Reklama
artykuł partnerski

Korfu – wakacje na najbardziej zielonej wyspie Grecji

Piątek, 05 listopada 2021
Podróżnicy z całego świata zgodnie twierdzą, że wyspa Korfu jest najbardziej zieloną, grecką wyspą. Tutejszy krajobraz tworzą turkusowe wody wpływające do malowniczych zatok oraz zielone wzgórza porośnięte licznymi gajami oliwnymi i drzewami pomarańczowymi. Przez miasteczka i wioski prowadzą wąskie, kręte uliczki, którymi dojechać można do szerokich plaż z przejrzystą, ciepłą wodą. To miejsce idealne na wakacje dla fanów błogiego lenistwa i dla tych, którzy nawet przez chwilę nie usiedzą w jednym miejscu.

Gdzie leży wyspa Korfu?

Krajobraz Korfu bardzo różni się od krajobrazu niezwykle popularnych, greckich wysp takich jak Kreta, Rodos, czy pobliskie Zakynthos - wyspa leży w północnej części Morza Jońskiego, co ma znaczny wpływ na jej roślinność. Jest tym samym wyspą najdalej wysuniętą na północ w całym kraju. Podróżując palcem po mapie, znajdziemy wyspę Korfu pomiędzy Włochami, Albanią i Grecją kontynentalną, powyżej Kefalonii.

 

Pogoda na Korfu

Kiedy myślimy o Grecji, oczami wyobraźni widzimy błękitne niebo, słońce i termometry regularnie wskazujące temperaturę powyżej 30 stopni. Pogoda na Korfu od października do maja bywa jednak bardzo zmienna. Panuje tutaj wilgoć, a w górach może nawet spaść śnieg. Jednak od czerwca do końca września można spodziewać się przede wszystkim ciepłej wody, wysokich temperatur powietrza i wręcz gwarantowanej, słonecznej pogody. Takie różnice pomiędzy porami roku mają swoje plusy! To właśnie jesienne i zimowe opady sprawiają, że jest tutaj tak zielono. W sezonie natomiast można się opalać, korzystać z morskich kąpieli, a w walizce lepiej zostawić wolne miejsce dla dodatkowego stroju kąpielowego niż ciepłej bluzy. Średnia roczna temperatura powietrza na Korfu wynosi 22 °C, latem średnia ta wzrasta do 29-31 °C. Temperatura wody sięga wtedy 22-25 °C.

 

Co zwiedzać na Korfu?

Grecka wyspa to nie tylko plaże, ale także całkiem pokaźna liczba zabytków architektury bizantyjskiej, pałaców, prawosławnych klasztorów. To także urocze uliczki miasta Kerkyra (Korfu), które w 2007 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Założone przez Greków w VIII wieku p.n.e. stare miasto Kerkyra z dumą otwiera listę miejsc, które naprawdę warto zobaczyć na Korfu. Wiele wieków burzliwej historii sprawiło, że znajdą się tutaj ruiny i dobrze zachowane budowle z okresu weneckiego oraz lat panowania Turków. Szczególna wartość architektoniczna, ale także urokliwe uliczki pełne greckich tawern sprawiają, że miasto zwiedza się niezwykle przyjemnie. 
Miejscem, którego nie można pominąć zwiedzając miasto Korfu jest Paleo Frurio, fort wenecki wzniesiony w XV-XVI, kościół św. Jerzego ozdobiony doryckimi kolumnami. Kolejnymi zabytkami, które trzeba zobaczyć są Neo Frurio, wenecka forteca zbudowana w XVI wieku i ulica-deptak Liston. Ulica Liston została założona w latach 1807-14 na wzór paryskich „deptaków”. W Kerkyrze zobaczyć też można Plac Spianada otoczony malowniczą roślinnością i zabytkowymi budynkami. 
Każdy, kto spędza wakacje na Korfu, powinien odwiedzić Pałac Achillion. Grecką wysepkę upodobała sobie austriacka cesarzowa Elżbieta Amalia Bawarska i chętnie tutaj wypoczywała, uciekając od nielubianego Wiednia. Obecnie w pałacu znajduje się muzeum. 
Polecamy także odwiedzić pałac świętych Michała i Jerzego z lat 1819–24, zbudowany w klasycznym stylu. Obecnie mieści się tutaj Muzeum Sztuki Azjatyckiej. 
Co jeszcze warto zwiedzić na Korfu? Z ruin zamku Angelokastro podziwiać można turkusową wodę Morza Jońskiego, a na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy jest jedyna zachowana w tym rejonie średniowieczna twierdza Gardiki.

 

Wakacje na Korfu — wypoczynek w słońcu

Zwiedzanie Korfu dostarcza niesamowitych wrażeń, a jednak wielu turystów lubi także poleżeć na plaży, wygrzewać się w słońcu, pływać w przejrzystym morzu. Wiele tutejszych hoteli znajduje się przy plaży, jednak zachęcamy, by wypożyczyć samochód i sprawdzić miejsca do plażowania wymieniane w licznych przewodnikach. 

  • Arkoudillas Beach na południu wyspy, niedaleko miejscowości Kavos. Do plaży prowadzi wyboista droga, dlatego warto jechać ostrożnie, ale tuż przy zejściu znajduje się parking. To plaża piaszczysta, otoczona klifami z łagodnym zejściem do wody, ale szybko opadającym dnem. 
  • Halikounas Beach niedaleko słonego jeziora Korission. Plaża jest piaszczysta, z delikatnym zejściem do wody. To raj dla miłośników surfowania. 
  • Pelekas Beach znajduje się niedaleko wioski o tej samej nazwie. Drobny piasek, liczne restauracje i bary, leżaki i parasole do wynajęcia zachęcają do spędzenia tutaj przynajmniej jednego dnia. 

Na miano rajskiej plaży na wyspie Korfu według miłośników podróży zasługuje jednak kamienista Paleokastritsa. Ponieważ otoczona jest wysokimi klifami, można do niej dotrzeć wyłącznie wynajętą łodzią. Woda tutaj jest turkusowa jak z okładki turystycznego folderu. Na Logas Beach natomiast są najpiękniejsze zachody słońca. Plaża jest bardzo wąska, położona w pobliżu miejscowości Peroulades, a zejść na nią można betonowymi schodami. 

 

Korfu — wycieczki fakultatywne

Podczas pobytu na Korfu można codziennie zwiedzać zakątki wyspy. Polecamy wypożyczenie samochodu, przejażdżkę lokalnymi autobusami, ale przede wszystkim wycieczki fakultatywne. To znakomita opcja dla osób aktywnych, które chcą poznać historię tego miejsca, zobaczyć najważniejsze zabytki i urokliwe zatoczki, a przy tym lubią mieć spokojną głowę i nie chcą martwić się planowaniem zwiedzania i samodzielną jazdą po wąskich drogach. Wycieczki zorganizowane na Korfu mają ogrom zalet — wystarczy zarezerwować je w wybranym terminie, opłacić, podać adres hotelu, pod który ma przyjechać autobus. O umówionej godzinie należy wsiąść do komfortowego pojazdu i wsłuchując się w opowieści polskojęzycznego przewodnika, rozkoszować niesamowitymi widokami. 

 

Co zjeść na Korfu?

Grecka kuchnia należy do jednych z najzdrowszych i najbardziej zróżnicowanych w Europie. Atrakcją na Korfu jest więc także obiad w lokalnej tawernie. Nawet jeśli wykupisz wczasy na Korfu z pełnym wyżywieniem, zachęcamy, by spróbować tutejszych oliwek, wina, owoców morza: ośmiornicy z grilla, muli czy krewetek. Oprócz greckich klasyków, jakimi są musaka, souvlaki czy kleftiko, na Korfu króluje pastitsada. Przypomina nieco spaghetti z sosem mięsnym, ale wymaga ugotowania makaronu pastitsio, przypominającego grube, długie rurki. Z wczasów na Korfu warto przywieźć do domu tutejsze oliwy, wina oraz sery, zwłaszcza słynną grecką fetę. 

 

Warunki podróży na Korfu

Korfu, jako część Grecji, należy do Unii Europejskiej oraz strefy Schengen. Polscy obywatele mogą wjeżdżać do tego kraju okazując jedynie dowód osobisty albo paszport. Wiza nie jest potrzebna przy podróży turystycznej. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ze względu na trwającą pandemię COVID-19, warunki podróżowania na Korfu mogą zmieniać się w zależności od aktualnej sytuacji dotyczącej ilości zakażeń. Obecnie wymagany jest kod QR generowany po wypełnieniu online formularza PLF. Formularz należy wypełnić maksymalnie 24 godziny przed wlotem do Grecji. Musi on zawierać dokładne dane podróżnych, z adresami tymczasowego pobytu na terenie wyspy. Obecnie też, żeby spędzić wakacje na Korfu, należy już na polskim lotnisku przedstawić certyfikat szczepienia przeciwko Covid-19, negatywny wynik testu lub zaświadczenie o przebytym zakażeniu i wyleczeniu w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Nie zapomnij o zabraniu ze sobą medycznych maseczek! Przydadzą się w sklepach, autobusach, hotelach i restauracjach, a także na pokładzie samolotu. 

 

Zawsze aktualne informacje na temat warunków wyjazdu do Grecji znajdują się na stronie biura podróży>>

 

Bezpieczeństwo podczas podróży na Korfu

Pandemia Covid-19 na wiele miesięcy sparaliżowała ruch turystyczny. Chociaż kraje Europy otwierają się na turystów, wielu z nich ma jeszcze obawy przed wyruszeniem w podróż. Turyści z Polski boją się zachorowania, hospitalizacji czy odwołania wyjazdu z powodu zakażenia Covid-19. TUI, biorąc pod uwagę panującą sytuację i potrzeby swoich klientów, wdrożyła wyjątkowe standardy bezpieczeństwa. Szczególna ochrona klientów zaczyna się już w punktach sprzedaży, gdzie stosuje się wyśrubowane zasady higieny. Wyjątkowe wyczulenie na kwestie czystości, dezynfekcji i dystansu zauważyć można na pokładach samolotów, autobusów transferowych, w hotelach i podczas wyjazdów fakultatywnych. Wytyczne stosowane przez TUI odpowiadają rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia, Europejskiego Centrum Kontroli Chorób i lokalnych przepisów.


Klienci TUI mogą skorzystać także z wyjątkowo szerokiej ochrony ubezpieczeniowej podczas wakacji na Korfu. Dostępne są bowiem różne warianty ubezpieczeń, które chronią w przypadku zdiagnozowanego zachorowania wywołanego przez COVID-19. Turyści z polisą nie ponoszą kosztów hospitalizacji i leczenia, a ubezpieczeni w ramach Kosztów Rezygnacji nie stracą pieniędzy w przypadku, kiedy zachorują na Covid-19 i nie będą mogli skorzystać z wyjazdu. Dzięki rozbudowanym zasadom bezpieczeństwa w TUI, wakacje na Korfu mogą być beztroskie i spokojne. 


Zainteresował temat?

0

0


Reklama

r e k l a m a

Reklama
Reklama
Reklama Reklama

r e k l a m a

Reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat