Advertisement

Muzyka cerkiewna wybrzmiała w Piotrkowie

Wtorek, 21 listopada 20239
W minioną niedzielę cerkiew prawosławna wypełniła się po same brzegi. To wszystko za sprawą koncertu muzyki cerkiewnej w wykonaniu Męskiego Zespołu KATAPETASMA z Torunia pod dyrekcją Łukasza Hajduczeni.

Ładuję galerię...

Podczas niedzielnego koncertu artyści przedstawili niezwykłe utwory, których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego, takich jak bizantyjska, staroruska czy gruzińska. Zespół obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych części. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw.

 

Kierownikiem i inicjatorem "Katapetasmy" jest Łukasz Hajduczenia, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie, wydziału wokalnego Guildall School of Music and Drama w Londynie, doktorant Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz wydziału Artes Liberales UW, badacz dawnej muzyki cerkiewnej, solista Warszawskiej Opery Kameralnej, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Nowym Sączu, Moskwie, Łodzi, Katowicach i Barcelonie.

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kocham ~Kocham (Gość)21.11.2023 12:24

Zdjęcie szóste bezcenne

40


Polak ~Polak (Gość)21.11.2023 12:26

Ta świątynia powinna stać na ul kostromskiej

05


al ~al (Gość)21.11.2023 15:01


Kobieta wchodząca do cerkwi powinna zakryć włosy.

13


yato ~yato (Gość)21.11.2023 18:13

Skąd wzięło się tyle krzeseł? Dlaczego wszyscy siedzą?
W tej świątyni powinni wszyscy stać !!!

06


Atrakcje ~Atrakcje (Gość)21.11.2023 12:00

Bardzo mi się podobało ale było by jeszcze fajniej jak byście to połączyli z nowoczesnym biennale

03


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat