Advertisement

Miasto szykuje się na falę uchodźców

ePiotrkow Czwartek, 10 marca 2022771142
500 miejsc dla uchodźców z Ukrainy mają przygotować władze Piotrkowa. To jednak tylko część z naszych wschodnich sąsiadów, którzy - uciekając przed wojną - schronienia szukają właśnie w Piotrkowie.

Ładuję galerię...

Do przygotowania 500 miejsc, miejskie władze zobligował wojewoda łódzki. Jest to osobna pula, która ma być w dyspozycji do ulokowania uchodźców. Oprócz tego do miasta napływają Ukraińcy, ściągani tutaj przez osoby prywatne oraz przybywający do Piotrkowa na podstawie porozumień między wojewodą a prywatnymi przedsiębiorcami.

Tak jest w przypadku m.in. hali po byłym Inter Marche. Na terenie byłych marketów przy ul. Dmowskiego przygotowano 500 miejsc, z możliwością rozszerzenia do 1.000. 

 

W czwartek w Urzędzie Miasta odbyło się posiedzenie - specjalnie powołanego w ostatnich dniach - zespołu ds. pomocy humanitarnej. W magistracie omawiano bieżącą sytuację oraz stan przygotowań do przyjęcia uchodźców. 

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, ale nasze działania muszą być odpowiednio skoordynowane. Ta reakcja na zmieniające się warunki musi być szybka, ale jednocześnie przemyślana. Wszystko po to, aby pomoc, którą oferujemy uchodźcom trafiała do tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Jako samorząd otrzymaliśmy polecenie zorganizowania miejsc dla 500 osób. Czy taka liczba się pojawi i w jakim czasie? Na te pytania dziś jeszcze trudno odpowiedzieć - mówił prezydent Krzysztof Chojniak. 

 

Prezydent wskazał także, że miejsca będą odbiegać od warunków hotelowych, a najważniejsze jest przygotowanie bezpiecznego schronienia dla tych osób. W pierwszej kolejności wykorzystana ma być bursa szkolna znajdująca się na ul. Broniewskiego, przy popularnej "Budowlance".

 

Służby miejskie szukają także innych lokalizacji dla umieszczenia uchodźców. Posłużą temu zapewne miejsca, które na co dzień wykorzystywane są w innych celach. Będzie należało wyposażać je np. w łóżka i materace. A o ich dostępność na polskim rynku jest trudno. Pomocną rękę do Piotrkowa wyciąga jedno z miast partnerskich. 

Francuskie Vienne odpowiedziało na naszą prośbę. Pierwsza partia dostawy będzie obejmowała 100 łóżek polowych, które na pewno nam się przydadzą - dodał prezydent Chojniak. 

Ile osób z Ukrainy od rozpoczęcia wojny przybyło już do Piotrkowa Trybunalskiego. Ciężko dokładnie określić, ponieważ nie wszystkie osoby przechodzą rejestrację. 

Na 10 marca na godz. 11:00 w gospodarstwach domowych, u mieszkańców Piotrkowa, przyjęliśmy ponad 270 osób. Na Dmowskiego, gdzie punkt zorganizowało przedsiębiorstwo PTAK, na podstawie umowy z wojewodą, jeszcze w czwartek ulokowane będą 54 osoby. Musimy mieć świadomość, że nie wszystkie osoby się rejestrują. Ta liczba jest więc na pewno większa - mówił Krzysztof Michalski, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego i Obrony Urzędu Miasta. 

 

Urzędnicy w najbliższych dniach będą szukać miejsc, w których uchodźcy mogliby się schronić. W bursie szkolnej przy ul. Broniewskiego miasto będzie mogło przyjąć 140 osób. To może być za mało. 

Szukamy innych miejsc, a w pierwszej kolejności rozpatrujemy inne obiekty szkolne. Zależy nam, aby wykorzystać swoją bazę lokalową. Chcemy zrobić to w sposób, który nie zakłóci funkcjonowania szkół. Najlepiej więc gdyby takie  miejsca miały osobne wejścia, podjazd czy zaplecze gospodarcze - wyjaśniał kierownik Michalski. 

 


Zainteresował temat?

1

11


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (42)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ciocia Władzia ~Ciocia Władzia (Gość)11.03.2022 16:22

A ilu uchodźców z Ukrainy przyjął prezydent Chojniak i przewodniczący rady miasta Błaszczyński? A ilu radnych (prawie wszyscy mają własne domy i mieszkania) przyjęło uchodźców z Ukrainy?
Obawiam się, że ci pierwsi nie przyjęli żadnego uchodźcy. A może ktoś z radia Strefa FM pomyślał o nich? Zobaczymy. Czas pokaże.

101


Antianti14 ~Antianti14 (Gość)12.03.2022 19:02

Mam 2 pokoje wolne w domu, i do remontu duży budynek gospodarczy na przerobienie na mieszkania, ale nie mam pieniędzy, więc nie mogę przyjąć uchodźców, z tego względu i ze względu na 35 zł za śmieci od osoby!

60


Sam ~Sam (Gość)11.03.2022 15:33

Dlaczego tylko do Polski uciekają ?

92


go?ć_gosc ~go?ć_gosc (Gość)10.03.2022 21:04

Mam nadzieje,ze wojna wkrótce skonczy sie i wszyscy wroca do domow.

131


Gumiok z wesi ~Gumiok z wesi (Gość)11.03.2022 22:09

a Polski Ład juz naprawili...bo cisza w mediach. A słuzba zdrowia wyszla juz z kryzysu?

42


 Seba ~ Seba (Gość)10.03.2022 21:57

Ciekawe co polska zrobi z tymi ludźmi miasta będą przeludnione a to dopiero początek ich napływu już jest problem pomagajmy ale z głową to się skończy katastrofą dla nas

241


zz75 zz75ranga11.03.2022 19:19

Mnie dobija fakt ,że My nie możemy się dostać do lekarza ,zostać przebadanym przez specjalistę ,a tutaj tłumy ludzi korzystają z pomocy ,a ludzie czekający w kolejce tylko mają przedłużana wizyty. Ja rozumiem pomoc ,ale nie kosztem naszego narodu .
Widzę ,że na Ukrainie covidu nie ma ,więc zobaczymy co za parę dni będzie w Polsce :(

74


Czarna ~Czarna (Gość)11.03.2022 10:14

Ciekawe jak długo polska będzie pomagać

122


go?ć_rafi ~go?ć_rafi (Gość)11.03.2022 08:47

Wszyscy oddolnie pomagają za darmo! A mam jedno podstawowe pytanie Pan Antoni P. za jaką kwotę "udostępnił" nieużywane powierzchnię!?

141


ho ho ~ho ho (Gość)11.03.2022 12:00

to się Ptak ucieszył, tyle lat stał pusty market i nie mógł znaleźć najemcy, a tu taka gratka od naszego włodarza, tylko zacierać ręce, pieniądz lubi pieniądz

131


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat