Advertisement

Nietypowy gość w Nadleśnictwie Piotrków

Region Poniedziałek, 20 listopada 202319
Jeden z kierowców podróżujących przez gminę Łęki Szlacheckie natknął się na - wciąż nietypowego jak na nasze tereny - przybysza. Chodzi o rysia, który na pierwszy rzut oka nic sobie nie robi z tego, że tuż za nim jedzie samochód. Do zdarzenia miało dojść w ubiegłym tygodniu, a w poniedziałek (20.11.2023) Nadleśnictwo Piotrków opublikowało nagranie z tego niecodziennego spotkania.
kadr z nagrania kadr z nagrania

Leśnicy podkreślają, że rysie bywają gośćmi naszych lasów, a jeśli chodzi o gminę Łęki Szlacheckie, to nie pierwsze zgłoszenie, dotyczące ich obecności w powiecie piotrkowskim.

Na tym nagraniu najpewniej mamy do czynienia z kocurem. Napływały już do nas jednak także sygnały, że mieszkańcy spotykali osobnika wraz z młodym. W takim przypadku bardziej prawdopodobne jest, że to samica, opiekująca się potomstwem. Sam autor nagrania poinformował nas, że jakieś 4-5 lat temu również spotkał na swojej drodze rysia, choć był on mniejszy niż ten uwieczniony na filmie - mówi Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków. 

Zwierzę, które widać na nagraniu nie wygląda na przerażone tym, że jest "śledzone" przez pojazd. Co natomiast powinniśmy zrobić, gdy staniemy z rysiem "oko w oko"?

Rysie nie są zwierzętami kontaktowymi. Jeżeli zauważą w polu swojego widzenia człowieka, to nie będą dążyły do konfrontacji, a uciekną. Faktycznie zaś nie mają większych oporów wobec spotkań z samochodami. Dlatego nie brakuje nagrań kierowców z tymi zwierzętami w roli głównej - dodaje Paweł Kowalski.

Czy może być to ten sam ryś, który kilkanaście dni temu spacerował ulicami Łodzi? Tego nie da się stwierdzić po nagraniu. Leśnicy liczą jednak na to, że to inny osobnik. Dopatrują się też na filmie obroży telemetrycznej. Jeśli rzeczywiście zwierzę zostało w nią wyposażone, będzie można wyśledzić jego lokalizację.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

7

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gości ~Gości (Gość)20.11.2023 16:27

Moze to ten sam rys co spacerowal w Łodzi

40


Mądry zwierz ~Mądry zwierz (Gość)20.11.2023 14:57

Świecił mu to korzystsł.Co b~dzie po ciemku po drodze łaził?Jeszcze w wdepnie w jakąs dziurę.

30


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat