artykuł sponsorowany

Jest szansa na lepszą jakość życia mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska

Czwartek, 04 kwietnia 2024
Rozmowa ze Zbigniewem Ziembą, o powstaniu Centrum Usług Społecznych
Jest szansa na lepszą jakość życia mieszkańców gminy Wola Krzysztoporska

Panie Marszałku, w swoim programie wyborczym deklaruje Pan powstanie Centrum Usług Społecznych. Co to jest takiego i czemu ma służyć ta nowa instytucja?

Faktycznie można powiedzieć, że CUS to nowa jakość placówki wsparcia nowego typu, wykraczająca poza dotychczasowe ramy pomocy społecznej przyznawanej wyłącznie osobom słabszym, nieradzącym sobie w życiu. Chciałbym, żeby to właśnie w gminie Wola Krzysztoporska powstała pierwsza tego typu instytucja, która będzie kierowała swoją ofertę do wszystkich mieszkańców gminy - bez względu na ich sytuację dochodową.

To na czym zyska gmina tworząc CUS?

Każdy człowiek ma prawo do życia w wybranym przez siebie miejscu, społeczności lokalnej. To do włodarza gminy należy zapewnienie jej mieszkańcom najlepszego poziomu życia, najwyższej jakości wsparcia społecznego na terenie gminy oraz świadczenia usług, które będą odpowiedzią na faktyczne potrzeby mieszkańców. Jestem przekonany, że moje zdobyte doświadczenie w tym zakresie przyczyni się do realizacji tego zadania. Wiem jak to zrobić i wiem jak pozyskać środki na ten cel. Utworzenie CUS potrzebuje wielu zasobów m.in. zwiększenia kadry, finansów, zapewnienia realizatorów usług oraz wiedzy specjalistycznej. Środki, które są przeznaczone z UE w nowej perspektywie finansowej właśnie tę realizację zabezpieczą. Nieodpowiedzialnym byłoby z tego nie skorzystać.

W takim razie jakich usług mogą spodziewać się mieszkańcy po utworzeniu CUS?

Powstanie CUS będzie dla naszej gminy mocnym impulsem do rozwoju dotychczasowej polityki społecznej. Oczywiście w celu dostosowania usług do mieszkańców konieczne jest przeprowadzenie właściwej diagnozy potrzeb. To oczywiste, że w Piotrkowie Trybunalskim czy Bełchatowie mogą być niezbędne zupełnie inne usługi. W mniejszych gminach popularnością cieszą się usługi mobilne, czyli np. usługobusy dowożące specjalistów i sprzęt do potrzebujących, bez konieczności wizyty w specjalistycznej placówce czy dowożące posiłki do osób o ograniczeniach ze względu na wiek lub niepełnosprawność. Specjalistyczne poradnictwo, które kluczowe jest dla rodzin, dzieci, młodzieży. Dobrym przykładem może być świetlica środowiskowa z bezpłatnym wsparciem psychologa, możliwością odrabiania lekcji czy też stworzenie klubu dla mam.

 

Pamiętajmy, że usługi społeczne to też gwarancja aktywnego spędzania wolnego czasu i integracji lokalnej społeczności. Bardzo ważne dla mnie jest zapewnienie mieszkańcom usługi wytchnieniowej. Dzięki tej usłudze opiekun osoby niesamodzielnej może odpocząć od codziennych obowiązków, skorzystać z czasu wolnego na załatwienie swoich spraw, naukę, pielęgnację itp. Podobnie jest z usługami opiekuńczymi i specjalistycznymi dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.

Mówił Pan, że chce aby w gminie Wola Krzysztoporska powstał pierwszy CUS w województwie łódzkim. To ile ich jest i czemu w województwie łódzkim nie ma CUS?

Tak, pragnę, aby to właśnie gmina Wola Krzysztoporska była przykładem dla województwa łódzkiego dobrze rozwijającego się wsparcia w gminie, a tym samym rozwijającej się gminy oraz wspólnoty mieszkańców. W Polsce są CUSy i to wspaniały znak bo możemy dużo się od nich nauczyć i wyciągnąć wnioski z już funkcjonującego wsparcia. Dlaczego nie ma go u nas? To zadanie i decyzja należy wyłącznie do samorządów gminnych. Myślę, że każdy z urzędujących włodarzy w naszym województwie powinien zdawać sobie sprawę z deficytów w sferze społecznej i ewentualnym braku aktualnej oferty wsparcia dla swoich mieszkańców. Cóż, może niektórzy obecni włodarze przespali ten moment w swoich decyzjach. Ważni są ludzie i ich potrzeby a ja wiem, jak o to zadbać.

Na zakończenie, czego by Pan życzył mieszkańcom gminy?

Życzyłbym zadowolenia i dumy z dobrze funkcjonującej gminy, gminy przyjaznej mieszkańcom, która wspiera ich działania, realizuje ich potrzeby i jest dla nich. Życzę wójta za którego nie będziemy się wstydzić ale odczuwać dumę i poczucie wspólnoty bo przecież czas na zmiany.
Materiał KWW Wspólna Gmina Mieszkańców

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

11


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat