowadzili internauci i słuchacze magazynu Magiel w Radio Strefa FM. Opinie były bardzo zróżnicowane. Niektórzy piotrkowianie i mieszkańcy regionu uważają, że cukru w Polsce nie brakuje, ale z jakiegoś powodu nie może on znaleźć drogi na sklepowe półki. Tę teorię potwierdziła ekspertka.
fot.: K. Rudzki fot.: K. Rudzki

W czasie dyskusji nie zabrakło głosów, sugerujących, że niektórzy Polacy sieją niepotrzebną panikę, co może spowodować skutki odwrotne od pożądanych. 

Mają cukier na magazynach. Ktoś puścił famę, że ma go braknąć, na magazynie wypuścili znikome ilości, żeby potwierdzić info. Następnie podnieśli ceny, żeby zarobić jak na maseczkach, rękawiczkach itp. Cukier wyjdzie z magazynów i ludzie kupując kilogram za 4,99 zł , bo taka cena zostanie podejrzewam, będą myśleli, że kupują w atrakcyjnej cenie, bo dopiero był po 7 zł. Szybko zapomną, że kupowali cukier po 2,99zl i mniej. Na tym polega nagonka. To jeszcze nie koniec, teraz się zaczną nami bawić, jak pokazaliśmy sami głupotę - uważa pani Małgorzata.

[Cukru brakuje] z tego samego powodu, co 2 lata temu, gdy zabrakło papieru toaletowego. Ludzie po prostu lubią siać panikę. Pewnie też ktoś zaczął robić zamęt w sieci, żeby pozbyć się zapasów i skorzystać na koniunkturze. Podobnie było z płynem Lugola jakiś czas temu - dodaje pan Marcin.

Także eksperci uważają, że trudności ze znalezieniem cukru na półkach sklepowych, to coś nietypowego. Tym bardziej, że na jego braki absolutnie nie narzekamy.

Sytuacja wygląda dziwnie, bo wszystkie firmy produkujące cukier informują, że mają zapełnione magazyny, na pewno go nie zabraknie, wywiązują się ze swoich kontraktów, a jednak zwłaszcza w dużych sklepach, na półkach go nie widzimy. Jeśli już z kolei jest często musimy się liczyć z tzw. reglamentacją. Zaczęło się od Biedronki, która w środę (20.07.2022 - red.) wprowadziła limit zakupowy, który zakładał, że na jeden paragon możemy "nabić" 10 kg cukru. Kilka godzin później podobnie było też w sieciach Netto i Aldi. Dlaczego tego cukru nie ma? Tego nie sposób określić. Kiedy ten nietypowy okres minie, ceny też się ustabilizują. Niestety powinniśmy się spodziewać, że na znacznie wyższym poziomie. Przypomnijmy, że jeszcze kilkanaście dni temu cena za kilogram cukru nie przekraczała zwykle 3,5 zł - mówi Agata Kinasiewicz z serwisu portalspozywczy.pl.

Panika związana z brakiem tego towaru jest odczuwalna także w mniejszych sklepach, choć niektórzy sprzedawcy uważają, że niepotrzebnie.

Być może rzeczywiście dostawy są minimalnie mniejsze. Do tej pory jednak z każdej jakaś część cukru zostawała. Teraz niedługo po odbiorze asortymentu, całość znika - mówi jedna z ekspedientek w sklepie na osiedlu Jagiellońska. 

 

A tymczasem na dziś (28.07.2022) cena kilograma cukru na stronie internetowej państwowej spółki, czyli Krajowej Grupy Spożywczej, to od 4,99 zł do 6,99 zł.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

6


Komentarze (33)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Edin DŻEKO ~Edin DŻEKO (Gość)28.07.2022 18:38

Wmagazynch Dino w Wolborzu przetrzymują 700 ton cukru. Nakaz z góry nie wysyłać do swoich marketów. Czemu? Czekać aż cena pójdzie w górę. Chory kraj

200


pol ~pol (Gość)30.07.2022 15:25

jak nie z węglem to z cudują z cukrem, a ludzie ślepi nie widzą jak są robieni w konia.

61


Ja ~Ja (Gość)30.07.2022 08:41

Ale ludzie mają krótką pamięć. W 2011 roku było dokładnie tak samo. Zamęt że cukru nie będzie i cyk cena na tamte czasy 6zł/kg. Minęło 10 lat i wyprzedawali go po 1.25/kg.

50


edolek ~edolek (Gość)30.07.2022 08:40

Zachodnie media tylko patrzą na jaki temat zasiać panikę !
Dzień bez straszenia to dla nich dzień stracony.

52


prv ~prv (Gość)29.07.2022 22:06

Nie zauważyłem żadnego braku cukru. Dzisiaj w Leclerc w Bełchatowie kupiłem jeden kilogram za 5,99 zł. Wystarczy mi na 3 miesiące. Nie wiem z jakiego powodu robicie panikę? Nie stać Cię więc nie kupuj. Tym bardziej jeśli chcesz żyć eco.

32


ręce opadają ~ręce opadają (Gość)29.07.2022 08:29

Przypominam w Polsce rządzi rząd Morawieckiego i PIS, a nie rządzą markety. Prawo stanowi rząd i sejm. W jedną noc mogą wprowadzić np. zakaz eksportu. Po czołgach, broni, amunicji, ropie, gazie, węglu co jeszcze wyślą do zrujnowanego sąsiada ?

85


dekkers ~dekkers (Gość)28.07.2022 22:19

Kilka dni temu chciałem kupić cukier - dopiero w szóstym sklepie był i to za 6.50zł...

43


Bolek ~Bolek (Gość)29.07.2022 15:48

cukier krzepi wyborców pisu i Macierewicza

37


Jurek Ogórek ~Jurek Ogórek (Gość)29.07.2022 12:14

Ja w zeszłym roku kupiłem zapas 10 kg cukru po 2,20 zł i na dzień dzisiejszy mam jeszcze 7 kg po 2,20, ze statystyki wychodzi mi że następny zapas cukru będę już robił w cenie 78 zł za kilogram. Cukier krzepi.

51


go?ć_rolnik ~go?ć_rolnik (Gość)28.07.2022 15:07

Czy to nie jest robota marketów?Czy to nie markety robią krecią robotę.W jednym jest po 3,99 zł a w drugim już ponad 5 zł. Na drugi dzień już jest inna cena. Z magazynku wyjeżdża palta z napisem tylko 10 kg na paragon.Co samo daje do myślenia, że tylko można kupić tyle a nie więcej ani mniej

90


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat