Advertisement

Miejski budżet poniósł milionowe straty

UM Piotrków Trybunalski Środa, 28 kwietnia 202148
3 mln zł mniej z PIT i o 6 mln zł niższe, od planowanych, dochody miejskich jednostek – to główna część strat ubiegłorocznego budżetu miasta spowodowana epidemią koronawirusa. Dane za pierwszy kwartał 2021 zapowiadają, że ten rok będzie jeszcze trudniejszy.
fot. M.Kołodziejczyk / promediastudio fot. M.Kołodziejczyk / promediastudio

Dotychczasowe decyzje centralne dotyczące: obniżenia pierwszej stawki podatkowej do 17 proc., wprowadzenie zerowej stawki podatku PIT dla osób do 26. roku życia, podwyżki dla nauczycieli czy podwyżki cen prądu i paliw to tylko niektóre z przykładów wpływających na mocne uszczuplenie dochodów i jednoczesne zwiększenie wydatków samorządów w naszym kraju.

 

Do tego dochodzi kryzys ekonomiczny i ciągły lockdown, który ogranicza możliwość zarabiania przez miejskie jednostki, jak OSiR, MZK czy instytucje kultury (przy jednoczesnym ponoszeniu kosztów ich utrzymania). To wszystko coraz mocniej odbija się na finansach miasta.

 

Najważniejsze straty w budżecie miasta w stosunku do planowanych dochodów:

Jakby tego było mało dotarła do nas inna zła informacja o ograniczeniu dochodów miasta. - Zmniejszono nam subwencję oświatową o blisko 700 tys. zł - informuje Izabela Wroniszewska, skarbnik miasta i przybliża kwotę, jaką miasto już dziś planuje dołożyć do oświaty ze względu na zbyt małą subwencję przekazaną z budżetu państwa. - To aż 64 mln zł! To aż o 15 mln zł więcej niż w roku poprzednim! – wylicza skarbnik.

Finanse miejskie utrzymywane były dotychczas na stabilnym poziomie. - Jednak powyższe argumenty zmuszają nas do ciągłego szukania oszczędności we wszystkich obszarach, dlatego w pierwszej kolejności realizować będziemy najpilniejsze zadania – zaznacza skarbnik i dodaje. - Dane za I kwartał 2021 roku nie napawają optymizmem. Na ich podstawie można przewidywać, że ten rok będzie jeszcze gorszy od minionego – podsumowuje Izabela Wroniszewska.

 

źródło informacji: UM Piotrków


Zainteresował temat?

2

10


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Propozycja ~Propozycja (Gość)05.05.2021 09:56

Wybudujcie jeszcze jedną mediatekę. Wpływy z jej działalności pokryją całą dziurę budżetową i nie będzie już potrzeba brać kolejnych kredytów.

40


No tak... ~No tak... (Gość)05.05.2021 09:52

... własną nieudolność trzeba czymś przykryć.

40


igła ~igła (Gość)30.04.2021 19:05

miejski budżet zależy przede wszystkim od zarządzających tym miastem - gdzie są miejsca pracy dla ludzi co zrobił prezydent by miasto się rozwijało ekonomicznie- o przepraszam postawił mediatekę, która nie przynosi żadnych dochodów tylko generuje straty

60


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)28.04.2021 17:12

Kiedy nowa limuzyna dla szefa ??

140


mieszkancy ~mieszkancy (Gość)28.04.2021 23:29

oczekujemy likwidacji strazy miejskiej - natychmiast!!!

53


Alan ~Alan (Gość)29.04.2021 06:50

Zacznijcie ciąć zbędne etaty i nauczcie się wydawać to co macie!!!! Zadłużanie państwa miast i gmin powinno być surowo karalne!!! Do polityki pchają się głównie nieudacznicy żeby spokojnie bez wysiłku funkcjonować na koszt podatnika. Im mniej pieniędzy w budżecie tym więcej w naszych portfelach i to jest najważniejsze.

80


!!! ~!!! (Gość)28.04.2021 14:17

Dziękujemy ci, Dojna Zmiano! To przez politykę dożynania samorządów przez przez ten antypolski rząd tak to wygląda. Pisowcy zwalczają wszystko, nad czym nie mają kontroli, ale powoli dojenie Polski się kończy.

710


kiero ze szok ~kiero ze szok (Gość)28.04.2021 23:28

Zlikwidować Zarząd Dróg, po co taki twór?

50


Piotr.Covianin Piotr.Covianinranga28.04.2021 14:49

"żondy" zjednoczonej socjalistycznej prawicy niech żyją, niech żyją , nich żyją a wszytkim beneficjentom 500+, 13 emerytury itp. serdeczne spasibo

56


piotr 23 ~piotr 23 (Gość)28.04.2021 11:25

Jeżeli jedną z głównych stratą w dochodach miasta wymienia się wpływy z MZK i OSiR to miasto umiera . W mieście które się rozwija główne dochody to podatki od firm zlokalizowanych w mieście i dochody z PIT osób pracujących w tych firmach. Wszyscy wiedza,że 1 miejsce pracy w przemyśle generuje 3 -4 miejsca pracy poza nim w firmach kooperujących i usługowych i to jest rozwój ale po działaniach Urzędu Miasta widać ,że ta wiedza jest im obca. Urząd nic nie robi żeby ściągnąć tu firmy przemysłowe tylko magazyny które oferują nisko wykwakifikowane i nisko płatne miejsca pracy tak rozwoju nie będzie.

300


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat