Advertisement

Do Wolborza powrócił zamek [ZDJĘCIA]

Region Piątek, 02 czerwca 202327
Po blisko 300 latach do Wolborza powrócił zamek. W piątkowy wieczór przed kolegiatą uroczyście odsłonięto odlew, który przedstawia rekonstrukcję budowli. Uroczystość była jednym z obchodów 750-lecia nadania praw miejskich Wolborzowi.

Ładuję galerię...

Zamek nazywany jest przez historyków małym Wawelem. Przez wieki był siedzibą Biskupów Włocławskich, a kilka lat temu władze Wolborza podjęły się rekonstrukcji tego wyjątkowego miejsca. Aby to zrobić przeprowadzono badania archeologiczne, które pozwoliły bardzo dokładnie odtworzyć tę biskupią rezydencję. Więcej o wyglądzie tego zamku przeczytacie w tekście:

 

Wybierz się z nami na spacer po zamku Biskupów Włocławskich.

 

Piątkowa uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej odprawionej przez rodowitego wolborzanina ks. abp. Władysława Ziółka. Po eucharystii zgromadzeni w kolegiacie wysłuchali krótkiej prezentacji Tomasza Olszackiego, który zajął się rekonstrukcją zamku. Opowiedział m.in. o prowadzonych pracach i wyglądzie zamku. Następnie uroczystość przeniosła się na plac przed kościołem. Tutaj odbyło się uroczyste odsłonięcie odlewu zamku, pamiątkowej tablicy oraz części z archeologicznych wykopalisk, które odkryto w trakcie badań nad zamkiem. 

750-lecie nadania praw miejskich to dla Wolborza wydarzenie wyjątkowe. Głęboko zastanawiałem się, jak należy je uczcić i zorganizować wydarzenie, które na stałe będzie zapamiętane. Kiedy były prowadzone prace konserwatorskie przy kolegiacie, spotkałem się z panem Tomaszem Olszackim i dyskutowaliśmy o zamku. W trakcie tej rozmowy zaproponował badania, które pozwolą odtworzyć ten zamek. Przekonał mnie, ja przekonałem Radę i przystąpiliśmy do badania. To, co udało się uzyskać przeszło nasze najśmielsze oczekiwania - podkreślał burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. 

Właśnie burmistrz Wolborza wspólnie z wicemarszałkiem województwa Zbigniewem Ziembą, przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem oraz Aleksandrą Stępień, Łódzkim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków dokonali odsłonięcia odlewu wykonanego z brązu. Instalację poświęcił abp Ziółek. Potem były podziękowania i gratulacje. 

 

Jak zapowiedział w trakcie uroczystość burmistrz Jaros, kolejny elementem obchodów 750-lecia nadania praw miejskich będzie wydanie publikacji poświęconej historii miasta. Ta praca jest już na ukończeniu, a jej uroczysta premiera odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu. 

 

Odsłonięcie zamkowej makiety było pierwszym z elementów obchodów Dni Wolborza. Od soboty czeka nas część muzyczno-rozrywkowa. 

W sobotę zaplanowano występy zespołów: Power Play oraz Jasny Plan. O 21:30 zaśpiewa gwiazda wieczoru i całych Dni Wolborza - Lady Pank. Z kolei w niedzielę zaplanowano animacje dla dzieci, koncert orkiestry dętej oraz kapeli "Z Golesz Orkiestra", a także występy zespołów Wolborskiego Centrum Kultury.

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

2

2


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (27)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rs ~Rs (Gość)17.06.2023 13:46

A kogo tam pochowali?

01


Kosztwładzy ~Kosztwładzy (Gość)04.06.2023 07:04

Ciekawe jest ile te wszystkie festyny w okolicy i w całej Polsce kosztują i co one dają, oprócz reklamy władz, a właściwie ludzi władzy, publicznej, samorządowej i państwowej? Ułatwiają rządzenie i kiwanie plebsu podległego i co jeszcze? Koszty są olbrzymie, a co w zamian?

20


xn. ~xn. (Gość)03.06.2023 05:34

No to już Wolbórz ma wszystko. Miasto "wróciło" ,zamek "wrócił". Ziółek "wrócił". No i Ziemba "wrócił". Co zaś do vice
marszałka Ziemby to zresztą nie ma się co dziwić. Będzie bowiem wracał wszędzie tam gdzie coś się dzieje w województwie i tak będzie do aż wyborów. Jak lud go wybierze ponownie powroty nie będą miały końca. PS. Zamek mały ,ale jakże własny , miejsko-gminny. I co ważne. Nie z klocków lego.

62


brygida ~brygida (Gość)03.06.2023 14:28

Na zdjęciu nr 17 bardzo ładne sukienki

01


Ot ~Ot (Gość)04.06.2023 09:03

Najfajniejsze są tam Wolborzanki. Podobne kamienie widziałem na polu. Mogę podrzucić do kolekcji.

20


Polka ~Polka (Gość)03.06.2023 16:37

A wogóle to na taką rocznicę Wolborza to powinni być wszyscy mieszkańcy i porządny festyn

20


hmmmmmm ~hmmmmmm (Gość)03.06.2023 17:12

Czy na pewno tak wyglądała nadziemna część zamku, czy to kolejna bajka?

30


Zenek Piotrkow ~Zenek Piotrkow (Gość)03.06.2023 09:45

A Piotrkow ma murek bez żadnej informacji co to i po co ….przypadkowi turyści nawet nie mogą poznać historii tego miejsca. Brawo dla Wolborza za dynamikę rozowju.

31


jeremiasz ~jeremiasz (Gość)03.06.2023 14:20

Zamek-OK, tradycja, historia -Tak! Ale po co taki nachalny lans polityczny i pokazywanie się na uroczystościach religijnych .To obrzydliwe, że też Kościół na to pozwala. Ale widać że im to pasuje.

41


go?ć_gość ~go?ć_gość (Gość)03.06.2023 12:09

Ja mam zamek w spodniach

22


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat