Advertisement

Impreza na Dzień Europy

ePiotrkow Piątek, 06 maja 202211842
9 maja obchodzony jest Dzień Europy. Upamiętnia on rocznicę ogłoszenia planu zjednoczenia Europy, znanego jako Deklaracja Schumana. Z tej okazji na imprezę plenerową zaprasza Piotrkowskie Stowarzyszenie Integracji Europejskiej EURO-CENTRUM.
Fot. UM Piotrków Fot. UM Piotrków

W tym roku przypada już 71. rocznica ogłoszenia planu Schumana. Na tę pokojową deklarację odpowiedziały oprócz Francji i Niemiec także Włochy oraz Belgia, Holandia i Luksemburg. 18 kwietnia 1951 roku te sześć krajów podpisało Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, znany jako Traktat Paryski. Sukces pierwszej Wspólnoty spowodował dalszą integrację i utworzenie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (traktaty założycielskie tych Wspólnot podpisano w roku 1957). Dziś Unia Europejska to 27 krajów, a Polska jest w niej od 18 lat.

 

Więcej o Unii Europejskiej można dowiedzieć się w punktach EURPE DIRECT- międzynarodowej sieci informacyjnej  współpracującej na co dzień z biurami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. W całej Europie jest około 500 takich punktów. W Polsce są 24 ośrodki, w tym w województwie łódzkim jeden w Łodzi a drugi w Piotrkowie Trybunalskim, prowadzony przez Piotrkowskie Stowarzyszenie Integracji Europejskiej EURO-CENTRUM. 

 

Oba punkty zapraszają na Dni Europy, które w tym roku 7 maja odbędą się w Łodzi, a 9 maja w Piotrkowie.

 

 

Imprezę plenerową zaplanowano w poniedziałek na dziedzińcu budynku przy ul. Dąbrowskiego 13 w godz. 10:00-14:00. 

Powstanie tam europejskie miasteczko edukacyjne, a w nim zaplanowano m.in. konkursy o zawodach, pracy i UE, malowanie europejskich domków oraz koło fortuny. 

 


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pytam ~Pytam (Gość)08.05.2022 07:07

A kiedy Dzień Rozsądku?

10


PiS love ~PiS love (Gość)07.05.2022 12:14

Nieoficjalnie: Jason Derulo na Dniach Piotrkowa!

10


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat