Advertisement
artykuł partnerski

Dziecko a rozwód rodziców

Środa, 21 czerwca 2023
Rozwód. Czego doświadczają dzieci podczas rozstania rodziców? Jakie emocje im towarzyszą? Jakiego wsparcia potrzebują? Na pytania odpowiada dr n. med. Sławomir Adam Wolniak, specjalista psychiatra, właściciel Wolmed Sp. z o.o. w Dubiu k. Bełchatowa.
Dziecko a rozwód rodziców

Rozwód rodziców jest trudnym i bardzo często bolesnym doświadczeniem dla dzieci. Na taką sytuację każde reaguje w inny sposób, w zależności od wieku, temperamentu i innych czynników indywidualnych. Jedną z emocji, jaka może się pojawić, jest zmartwienie i lęk. Dziecko zwykle czuje niepewność co do przyszłości i obawia się zmian, które niesie rozwód. Może martwić się na przykład o to, gdzie będzie mieszkać, czy nadal będzie mogło widywać oboje rodziców i jak będą wyglądać ich relacje. Dzieci często przeżywają żal z powodu rozpadu rodziny. Tęsknią za tym, jak było wcześniej i czują się przygnębione utratą tego, co uważały za normalność.

 

Naturalne jest to, że dziecko może być zagniewane na swoich rodziców za rozwód i czuć frustrację z powodu zmian, których doświadcza. Bywa też tak, że dzieci mają trudności z konstruktywnym wyrażaniem złości. Jeśli rodzice nie porozmawiają z dzieckiem o przyczynach rozwodu, może ono czuć winę z powodu rozpadu małżeństwa, dzieci często wierzą, że zrobiły nie tak lub że ich zachowanie przyczyniło się do tego. Ogromnym obciążeniem dla dziecka jest też wymuszanie na nim dokonania wyboru i opowiedzenia się po jednej ze stron. W tej sytuacji czuje konflikt lojalności między mamą i tatą. Wszystko, czego doświadczają dzieci, może w mniejszym lub mniejszym stopniu wpłynąć na doświadczenie przez nich trudności emocjonalnych, takich jak depresja, lęki, problemy z koncentracją czy z zachowaniem. Może to wynikać z napięcia i niepewności związanej z rozwodem. Warto podkreślić, że nie wszystkie dzieci przeżywają te same emocje i doświadczenia podczas rozwodu rodziców. Jego wpływ na dziecko zależy np. od wsparcia i stabilności, jakie otrzymuje z innych źródeł, jak rodzina, przyjaciele i szkoła.

Podczas rozwodu rodziców dziecko potrzebuje zrozumieć, przetworzyć i poradzić sobie z tym trudnym doświadczeniem. W tym czasie może otrzymać wiele różnych form wsparcia. Na pierwszy plan wysuwa się otwarta, szczera i dostosowana do wieku dziecka komunikacja z rodzicami. Dziecko powinno mieć możliwość zadawania pytań, wyrażania swoich emocji i obaw. Z kolei ostatnia rzecz, którą mogą robić rodzice w obecności dziecka, to kłócić się. W tym czasie całą uwagę powinni poświęcić właśnie jemu, a zwłaszcza zachęcaniu go do otwartego wyrażania swoich uczuć. By uniknąć nagłego poczucia destabilizacji, rodzice powinni zadbać o utrzymanie pewnej rutyny. Ważne, aby dziecko spożywało regularne posiłki, wysypiało się, spędzało czas z przyjaciółmi. Przewidywalność może mu pomóc poczuć się bezpieczniej. Ze strony rodziców, oraz innych bliskich osób, powinno otrzymywać emocjonalne wsparcie – można je okazywać uważnością oraz okazywaniem empatii. Na wsparcie składa się kilka czynników, np. rozmowy, uściski, pocieszenie i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa.

 

Może się okazać, że dziecko potrzebuje pomocy profesjonalisty, psychologa lub terapeuty rodzinnego. Mogą oni pomóc mu zrozumieć i przetworzyć swoje emocje, radzić sobie z trudnościami i rozwijać zdrowe strategie radzenia sobie. Ze względu na to, że dziecko potrzebuje kontaktu z obojgiem rodziców, należy mu je zapewnić, ale pod warunkiem, że jest to możliwe i bezpieczne. Ważne jest, aby zarówno mama, jak i tata, nadal odgrywali aktywną rolę w jego życiu. Równie istotne jest wsparcie ze strony otoczenia, takiego jak rodzina, przyjaciele i nauczyciele. Jeśli dziecko będzie miało zapewnione bezpieczne miejsca, w których będzie mogło wyrażać swoje emocje i otrzymywać opiekę, będzie mu łatwiej poradzić sobie z trudnościami wiążącymi się z rozwodem rodziców.

 

Warto pamiętać, że wsparcie dla dziecka powinno być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb i wieku. Każde dziecko może potrzebować innego rodzaju pomocy, dlatego istotne jest słuchanie i reagowanie na sygnały, które daje.

 


Więcej na: www.wolmed.pl

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat