"Dlaczego ciepło w Piotrkowie musi być tak drogie?"

Czwartek, 25 stycznia 202460
Takie pytanie podczas konferencji prasowej zadała w czwartkowe przedpołudnie Marlena Wężyk-Głowacka. Radna zarzucała prezesowi Krawczyńskiemu m.in. kupno gazu po wysokiej cenie czy zaniechania w budowie kogeneracji.

Ładuję galerię...

Konferencja odbyła się pod budynkiem Elektrociepłowni przy ul. Rolniczej. 

Problem dotyczący wysoki cen za energię cieplną jest w Piotrkowie ciągle obecny. Zarówno prezes Krawczyński, jak i magistrat nie mają pomysłów na jego rozwiązanie. Jednym z założeń przejścia na paliwo gazowe było wdrożenie kogeneracji. Polega ona na wytwarzaniu w jednym procesie energii cieplnej oraz elektrycznej. Pozawala to na mniejsze zużycie paliwa. Zmniejszają się również koszty, ale najważniejsza jest premie kogeneracyjna, którą można pozyskać - wskazywała radna Wężyk-Głowacka, powołując się na konkretne liczby. - Powinniśmy złożyć dokumentację i wnioski przyłączeniowe. Gdyby to było zrobione, to mieszkańcy nie borykali się z takim cenami. Utraciliśmy możliwość budowy kogeneracji na 8,6 MW. Ile miasto straciło na tym pieniędzy? Zakładając pełną realizację tej inwestycji, Piotrków rocznie stracił 27 milionów złotych. W perspektywie 15 lat daje to kwotę ponad 400 milionów złotych - wyliczała Marlena Wężyk-Głowacka, wskazując, że te pieniądze pozwoliłyby na realizację m.in. wielu miejskich inwestycji. 

Z argumentami radnej nie zgadza się prezes Elektrociepłowni Marek Krawczyński. 

 Ja znam to opracowanie mówiące o premii kogeneracyjnej. Zakłada ono wpływ takich kwot przy założeniu, że giełdowa cena gazu będzie minimalna, a cena prądu maksymalna. Dodatkowo maksymalna musi być też premiera kogeneracyjna. A warto dodać, że aktualnie są takie dni, w których na giełdzie do sprzedaży energii trzeba dopłacić. Kogeneracje są wyłączane, ponieważ ich działanie jest nieopłacalne - wskazywał prezes Krawczyński, po raz kolejny przypominając także historię związaną z budowę kogeneracji. - Do budowy kogeneracji trzeba mieć wydane warunki przez PGE. Na dwa silniki i moc 8,6 MW nie dostaliśmy zgody, ponieważ nie było, i w dalszym ciągi nie ma, możliwości przyłączeniowych. Chodzi o to, że potrzebna jest przebudowa sieci energetycznych - wskazywał Marek Krawczyński. 

Prezes zaznaczył także, że Elektrociepłownia nie zrezygnowała ze starań o budowę kogeneracji. Będzie ona jednak mniejsza, o mocy 4,3 MW. Część tej mocy ma być zużywana na potrzeby elektrociepłowni, a część sprzedawana. 

 Złożyliśmy już aplikację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o dotację. Ma ona wynieść 50 procent kosztów inwestycji. Cała inwestycja szacowana jest na 33 miliony złotych. Ten nasz wniosek czeka na rozpatrzenie i czekamy na wynik tego konkursu - podkreślał prezes Krawczyński. 

Jeśli Elektrociepłownia pozyskałaby pieniądze na tę inwestycję, a miasto dołożyłoby wkład własny, to wówczas rozpocznie się budowa. Turbina zostałaby zainstalowana przy ul. Orlej. Prezes Krawczyński szacuje, że cały proces inwestycyjny potrwałby do końca 2026 roku. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

4

7


Komentarze (60)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

mzgk ~mzgk (Gość)25.01.2024 13:15

Tam nie dotarły zasady ekonomii,tylko doktryna "NOJMANA"i układ kolesiów.Pokażcie ile rodzin "dygnitarzy"znalazło swoją przystań?Kiedy zostanie wykonany prawdziwy audyt i pokazane wszystkie koszty?Po wykonaniu takiej iwestycji zatrudnienie w C-1,C-2 nie powinno przekroczyć ok.50 osób wraz obsługą sieci!!!!!!!!! Po co ta rada miejska(nieudaczników).

52


karol ~karol (Gość)25.01.2024 12:48

Znów się lansuje. jakie ty kobieto masz pojęcie o wytwarzaniu energii ?

136


Żenada ~Żenada (Gość)25.01.2024 12:46

Jest taka fajna inni są be

71


Fg ~Fg (Gość)25.01.2024 12:43

Njwarzniejsze to to rze gaz już nie eko a piotrków wepchnoł się w to

11


słowacki ~słowacki (Gość)25.01.2024 12:38

Dopóki będzie prezes Krawczyński gość przekonany o swojej nieomylności niczym Papież nie będzie dobrze w piotrkowskiej ciepłowni. Kija i pogonić dziada. Niech już kuwetę pakuje ekspert od siedmiu boleści.

62


logikkk ~logikkk (Gość)25.01.2024 12:04

Ta znowu swoje zmień płytę bo to nudne.Nic z tym nie zrobisz ani twoi koledzy i koleżanki z rady miasta.Tak postanowiliście jako rada miasta i tyle w temacie.Jak ci nie pasuje ta sytuacja to odejdź kobitko z tej rady.Tu się nic nie zmieni przez kolejne 4 lata.Trzeba by wymienić całą radę łącznie z tobą.

90


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)25.01.2024 12:03

A co to było za głosowanie przez komputer w czasie wielkiej choroby, w którym Pani nie wzięła udziału? Ciągle tego nie mogę zapomnieć. Rozumiem, że można nie dojechać ale przez komputer, ktoś kto chce dobrze dla mieszkanców. Chyba nas Pani olewa.

61


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat