artykuł sponsorowany

Niedobór witamin i minerałów - 8 sygnałów, których nie wolno ignorować

Poniedziałek, 12 lutego 2024
Witaminy i minerały pełnią w organizmie funkcję regulatorową. Uczestniczą w wielu procesach biochemicznych i fizjologicznych. Najlepiej, gdy pochodzą ze zdrowej i zbilansowanej diety, gdyż wówczas są najlepiej przyswajalne. Niestety, nie zawsze udaje nam się zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na te składniki w tradycyjny sposób. Z pomocą przychodzą suplementy, po które sięga aż 70% Polaków. Niestety, często są one przyjmowane intuicyjnie bez wykonania stosownych badań. Poznaj sygnały, które mogą wskazywać na niedobór witamin i minerałów.
Niedobór witamin i minerałów - 8 sygnałów, których nie wolno ignorować

Niedobór witamin i minerałów jest równie szkodliwy jak nadmiar

 

Suplementy diety często wydają się niewinne, ponieważ zawierają witaminy, minerały, kwasy omega-3 i zioła. Poza tym są dostępne bez recepty. Możemy kupić je nie tylko w aptece, ale też w drogeriach i supermarketach. Uważamy, że sięgając po tabletki, kapsułki i krople z witaminami oraz minerałami, wspieramy swój organizm. W rzeczywistości zarówno niedobór, jak i nadmiar składników jest niebezpieczny dla zdrowia. Np. niedostateczna podaż żelaza prowadzi do anemii, ale przekroczenie dopuszczalnej dawki zagraża zdrowiu stawów, wątroby, trzustki i serca. Zwiększa również ryzyko rozwoju zmian nowotworowych.  

 

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://auraherbals.pl/blog/bezpieczna-suplementacja-okiem-farmaceutki-jak-robic-to-dobrze/

 

Zanim sięgniesz po suplementy diety, potwierdź niedobory w badaniach

 

Specjaliści rekomendują, aby przed rozpoczęciem suplementacji witamin i minerałów, wykonać stosowne badania. Niedobór warto potwierdzić, aby ustalić, jakich składników potrzebujemy i w jakich ilościach. Podobne objawy występują bowiem przy niedostatecznej podaży różnych witamin i minerałów. Jednocześnie zaleca się, aby nie przyjmować preparatów wieloskładnikowych, jeśli nie istnieją ku temu wyraźne przesłanki. Lepiej działać w sposób ukierunkowany. Niektóre oznaczenia z krwi można wykonać w ramach NFZ, wystarczy poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie.

 

Jakie sygnały mogą wskazywać na niedobór witamin i minerałów?

  1. Wzmożone wypadanie włosów - jeśli nasza fryzura zaczęła nagle znacząco się przerzedzać, zareagujmy. Sprawdźmy, czy naszemu organizmowi nie brakuje jakichś substancji odżywczych. Zazwyczaj ich niedobór w pierwszej kolejności odbija się na stanie naszej urody. Przy wypadaniu włosów warto oznaczyć zawartość biotyny, witaminy A, D, kwasu foliowego, witaminy B12, żelaza, cynku i ferrytyny.
  2. Problemy z cerą - nadmierna suchość skóry, podobnie jak przetłuszczanie czy łuszczenie może wskazywać na niedobór określonych składników. Należy zwrócić szczególną uwagę na podaż kwasów omega-3, cynku, żelaza, siarki, witamin A, E, D i biotyny.
  3. Skurcze mięśni - drgająca powieka zazwyczaj sygnalizuje nam niedobór wapnia lub magnezu. Trzeba wykonać oznaczenie obu minerałów i przekonać się, który z nich wymaga suplementacji. Pamiętajmy o tym, aby nie łączyć magnezu z żelazem i cynkiem. Nie należy go również przyjmować po posiłkach bogatych w wapń, czyli opartych na soi, nabiale, jajach, roślinach kapustnych i strączkowych, bo utrudnia to jego wchłanianie.
  4. Zawroty głowy - mogą świadczyć o wielu nieprawidłowościach. Towarzyszą anemii, niedoborowi magnezu, ale także cukrzycy, miażdżycy, zmianom nowotworowym. W związku z tym nie należy ich lekceważyć. Warto wykonać stosowne badania, aby ustalić źródło dolegliwości. W razie potrzeby lekarz zleci odpowiednią suplementację i podpowie, jak łączyć ją z dotychczas przyjmowanymi lekami.
  5. Ospałość i brak energii do działania - wspomniany symptom jest dość powszechny w przypadku anemii (niedoboru żelaza).
  6. Problemy z kośćmi - osłabienie ich wytrzymałości mechanicznej często wiąże się z niedostatecznym spożyciem wapnia i witaminy D.
  7. Łamliwość paznokci - stanowi jeden z pierwszych symptomów niedoboru biotyny, cynku, żelaza i krzemu.
  8. Bezsenność - pojawia się przy niedoborze magnezu.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat