Advertisement
artykuł sponsorowany

Jaki rodzaj kosiarki jest najlepszy na wysoką trawę?

Poniedziałek, 30 stycznia 2023
Zadbany trawnik jest wizytówką każdego domu. Goście odwiedzający nas, w pierwszej kolejności właśnie zwrócą uwagę na trawnik. Warto, więc dołożyć wszelkich starań, aby ogród wyglądał estetycznie i ładnie komponował się z otoczeniem. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że wysoka trawa może stanowić duży wysiłek przy jej koszeniu przy użyciu nieodpowiedniej kosiarki.
Jaki rodzaj kosiarki jest najlepszy na wysoką trawę?

Jak uzyskać zadbany trawnik? 

 

Systematyczność w koszeniu trawy pozwala bowiem na utrzymanie murawy we właściwym porządku. Koszenie wysokiej trawy może sprawić, więc wysiłek dla kosiarki, jak i osoby obsługującej. Dlatego też zostały zaprojektowane specjalne sprzęty do koszenia wymagających, wysokich traw i zarośli. 

Niemniej jednak większość kosiarek jest przeznaczona do pracy na płaskich i raczej równych powierzchniach i ścinania trawy, tak, aby została kilku centymetrowa murawa. Jaka zatem kosiarka ręczna do trawy będzie najlepsza? 

 

Kosiarka do wysokiej trawy – na co zwrócić uwagę? 

 

Kosiarka do wysokiej trawy musi być przede wszystkim sprzętem przeznaczonym do cięższej i trudniejszej pracy. Urządzenie takie powinno wyróżniać się mocnymi, ostrymi nożami i dużą mocą sinika, którego siła wynosi powyżej 1800 W. Warto zaznaczyć, że takie parametry będą mocno wpływały na cenę kosiarki. Niemniej jednak właściwym urządzeniem będzie kosiarka bębnowa, listwowa i ręczna kosa spalinowa – to właśnie one najlepiej sobie poradzą z wysokimi zaroślami. 

Najmocniejszymi kosiarkami będą urządzenia spalinowe, które cechują się dużo większą mocą. Wysoka trawa stanowi większy opór, dlatego też im większa moc kosiarki, tym lepiej urządzenie sobie z nią poradzi. Ich dużą zaletą jest to, że nie mają kabla zasilającego – w przypadku jego przecięcia może dojść do poważnego zwarcia. Ponadto, przy dużej powierzchni ogrodu potrzebne są nawet kable o długości 4 km, aby kosiarka poradziła sobie z zaniedbanym ogrodem. Kosiarki bębnowe (zwane również rotacyjnymi), listwowe i ręczne kosy spalinowe, pozbawione są typowego i znanego ze standardowych kosiarek noża tnącego. Zamiast tego są wyposażone trwalszymi i elastycznymi elementami, które poradzą sobie z najcięższymi warunkami. 

 

Jak kosić wysoką trawę? 

 

Technika koszenia również jest ważna. Jeśli proces koszenia odbędzie się zbyt szybko, efekt nie będzie wystarczająco zadowalający – murawa będzie niedokładnie skoszona, a noże mogą się zacinać przez zdrewniałe pędy chwastów. Zatem, mając największej mocy kosiarkę, musimy również zadbać o dokładność koszenia wysokiej trawy. Jak kosić trawę? 

Koszenie, przede wszystkim nie może odbywać się byle jak. Sam proces wymaga dokładności i poświęcenia czasu. Dlatego też przyjmuje się, że koszenie należy rozpocząć od krawędzi trawnika, kierując się do środka wzdłuż linii prostych. Doświadczenie bowiem wykazuje, że najlepsze efekty uzyskamy przez koszenie na tak zwaną zakładkę. Sposób ten polega tym, że jedna para kół kosiarki winna nachodzić na ścięty pas trawy. Metoda taka pozwoli na otrzymanie równomiernego trawnika, bez pozostawienia zbędnych kępek. 

Należy jednak kierować się zasadą, aby wysoka trawa nie była skrócona więcej ni o 1/3 jej długości. Dlaczego? Trawa ma zdolność utrzymywania dużej wilgotności, która, z kolei utrudnia koszenie i może również powodować zapchanie kosiarki. 


Zainteresował temat?

0

0


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat