Jak pomóc przetrwać naszemu psu zimę?

Środa, 10 lutego 20217
Zima i towarzyszące jej mrozy to czas trudny nie tylko dla nas, ale również naszych czworonożnych przyjaciół. Zapytaliśmy Łukasza Gliszczyńskiego, z jednej z piotrkowskich przychodni weterynaryjnych o fakty i mity dotyczące opieki nad psami w czasie ujemnych temperatur - zarówno tych domowych, jak i żyjących na zewnątrz.
fot. pixabay.com / ClaudiaWollesen fot. pixabay.com / ClaudiaWollesen

- Mam nadzieję, że takich psów, które mieszkają na zewnątrz jest coraz mniej. One mają co prawda przystosowanie do takich warunków, a przynajmniej spora ich część, ale trzeba zapewnić im dostęp do świeżej wody i ona nie może być zamarznięta. Trzeba więc stale uzupełniać miskę ciepłą wodą. Ponadto przynajmniej jeden podawany posiłek musi być ciepły - mówi Łukasz Gliszczyński.

Należy pamiętać, aby pies miał się gdzie schronić przed mrozami. - Zdecydowanie należy zadbać o odpowiednie schronienie dla takiego psa, żeby miał gdzieś w budzie ciepłą wyściółkę. Tu pojawia się też pewien problem, bo jeśli mokre zwierzę wejdzie do takiej budy to tam wszystko zamarza i trzeba to koniecznie wymienić - uczula nasz rozmówca.

- Jest też wiele mitów jeżeli chodzi o psy mieszkających w domach podczas zimy. To nieprawda, że potrzebują wtedy mniej ruchu, a niektórzy w to wierzę i doprowadzają u swoich zwierząt do otyłości. Na spacery trzeba chodzić! Mogą być krótsze, ale niech będzie ich więcej.

Wiele osób uważa, że z racji na posiadanie futra psom nie doskwiera zimowa aura. - To też nie jest do końca tak, że ich futro jest zawsze wystarczającą ochroną przed mrozem. Najgorsze co istnieje to nagła zmiana temperatury, jak przy wyjściu z domu na dwór. To sprzyja powstawaniu różnych infekcji. Dlatego warto odczekać chwilę w przedsionku przed spacerem - radzi weterynarz.

Coraz częściej spotyka się psy, które właściciele ubierają w specjalne ubrania. - Psie łapy są teoretycznie przystosowane do poruszania się w trudnych warunkach, ale nie jest tak z każdym. U niektórych, szczególnie na lodzie może dojść do skaleczenia. Zupełnie mnie zatem nie dziwi widok psów w butach czy w ubrankach, szczególnie w przypadku niektórych ras. Nie jest to wtedy na pewno błędem - mówi nasz rozmówca.

Łukasz Gliszczyński zwraca również uwagę na znany z okresu letniego problem pozostawiania zwierząt samych w aucie. - Psa kategorycznie nie można zostawiać samego w samochodzie również zimą. Taki samochód bardzo szybko nagrzewa się latem, a w zimę równie szybko wychładza się i dosłownie po kilku minutach może tam być istna lodówka - ostrzega.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pioter ~Pioter (Gość)11.02.2021 13:13

Mój psiak (rasa olbrzymia) idzie do budy spać dopiero jak jest poniżej -5"C. Chociaż ostatniej nocy przy -10 spał poza budą.
Jeśli pies mieszka na zewnątrz, trzeba wiedzieć o kilku sprawach, szczególnie gdy mrozy są większe niż -5"C.
1. Trzeba pamiętać, by budy dla psów były odpowiednio przygotowane zimą. Buda nie musi być super ocieplona, ważne, żeby była w miarę szczelna i sucha. Zimą ważne jest aby wejście do budy było zasłonięte jakąś zasłonką/kurtyną, po to by nie wiało do środka. Jeśli buda jest szczelna i sucha, pies się w niej ogrzeje własnym ciepłem.
2. Małe pieski, lub te z krótką sierścią, bardziej odczuwają mrozy niż te większy i z długą sierścią. Dla nich buda powinna być ocieplona, szczelna. Do ocieplenia można zastosować styropian 2 cm i obić płytą lub deską frezowaną. Chociaż, z doświadczenia wiem, że nie wszystkie psy lubią styropian. Dach budy szczelny, przykryty gontem, blachą itp. Dach nie musi być ocieplany. Dach musi wyraźnie wystawać poza zarys ścian budy, tak by nie podwiewało zbyt mocno i nie padało do środka.
3. Wyściółka budy: zimą koniecznie jest ścielanie budy. Słoma jest bardzo dobra. Jest dobrym izolatorem. Belka słomy na zimę powinna wystarczyć. Pies potrafi się w niej zagrzebać i jest mu ciepło. Ja stosuję 2 materace: piankowy materac od podłogi i drugi materac ze starą kołdrą w środku jako wierzchni.
Warto zadbać o to by buda nie leżała podłogą na ziemi, lecz by stała na nogach. wtedy warto zrobić izolację od podłoża, można włożyć styropian 5-10 cm i uszczelnić deską dookoła.
4. ważne też jest żeby buda nie stała w przeciągach. Lepiej jak stoi w jakimś cichym zakątku. Im bliżej domu, ludzi tym lepiej. Psy są naszymi towarzyszami, lepiej się czują jak są blisko nas, nawet w budzie.
5. co do wyżywienia, Pan Łukasz wypowiedział się wystarczająco. Warto podawać ciepły posiłek. Jeśli pies jest na suchej, można coś ugotować dla niego i podać z suchą karmą. Woda - wiadomo.
6. spacery: tak jak w porze letniej, pies też musi chodzić i biegać zimą. Ja swojemu zapewniam 2-5 km dziennie spacerów. Jeśli pies jest kanapowcem, warto zainwestować w buty dla psa. Psy mieszkające na zewnątrz, raczej nie potrzebują takich luksów. Można smarować łapy wazeliną przed spacerami. Psom o dłuższej sierści i tak będą robiły się śniegowe kulki na łapach, które trzeba im pomagać usuwać.
Psy też lubią zimę, trzeba tylko im pomóc i zapewnić dobre warunki do zimowania.
Pozdrawiam

20


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)10.02.2021 14:52

W sumie to zadnych konkretow,panie doktorze.Może cos wiecej np.o tej wyściólce do budy,diecie itp.

42


xx ~xx (Gość)11.02.2021 07:27

Tak naprawdę nic się nie dowiedziałam z tego artykułu.
Np. czym budę wyścielić psu na wsi - słomą czy lepiej sianem.

20


kb ~kb (Gość)11.02.2021 07:33

Jeśli masz jakiekolwiek zwierzątko, to dbaj o nie jak o siebie. Proste.
A jeśli kogoś to przerasta, niech nie trzyma...

00


Dyrdymariusz ~Dyrdymariusz (Gość)10.02.2021 15:23

Psa "kategorycznie" nie wolno podczas mrozu zostawić samego w samochodzie z wyłączonym silnikiem. Rozumiem. Ale dlaczego człowieka można, a nawet trzeba? Przepisy zakazują bowiem pracy silnika na postoju.

40


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat