Advertisement

Hodowcy będą protestować

ePiotrkow Poniedziałek, 13 grudnia 20211084761
Oburzenie, nerwy i niedowierzanie towarzyszyły rolnikom podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, która odbyła się pod budynkiem piotrkowskiej prokuratury. Rolnicy nie zgadzają się z zarzutami w związku ze śledztwem w sprawie fałszowania świadectw zdrowia zwierząt i zapowiadają pikietę.

Ładuję galerię...

W poniedziałek (13.12) w samo południe rolnicy zebrali się pod prokuraturą, aby wyrazić swój sprzeciw wobec działań organów ścigania związanych ze śledztwami w sprawie fałszowania świadectw zdrowia zwierząt. Do zatrzymań doszło 7 grudnia.

 

Zgodnie z relacjami uczestników konferencji, funkcjonariusze pojawili się w ich domach we wczesnych godzinach porannych i dokonali zatrzymań rolników lub członków ich rodzin przy użyciu kajdanek. Jak podkreślali uczestnicy konferencji nie było podstaw do takiego zachowania funkcjonariuszy. 

Żaden z rolników nie stawiał oporów. Nie jesteśmy w stanie logicznie wytłumaczyć takiego zachowania wymiaru sprawiedliwości. Nie jesteśmy przestępcami - grzmiał Janusz Terka, przewodniczący piotrkowskiego oddziału "Solidarności" RI.

Jak informował Janusz Terka rolnicy mają postawione zarzuty, bo wykonywali telefony lub pisali smsy do lekarzy weterynarii i prosili o wystawianie dokumentów potrzebnych do sprzedaży zwierząt.

Akcja była przeprowadzona w ten sposób, aby rolników zastraszyć. Chcieli, żebyśmy obciążyli lekarzy weterynarii i chcieli sprawę zamknąć. Hodowcy mieli się przyznać do czegoś, czego nie zrobili. Rolnicy się nie przyznali, nie obciążyli lekarzy weterynarii, bo nie mieli czym - mówił Janusz Terka. 

Zdaniem Terki kompletną bzdurą są pojawiające się informacje, że istnieje choćby cień podejrzenia, że mięso zostawało wprowadzane do obrotu na podstawie fałszywie wystawionych świadectw.

Jako przykład niezrozumiałego dla siebie zachowania służb podał zatrzymanie swojej córki.  

Mojej córka nam pomaga, ale nie ma na nią żadnych dokumentów. I ona jest podejrzewana, że chciała skorumpować lekarza. Bo wykonała telefon do niego? Takich telefonów ja wykonałem kilkadziesiąt. Ja się pytam: po jakie licho czepiacie się dzieci? Jeżeli macie coś, to do mnie - mówił łamiącym się głosem przewodniczący piotrkowskiego oddziału "Solidarności" RI.

 

Używacie szumnych słów: murem za polską wsią, a co robicie? - pytał retorycznie 

Jacek Wlaźniak, inny z protestujących w poniedziałek hodowców. 

Życzę prokuraturze wesołych świąt. Żebyście przy dzieleniu się opłatkiem wiedzieli, jaką krzywdę robicie ludziom. Żeby Was sumienie trochę ruszyło. Dokonaliście aresztowań przy dzieciach. Kolega chciał je oszukać, a one mówią: tata czy ty wrócisz? Czy takie działania były adekwatne? Bliźniacze dochodzenia toczą się w całej Polsce. Rolnicy są wzywani do prokuratury z dokumentami i wszystko. Ja się zastanawiam dlaczego w Piotrkowie robi się taki boom?  - dodał.

Jak mówił Jacek Wlaźniak, funkcjonariusze zabrali rolnikom  telefony, które służą także do obsługi posiadanych przez nich chlewni. 

Nie jesteśmy anonimowi. Mieszkamy w środowisku wiejskim. Plama zostanie do końca życia. Mamy spierdzielone życie do końca. Łata zostanie. Choćbym tu serce wyjął i powiedział, że nic nie zrobiłem, to i tak nic nie pomoże - denerwował się Jacek Wlaźniak.

Uczestnicy zapowiedzieli także akcję protestacyjną. Pikieta ma się odbyć w środę o godz. 11:00 pod budynkiem przy al. 3 maja.

 

Z kolei już w poniedziałkowe (13.12.2021) popołudnie poznaliśmy stanowisko piotrkowskiej prokuratury w tej sprawie. 

 

Prokuratorzy w dniach 7-8 grudnia bieżącego roku wykonywali swoje czynności w oparciu o ustawowe przepisy, zgodnie z nimi i z poszanowaniem praw obywateli. Decyzję o zatrzymaniu osób podjęto w oparciu o obszerny i jednoznaczny materiał dowodowy, kierując się głównie dobrem obywateli, którzy byli narażeni na wprowadzenie do obiegu artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego bez stosownych badań, których przeprowadzenie jest obowiązkowe na terenie Rzeczpospolitej Polskiej - mówi Magdalena Czołnowska-Musioł, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

 

- Należy podkreślić, że zatrzymani producenci rolni byli z terenów, gdzie występują ogniska zakażenia chorobami zakaźnymi ASF. Tym bardziej, że materiał dowodowy został potwierdzony w wyjaśnieniach niektórych podejrzanych, którzy przyznali, że oddawali do uboju trzodę chlewną bez przeprowadzenia stosownych badań - dodaje prokurator Czołnowska-Musioł.

 

Dokonane zatrzymania – zarówno hodowców trzody chlewnej, jak i lekarzy weterynarii – zostały przeprowadzone zgodnie z procedurą karną. Po analizie akt i zebranych przeze mnie informacji, nikt nie złożył zastrzeżeń, co do sposobu przeprowadzenia tych czynności. Podobnie było w przypadku sposobu przeprowadzenia przeszukań i czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy na miejscu. Jeśli chodzi o zatrzymanie telefonów rolników, to niezwłocznie po wykonaniu niezbędnych czynności dowodowych, zostaną one zwrócone właścicielom. Jednak jest to działanie niezbędne dla zapewnienia obiektywnego i zabezpieczenia pełnego materiału dowodowego - podsumowuje rzecznik piotrkowskiej prokuratury.


Zainteresował temat?

6

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (61)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

97-300 97-300ranga13.12.2021 20:59

Pycha kroczy przed upadkiem.

60


Olo ~Olo (Gość)13.12.2021 20:51

Najlepszą obroną jest atak,żeby się wybielić, ale smród ciągnie się dalej

51


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)13.12.2021 20:49

Prokuratura lepiej niech się weźmie za sprawę wyłudzeń dotacji na żłobki i przedszkola oraz haraczy od pracowników tych placówek jakie wymuszali właściciele - sprawa się ciągnie ponad 2 lata i końca nie widać- straty to kilkanaście milionów i jak widać prokuratura nie robi nic żeby odzyskać te pieniądze- tylko bezbronnych rolników potrafią naciskać, a z bogaczami się boją pójść na wojnę...

42


Ep ~Ep (Gość)13.12.2021 20:43

Śmierdząca sprawa !!!

40


malik ~malik (Gość)13.12.2021 20:34

pycha i chciwość krzyczy coraz głośniej

31


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)13.12.2021 18:55

Chciało się PISU to macie

57


ex piotrkowiak ~ex piotrkowiak (Gość)13.12.2021 18:51

Praktyka dość powszechna, pracowałem w tej branży i widziałem chore sztuki ostemplowane.

51


Kazik ~Kazik (Gość)13.12.2021 18:50

Naród musi się organizować bo nie tylko rolnictwo PIS wykańcza ale wszystkie dziedziny resztek naszej gospodarki a naiwni łapią na obietnice i dalej głosują na niewłaściwe osoby do sejmu .
Teraz gdzie nie spojrzysz lokalne kliki od gmin powiaty i zero praworządności

77


stefan ~stefan (Gość)13.12.2021 17:08

Szefową piotrkowskiej prokuratury jest żona prezydenta Tomaszowa Maz., funkcjonariusza PIS,prywatnie kolega dudy.
Teraz rozumita chłopy,dalej na nich głosujcie,a o dopłatach zapomnijcie !

136


go?ć_roman ~go?ć_roman (Gość)13.12.2021 18:44

Zapiszcie się do pisu.... włos wam z głowy nie spadnie.... będziecie nietykalni.... a swoją droga nie udało się ze świńska grypa to inaczej was wykończą... już to przerabiał z tą ekipą śp. Andrzej Lepper... określił ich jako ludzi pozbawionych człowieczeństwa.... historia uczy a jeśli nie uczy to się powtarza...

63


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat