Advertisement

Emitel odpowiada

Łódzkie Środa, 25 maja 2022292817
DVB-T2/HEVC dostępny już dla 76% gospodarstw domowych - tak zaczyna się odpowiedź Emitela na nasze pytania dotyczące wyłączenia sygnału z nadajnika na Kominie EC4. Cześć odbiorców telewizji naziemnej, pomimo posiadania odpowiedniego sprzętu miała kłopoty z odbiorem. Dla części z nich konieczna była zmiana położenia anteny, o której mało kto wiedział. Firma informowała o planowanych zmianach tylko na swojej stronie.
Emitel odpowiada

Poniżej odpowiedź na naszego maila firmy Emitel. Cytujemy ją w całości.

 


W nocy z 22 na 23 maja Emitel przeprowadził zmianę częstotliwości i standardu nadawania programów naziemnej telewizji cyfrowej MUX1, MUX2 oraz MUX4. Zmiany dotyczyły prawie całej południowej Polski – objęły południową część Wielkopolski, Ziemię Łódzką, Kielecczyznę, Podkarpacie, Małopolskę, Górny Śląsk i Opolszczyznę.

 


Refarming pasma 700 MHz zbliża się do końca. Za nami już trzy z czterech etapów projektu. Po jego zakończeniu Polacy zyskają nie tylko nową jakość telewizji, ale zwolnione pasmo posłuży rozwojowi sieci mobilnej 5. generacji. Ostatni etap, kończący cały proces refarmingu, zaplanowany jest już na 27 czerwca br.

 


W przypadku widzów z województwa łódzkiego oprócz przestrojenia odbiornika może być konieczna korekta ustawień anten odbiorczych. Szczegółowe parametry można sprawdzić w aplikacji EmiMaps: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/.

 


Dziś w nocy refarming pasma 700 MHz i zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej objął już swoim zasięgiem prawie całą południową Polskę. Oznacza to, że naziemna telewizja w standardzie DVB-T2 jest już dostępna na 68% powierzchni Polski

 


Realizowana w ramach refarmingu zmiana standardu nadawania DVB-T2/HEVC to:

✓ Lepsza jakość obrazu – rozdzielczość HD

✓ Możliwość nadawania programów UHD / 4k

✓ Lepsza jakość dźwięku

✓ Szerszy zakres udogodnień – personalizacja dźwięku

✓ Usługi dodatkowe – telewizja hybrydowa HbbTV

✓ Lepsza oferta – możliwe będzie zmieszczenie większej liczby kanałów na multipleksach.

 


Po przeprowadzeniu zmian znaczna część odbiorników telewizyjnych lub dekoderów (tzw. set top boxów) powinna samoczynnie zaktualizować listę programów telewizyjnych. W przypadku niektórych modeli odbiorników może być konieczne ponowne wyszukanie kanałów z pomocą pilota zdalnego sterowania. Widzowie posiadający starsze odbiorniki, niekompatybilne ze standardem DVB-T2/HEVC, aby móc odbierać sygnał naziemnej telewizji cyfrowej powinni zaopatrzyć się w dekoder lub wymienić telewizor. Strona rządowa wspiera gospodarstwa domowe w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, przyznając bon na dofinansowanie. W przypadku zakupu telewizora kwota dofinansowania wynosi 250 zł, natomiast w przypadku dekodera jest to 100 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie : https://www.gov.pl/web/dvbt2

 


Refarming pasma 700 MHz to operacja przeniesienia multipleksów telewizji naziemnej z częstotliwości 694–790 MHz do niższego zakresu 470–694 MHz. Ma to związek z koniecznością zwolnienia pasma 700 MHz przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Zmiany prowadzone są zgodnie z zarządzeniem Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 17 stycznia 2020 roku w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470-790 MHz.

 


Zgodnie z decyzją UKE zmianie nie podlega jeszcze standard nadawania dla emisji programów MUX3, który będzie mógł nadawać w standardzie DVB-T do końca 2023 roku (https://www.uke.gov.pl/akt/mux-3-bedzie-mogl-nadawac-w-standardzie-dvb-t-do-konca-2023-r-,419.html). Nie zmieniły się również parametry emisji MUX8, który nadawany jest
w paśmie VHF i nie jest przedmiotem refarmingu.

 


Emitel informuje o wszystkich wprowadzanych zmianach na stronie https://www.emitel.pl/refarming/. Informacje te zawierają zarówno wskazanie lokalizacji obiektu, planowany termin przełączenia, jak i numer kanału.

 


Informacje na temat zmian dostępne są na stronie internetowej Emitel. Aktualne parametry stacji nadawczych można sprawdzić na stronie: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/sprawdz-parametry-emisji/ oraz w aplikacji EmiMaps: www.emitel.pl/strefa-klienta/odbior-rtv/aplikacja-emimaps/.

 

Dostaliśmy także drugiego maila - z uzupełnieniem pierwszej odpowiedzi. Również publikujemy ją w całości.

 

 

Uzupełniając informację dotyczącą woj. łódzkiego - obecna emisja z komin elektrociepłowni EC4 zastąpiona będzie emisjami z kilku lokalizacji.

Dla samego miasta Łodzi, w zależności od lokalizacji odbiorcy obiektami nadawczymi będą RTCN Zygry i TON Łódź/Dąbrowa. 

Jak to wyglądało w praktyce? Polecam obejrzenie filmiku z instalacji anten TV na obiekcie RTCN Łódź Zygry. https://www.youtube.com/watch?v=prjCVtErFiY

 

Części województwa łódzkiego obecnie pokrywane z EC4 będą miały odbiór z obiektów RON Skierniewice/Bartniki oraz TSR Kamieńsk.

 

Emitel informuje o wszystkich wprowadzanych zmianach na stronie https://www.emitel.pl/refarming/. Informacje te zawierają zarówno wskazanie lokalizacji obiektu, planowany termin przełączenia, jak i numer kanału.

 


Zainteresował temat?

0

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Gd ~Gd (Gość)26.05.2022 20:28

W moim przypadku pomogło zmniejszenie mocy regulowanego zasilacza.

11


Blablabla ~Blablabla (Gość)26.05.2022 17:47

A co jeśli tv dobre, dekoder jest, antena na Kamieńsk a nadal nie ma nic lub zacina ?

20


Rysiek ~Rysiek (Gość)26.05.2022 14:21

Co z tymi programami. Mam 7 tylko. Kto weźmie się za ten bałagan po Emitelu?

40


Ada ~Ada (Gość)26.05.2022 10:34

Nadal w Piotrkowie nie można oglądać programów! Czy ktoś wreszcie zareaguje i nakaże Emitelowi poprawienie fuszerki?

50


nędza ~nędza (Gość)26.05.2022 07:43

sulejów i okolice kłopoty ,lub brak zupełny odbioru ,polsat i tvn /szatkuje/ totalna porażka i amatorszczyzna ,,,,,,,,,,,,,

50


? ~? (Gość)26.05.2022 08:01

Po co komu telewizja? Jak mawiał Smoleń: nie oglądaj telewizji, bo będziesz miał w głowie glizdy!

10


intergalactic ~intergalactic (Gość)25.05.2022 20:26

możesz zmienić kanał ale to nie zmieni twojego życia

20


Miastowy2 ~Miastowy2 (Gość)25.05.2022 20:16

Jaki kraj taka i telewizja po co to było zmieniać kanały propagandowe na czele z Trwam widać zawsze reszty już nie Auto przejedzie brak obrazu i dźwięku zachmurzy się czy pada połowy nie widać.
Po co ta cyfryzacja żeby Kurski wiedział kto co ogląda bo po to są te zmiany pod totalną inwigilacje.
Znam kilkanaście osób które nie maja telewizora w domu bo nie maja na to czasu ja też do nich należę

20


Jakub ~Jakub (Gość)25.05.2022 19:00

W Piotrkowie nie można odbierać Polsatu, TVN... Kiedy firma naprawi to?

41


Marian72 ~Marian72 (Gość)25.05.2022 19:01

Seniorzy też mają skakać po dachach? Czy ta firma nie ma wyobraźni?

100


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat