Czy pieszy zawsze ma pierwszeństwo? "Mamy plagę zombiaków wchodzących prosto pod koła"

Poniedziałek, 18 grudnia 202348
Coraz bardziej niebezpiecznie przy przejściach dla pieszych. Częstokroć kończy się to naprawdę źle. Czy naprawdę jest tak – jak większości pieszych się wydaje – że zbliżając się do przejścia zawsze mają oni pierwszeństwo. Okazuje się, że niekoniecznie…
Fot. M. Adamczyk Fot. M. Adamczyk

Temat podjęli w ostatnim czasie prowadzący magazyn Magiel w radiu Strefa FM. Zmiana przepisów, która obowiązuje od dwóch lat, spowodowała sporo zamieszania na drogach. Wielokrotnie spotykamy się z sytuacjami, w których piesi po prostu wchodzą na przejście, ani razu nie oglądając się na ulice.

Gdzie się podziała dawna zasada o tym, że "przed wejściem na pasy należy spojrzeć się w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo i wejść można dopiero po upewnieniu się, że nie nadjeżdża samochód czy inny pojazd"? – pytał pan Michał na facebookowym profilu Magla. - Zamiast tej zasady dziś mamy plagę "zombiaków" wpatrzonych w telefony, wchodzących bezceremonialnie pod koła, często ze słuchawkami na uszach - dodawał pan Michał.

Piesi są w błędzie, uważając, że mają pierwszeństwo, będąc w okolicach przejścia dla pieszych. Potwierdzają to także policjanci.

Pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. To od nas, od pieszych, zależy nasze bezpieczeństwo. Jest to przede wszystkim kwestia zdrowego rozsądku. Przepisy nie zwalniają pieszego z obowiązku rozejrzenia się, czy może wejść na jezdnię bezpiecznie. To jest podstawowa zasada - przekonywała asp. sztab. Barbara Stępień z Komendy Powiatowej Policji w Opocznie, dodając, że zmiana przepisów sprzed dwóch lat 

nakłada na kierowców obowiązek zachowania szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych. - Nie jest doprecyzowane, co ustawodawca miał na myśl. Z naszego doświadczenia wynika, że kierujący, który dojeżdża do oznakowanego przejścia dla pieszych, ma obowiązek zwolnić i obserwować otoczenie. Czy osoba, która jest na chodniku i dochodzi do przejścia dla pieszych, nie wyraża chęci wejścia na nie. Pamiętajmy jednak, że pieszy, który dochodzi do przejścia nie powinien wkraczać na to przejście nagle. Powinno one być poprzedzone upewnieniem się, czy nie nadjeżdża samochód - dodaje asp. sztab. Barbara Stępień. 

Słowa policjantki potwierdza także radca prawny Bartłomiej Krasiński. 

Przede wszystkim zarówno pieszy, jak i kierowca są zobowiązani zachować szczególną ostrożność w rejonie przejść dla pieszych. Przepis mówi, że pierwszeństwo ma pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych i wchodzący na przejście. Wchodzący to nie znaczy oczekujący, czy zbliżający się. Jeżeli widzimy pieszego, który idzie w kierunku przejścia, to nie znaczy, że będzie on przez nie przechodzić. Nie musimy więc zatrzymywać się i go przepuszczać. Natomiast jeżeli pieszy znajduje się przy krawędzi jezdni i wykonuje ruch, w kierunku wejścia na to przejście, to mamy obowiązek się zatrzymać i umożliwić mu przejście - dodaje Bartłomiej Krasiński. 

Rozmówcy podkreślali, że kierowcy zbliżając się do przejścia, powinni zwolnić, aby bez żadnych problemów móc wykonać manewr zatrzymania. 

To nie jest tak, że pieszy może zawsze wchodzić na przejście. Przepisy zabraniają pieszym wchodzenia bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Pieszy musi zachować szczególną ostrożność, rozejrzeć się i poczekać na bezpieczne przejście - podkreśla Bartłomiej Krasiński. 

Przypomnijmy, że za nieustąpienia pierwszeństwa pieszym kierujący karany jest mandatem w wysokości 1500 złotych. Otrzymuje także 12 punktów karnych. Gdy nie zgadzamy się z decyzją funkcjonariuszy, to mamy prawo odmówić mandatu karnego. Policja kieruje wówczas wniosek do sądu i tam przedstawiamy swoje racje. 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

5

2


Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

his. ~his. (Gość)18.12.2023 15:13

Najpierw wprowadzają przepisy w ruchu drogowym nijak mające się do rzeczywistości a teraz zastanawiamy się czy to dobrze czy źle. Dekady temu ostrzegało się pieszych żeby przechodząc przez jezdnię zachowywali szczególną ostrożność. Nagle jakiś osioł w Warszawie wpadł na to ,że pieszy.... itd. Spowodowało to ,że niektórzy piesi myślą ,że są batmanami i że prawo ,prawo ponad wszystko ...a nie rozum.

266


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)19.12.2023 17:13

Po wejsciu tych przepisów miałem taki przypadek, że stojąc jako pieszy z czerwonym dla mnie światłem przy przejściu, zatrzymał się kierowca, który miał zielone i pokazał gestem żebym przechodził. Pokiwałem, że nie a on machnął ręką "nie to nie" i pojechał. Kierowca ok. 40-stki w dostawczaku. Żałuję, że nie pokazałem na sygnalizator.

30


Karolina Z ~Karolina Z (Gość)19.12.2023 17:51

A co zrobią z przejściami koło parku Poniatowskiego tam młodzi ludzie bez opamiętania chodzą w koło tworzą się korki nie samowite tam jest problem który powinni ogarnąć władze

90


konrado ~konrado (Gość)19.12.2023 11:14

super foto :)

10


Pieszy ~Pieszy (Gość)19.12.2023 09:29

Chory przepis. Mnie uczono,że jak chce przejść na drugą stronę ulicy to najpierw mam spojrzeć w lewo później w prawo i jeszcze raz w lewo. Nic nie jedzie to przechodzę. Dziękuję. A teraz pchasz się pod samochód z nadzieją, że się zatrzyma.

102


Zgrywus ~Zgrywus (Gość)18.12.2023 16:53

Do pieszych,zapłacę mandat i żyje, a Ty pchasz się w gips,albo w trumnę
Pytam się kto więcej straci ?

153


go?ć_michał ~go?ć_michał (Gość)18.12.2023 19:14

Przepis jest tak głupi jak rządzący którzy go wprowadzili.
Często przejścia dla pieszych są niedostatecznie oświetlone i nocy podczas deszczu najnormalniej na świecie pieszego nie widać. Do tego jak pieszy nie myśli s jest tak często to sam pcha się w gips

116


Nikt szczególny ~Nikt szczególny (Gość)18.12.2023 23:26

Kierowcom zawsze cos przeszkadza.Sami lamia przepisy na potege,a chcieliby,zeby inni byli wzorowi.Ilu kierowcow przejezdza na czerwonym?Poczytajcie komentarze kierowcow o skrzyzowaniach z kamerami wylapujacymi przejezdzajacych na czerwonym.Przepisy sa jakie sa i tego sie trzymajmy.W kazdej grupie zawsze znajda sie lamiacy przepisy,ale uogolnianie typu swiete krowy to przegiecie.Osobiscie jestem glownie rowerzysta w ruchu miejskim i nie ma tygodnia,gdzie na sciezce rowerowej i przejazdach kierowcy wymuszaja na mnie pierwszenstwo.Oczywiscie nie jestem samobojca i nie pcham sie pod kola jak widze,ze specjalnie przyspiesza albo nie zamierza zwolnic.W takim kraju mieszkamy,ze kazdy chce byc ponad kazdym.I tyle.

56


j. ~j. (Gość)18.12.2023 19:08

Problem w tym, że ustawodawca, jak to ma w zwyczaju, napisał kompletnie niezrozumiały przepis o pierwszeństwie pieszego wchodzącego na przejście, a chyba nikt do końca nie wie, co to znaczy pieszy wchodzący na przejście. Pojawiły się nawet pseudouczone dyskusje, czy np. pieszy idący w stronę przejścia i będący jeszcze ileś tam metrów od tego przejścia jest wchodzącym na to przejście, czy też nie. Rozbieżne jest też orzecznictwo sądów w kwestii, czy kierowca musi się zatrzymać, albo zwolnić, żeby przepuścić pieszego, który stoi przed przejściem najwyraźniej chcąc na to przejście wejść, ale jeszcze nie wchodzi. Gdyby przepis mówił jednoznacznie, że kierowca musi przepuścić pieszego stojącego przed przejściem to sprawa byłaby dużo prostsza. Ale poza tym pieszy nie powinien wchodzić na przejście nawet nie patrząc, czy nie nadjeżdża jakiś pojazd. Ja, jako pieszy, nigdy nie wchodzę gwałtownie na przejście jeśli widzę, że zbliża się do niego samochód, ani nawet nie sygnalizuję tego wejścia. Po co mi to? Żeby zmusić kierowcę do ostrego hamowania i mieć dziką satysfakcję, że oto jestem panem na pasach i niech sobie kierowca zdziera opony? Nie kręci mnie to wcale! Jako kierowcę natomiast wkurza mnie nagłe wchodzenie na przejście przez pieszego np. nie widzącego bożego świata poza swoim ukochanym smartfonem.

113


Pieszy ~Pieszy (Gość)18.12.2023 21:28

Jeżeli pieszy nie miałby pierwszeństwa to dostał by mandat, proste. Pieszy zawsze ma pierwszeństwo na pasach a został potrącony na pasach.

20


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat