Dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców

ZUSKraj Poniedziałek, 09 listopada 2020354719
Od 9  do 29 listopada ponownie przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Można się o niego starać w kilku przypadkach m.in. w razie zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
fot. pixabay.com / picjumbo_com

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy te placówki nie są w stanie zapewnić opieki z powodu ich ograniczonego funkcjonowania w czasie trwania COVID-19. Chodzi np. o sytuację, gdy część dzieci uczy się stacjonarnie, a część zdalnie.


Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do lat 8, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, oraz do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – informuje Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.Dodatkowy zasiłek przysługuje także w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez opiekuna dziennego z powodu COVID-19.


Do zasiłku uprawnieni są również rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna. W tym przypadku chodzi o szkoły, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, ośrodki wsparcia, warsztaty terapii zajęciowej lub inne placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku, gdy placówka jest otwarta, ale nie może zapewnić opieki dorosłej osobie niepełnosprawnej, np. ze względu na ograniczenie w liczbie podopiecznych.


Rodzic nabywa prawo do zasiłku opiekuńczego bez okresu wyczekiwania, jeśli jest objęty ubezpieczeniem chorobowym (np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, działalności gospodarczej).

 

Oświadczenie o sprawowaniu opieki należy złożyć u swojego płatnika składek, na przykład pracodawcy czy zleceniodawcy.  Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS, można to zrobić drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych.

 

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

 

Należy pamiętać, że świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego). Zasiłku nie otrzymają również rodzice, którzy pomimo otwarcia placówki podejmą decyzję o pozostawieniu dziecka w domu.


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

fghfgh ~fghfgh (Gość)10.11.2020 11:24

Wincyj zasiłków, wincyj! A serio - zero socjalu, uciąć to! Obniżyć podatki. Kto chce - niech pracuje.

40


gość_sabinka ~gość_sabinka (Gość)09.11.2020 19:49

No chyba to 500+ to trochę za mało na dobry laptop do nauki. Mam swój laptop ale nie dam gnojowi do lekcji bo mi zniszczy.

12


stefan ~stefan (Gość)10.11.2020 12:15

A kiedy w końcu coś dostaną ci,którzy na to wszystko pracują ?!!!

20


gość_gg ~gość_gg (Gość)10.11.2020 12:07

Jak słucham ze nauczyciele się wypowiadają ze ich prywatne laptopy są tylko do prywatnych spraw i chcą nowe dostać służbowe. To pytam czemu my mamy korzystać ze swoich domowych? I te zdalne są mega śmieszne. Rozmowa jak przez telefon. Zero tłumaczenia. Już wolę żeby wysyłali co mamy zrobić i wysyłać na maila jak wcześniej.

00


gość_"gość" ~gość_"gość" (Gość)09.11.2020 14:26

A jak dzieci 12lat i 13 lat miały ma 3 latka to nic się nie należy?

01


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)09.11.2020 22:31

A co mają zrobić rodzice na własnej działalności?

31


gość_konrad ~gość_konrad (Gość)09.11.2020 20:21

Oj czuję coś że śmietnik na Słowackiego będzie dziś płonąć na pełnej k.....

30


efff ~efff (Gość)09.11.2020 13:33

dla dzieci medyków i służb mundurowych zasiłek nie przysługuje.

01


gość_matka drugoklasisty ~gość_matka drugoklasisty (Gość)09.11.2020 16:50

Dla rodziców dzieci do lat 8... Czyli ośmio-, dziewięcio- i dziesieciolatki muszą radzić sobie same ze zdalnym nauczaniem, gotowaniem obiadu itd. bo dla ich rodziców nie ma zasiłku....

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat