Advertisement

Czy to brak elektrolitów ? Te objawy powinny Cię zaniepokoić!

Wtorek, 08 lutego 2022
Elektrolity to substancje odżywcze, o których myślimy zazwyczaj w kontekście przedłużającej się biegunki. Organizm traci je wtedy w dużych ilościach, co prowadzi do przykrych objawów. Dowiedz się więcej na ten temat i zobacz, co robić, kiedy ich poziom niebezpiecznie spada!
Czy to brak elektrolitów ? Te objawy powinny Cię zaniepokoić!

Elektrolity - czym są?

 

Z naukowego punktu widzenia są to jonu soli: potasu, magnezu, chlorku, żelaza, wapnia. Zazwyczaj dostarczamy je do organizmu wraz z codziennym pożywieniem i wodą, którą pijemy. To właśnie ich obecność odpowiada za charakterystyczny posmak wysoko zmineralizowanych wód mineralnych.

 

Elektrolity pomagają zachować równowagę kwasowo-zasadową, ale na tym nie kończy się ich praca. Oprócz tego wspierają prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wodnej organizmu. Jony to cząsteczki pierwiastków o dodatnim lub ujemnym ładunku elektrostatycznym, które rozpuszczają się w wodzie. Dzięki temu są w stanie kierować jej przepływem przez ciało, co zapewnia optymalne nawilżenie wszystkich narządów.

 

Poza tym elektrolity odpowiadają za zapewnienie prawidłowego przewodnictwa impulsów elektrycznych w całym układzie nerwowym i mózgu. To dzięki nim jesteśmy w stanie odbierać sygnały wszystkimi zmysłami. Jest to nie bez znaczenia również dla pracy mięśni: regularne skurcze i rozkurcze umożliwiają nam poruszanie się, a w przypadku serca: przepływ krwi przez cały organizm.

Jeżeli chcesz poznać bardziej szczegółowe działanie elektrolitów, koniecznie zajrzyj na bloga: https://www.acidolac.pl/

 

Brak elektrolitów - objawy, które zna każdy z nas

 

Teraz kiedy wiesz już, za co odpowiadają elektrolity, możesz zauważyć, że objawy ich braku są ściśle powiązane z pełnionymi przez nie funkcjami w organizmie.

Do najczęstszych objawów braku elektrolitów należą:

  • drżenie mięśni i skurcze
  • nudności i bóle głowy
  • senność i osłabienie
  • obrzęki
  • zawroty głowy

Najczęstsze przyczyny braku elektrolitów

 

Zazwyczaj nagłe niedobory elektrolitów zauważamy w momencie przedłużającej się biegunki lub wymiotów. To nie są jednak jedyne przyczyny takiego stanu rzeczy! Czy wiesz, że tych substancji pozbywamy się z organizmu wraz z potem, w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego? Podobnie jest w trakcie wysokiej gorączki.

 

Również restrykcyjne diety odchudzające i zażywanie leków przyspieszających nasz metabolizm może prowadzić do braku elektrolitów, wywołując charakterystyczne objawy. Warto więc kontrolować swoje zdrowie, by móc w każdej chwili zareagować odpowiednio szybko!

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat