Odmienne zdania prezesów w sprawie podwyżki za ciepło

Czwartek, 11 stycznia 2024155
Prezes Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej prosi prezydenta miasta o wyjaśnienia, dlaczego mieszkańcy zapłacą więcej za ogrzewanie. Jacek Sokalski wyliczył, że łącznie dla wszystkich mieszkańców PSM ta suma wyniesie aż milion złotych.

Ładuję galerię...

Prezes spółdzielni złożył w czwartek pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta w Piotrkowie.

Z naszych obliczeń wynika, że mieszkańcy PSM zapłacą w tym roku o milion złotych więcej, porównując z naszymi szacunkami z grudnia 2023 r. Według naszych analiz są to koszty za zamówioną moc. Biorąc pod uwagę, że decyzją Sejmu koszty wytworzenia energii zostały zamrożone do końca czerwca 2024, to powyższa sytuacja jest dla nas niezrozumiała. Stąd prośba do prezydenta o wyjaśnienie dlaczego ten koszt poszedł aż tak do góry. Średnio to 20% w stosunku do grudnia 2023 roku. To nie dotyczy tylko naszej spółdzielni, ale wszystkich odbiorców ciepła w mieście - mówi prezes PSM Jacek Sokalski.

Zupełnie inaczej na ten temat patrzy Marek Krawczyński. Prezes Elektrociepłowni wskazuje, że podwyżka dla mieszkańców jest symboliczna i wynosi niecałe 5 procent. Stało się tak m.in. dlatego, że cen podjął decyzję o wydłużeniu dopłat do cen energii. Skąd więc wynikają rozbieżności w wyliczeniach podwyżki dla mieszkańców.

Nie bardzo rozumiem dlaczego prezes Sokalski wysyła pismo do prezydenta, skoro sprawa cen leży w gestii spółki prawa handlowego jakim jest Elektrociepłownia i Urzędu Regulacji Energetyki. Średnia cena jednoczłonowa w styczniu ubiegłego roku wynosiła 272,60 zł. Od 1 maja było to 226,62 zł, natomiast od 1 stycznia 2024 jest 164,85. Średnia cena jednoczłonowa spada o 27,26%. W przypadku mieszkańców z rachunku wychodzi, że podwyżka jest 4,79% - mówi Marek Krawczyński.

Zdaniem prezesa Krawczyńskiego, chodzi o kwestię rozliczeń na węzłach dla poszczególnych nieruchomości, a także pobierania i rozliczania zaliczek.

Prezes Sokalski ma już taki styl. On zawsze mówi: to nie ja. On już prawdopodobnie podniósł, lub będzie musiał podnieść, zaliczkę eksploatacyjną. Będzie musiał podnieść opłatę na fundusz remontowy. Dlaczego? Chociażby z powodu wzrostu cen energii oraz wzrostu minimalnego wynagrodzenia. My, chyba jako jedyne przedsiębiorstwo, na bazie swoich kosztów obniżyliśmy cenę o 27 procent. Pan prezes musi teraz obliczyć zaliczkę według swoich procedur i regulaminu. Przypuszczam, że ją podniósł, choć moim zdaniem wcale nie musiał, ponieważ z mojej wiedzy wynika, że w ubiegłym roku były duże zwrot -przekonywał prezes Krawczyński, podkreślając, że cena ciepła wzrosła tylko o niecałe 5 procent netto. - Nie możemy porównywać rok do roku konkretnych kosztów. PO pierwsze spadło zużycie na przestrzeni ostatnich miesięcy. Mamy spadek o 17 procent. Do tego weźmy pod uwagę korzystanie z ogrzewania. Nie można porównać stycznia 2023 ze stycznie 2024. Wtedy mogła być temperatura 3 stopnie na plusie, a dziś mamy 7 na minusie. Tego nie da się porównywać - przekonywał prezes Krawczyński.

Prezes Krawczyński dodał, że obniżka cen w taryfie była możliwa przede wszystkim dzięki obniżeniu cen gazu. Jak wskazywał, to właśnie zakup błękitnego paliwa stanowi zdecydowanie największy procent kosztów wytworzenia ciepła. Teraz Elektrociepłownia kupuje gaz bezpośrednio na giełdzie, dzięki czemu jest on tańszy niż u pośredników.


A jak te zawirowania przełożą się na nasze rachunki? O tym każdy przekona się dopiero, kiedy pozna rozliczenia ciepłownicze swojego budynku.

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

3


Komentarze (155)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

przewidująca ~przewidująca (Gość)21.01.2024 02:14

Zmiana prezydenta w Piotrkowie? Jak się cioci szyja spoci!

00


mzgk ~mzgk (Gość)15.01.2024 11:56

Ja jestem ciekaw czy w tej radzie miejskiej znajdą się osoby które które pobirają publiczne pieniadze i przeprowadzą porządny audyt kosztów i zatrudnienia córek i kolesiów,a mieszkańcy zaczna płacić uczciwe opłaty zgodne z rzeczywistymi kosztami,a nie sztuczną fikcją prezentowaną przez PREZESA EMERYTA.Zaznaczam że spółki miejskie to 100% własność gminy i założycielem ich jest RADA MIASTA.która ma pełne prawo nadzoru i kontroli.

30


V ~V (Gość)15.01.2024 08:47

Czy Pan Krawczyński będzie prezesem do 80 roku życia czy dłużej

41


jest źle ~jest źle (Gość)13.01.2024 20:06

W kwietniu zmiana prezydenta miasta, więc poczekajmy .

70


Aaaa ~Aaaa (Gość)14.01.2024 17:37

Jakby Sokalski nie upublicznik tego rok temu i teraz to by nam Chojniak wciskał kit, że to wszystko przez Putina

51


go?ć_wiktor ~go?ć_wiktor (Gość)14.01.2024 10:09

Brawo dla Pana Prezesa Sokalskiego wszystkie koszty w tym eksploatacja i zarząd do rosną o blisko 80 procent Nowe laptopy telefony obiecanki dla kolegów.Tak się buduje opozycję przeciw Chojniakowi. Używanie Spółdzielni do własnych celów politycznych a ludzie to barany wystarczy im wykazać uwagę resztę kupią w ciemno.

24


EE ~EE (Gość)14.01.2024 00:03

Panie Jacku dziękuję, że Pan rok temu upublicznił te wszystkie podwyżki i teraz też Pan te podwyżki upublicznia

24


arek ~arek (Gość)13.01.2024 21:33

W kwietniu pajęczyna Chojniaka przejdzie do niechlubnej historii naszego miasta .Zamieciemy ją.

50


Wrona ~Wrona (Gość)11.01.2024 21:29

Dlaczego ciepłownie nazywa się elektrociepłownią ??
I drugie pytanie, ile kosztowałoby ciepło gdybyśmy zostali przy węglu i zapłacili Brukseli opłaty za emisje ? Dlaczego prezes nie podał tych danych do porównania ?? Przecież to chyba nie jest jakaś tajemnica ? Czy się jednak mylę i to jest tajemnica i prezes nie posiada wiedzy ile by wyniosła cena ?

139


Dziennikarz amator ~Dziennikarz amator (Gość)12.01.2024 10:09

Niestety wszystkie spółdzielnie i wspólnoty podnoszą koszty. Dziękujemy Panie Prezydencie za te podwyżki

81


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat