Czipowanie nielegalne - miasto przekroczyło granice

Tydzień Trybunalski Piątek, 17 czerwca 20119
Rada Miasta w Piotrkowie przekroczyła dozwolone granice stanowienia prawa miejscowego. Wojewoda wezwał radnych do uchylenia przepisów dotyczących czipowania psów.
fot. archiwum fot. archiwum

Kilka tygodni temu na biurko wojewody łódzkiego wpłynął wniosek jednego z mieszkańców Piotrkowa, wg którego uchwała RM w sprawie regulaminu czystości i porządku na terenie miasta może być niezgodna z Konstytucją - chodziło o czipowanie psów. Według wnioskodawcy gmina, wprowadzając obowiązki wobec właścicieli utrzymujących psy, naruszyła zapisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a co gorsza naruszyła Konstytucję RP, która stanowi, że “władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie”.

W piśmie z 3 czerwca służby wojewody zajęły stanowisko w tej sprawie. Wg wojewody przepisy nakładające na mieszkańców obowiązki, takie jak oznakowanie psów, powinny być czytelne i w sposób zrozumiały określać prawa i obowiązki. - Adresat takiego aktu normatywnego musi wiedzieć, jak ma postępować, aby uniknąć kary za jego naruszenia, a zarazem skorzystać ze wszystkich uprawnień, który dany akt wprowadza do porządku prawnego - czytamy w piśmie.
Tymczasem, wg służb wojewody, ustalone przez naszą Radę obowiązki właścicieli psów zasad tych nie respektują. Rada Miasta w Piotrkowie nałożyła obowiązek trwałego znakowania psów bez prawidłowego określenia osób do tego zobowiązanych, bez ustalenia treści tego obowiązku, bez uregulowania własnych obowiązków z tytułu możliwości uzyskiwania informacji o psach i ich opiekunach. W związku z tym przekroczyła dozwolone granice stanowienia prawa miejscowego zawarte w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Dlatego właśnie organ nadzoru (czyli wojewoda łódzki) wezwał Radę w Piotrkowie do uchylenia niezgodnych z prawem przepisów. W przeciwnym razie wojewoda zaskarży uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.
Pismo wojewody wpłynęło już do Biura Rady Miasta. Jak poinformowała nas kierownik BRM Anna Tłustwa, dokument został już przekazany prezydentowi miasta. - To właśnie służby prezydenta zdecydują, czy przygotowany zostanie projekt nowej uchwały w tej sprawie, który uwzględniłby uwagi wojewody - informuje Biuro RM.
Warto zauważyć, że służby wojewody sprawdzają (na bieżąco) zgodność z prawem każdej podjętej przez piotrkowską Radę uchwały. Dziwne więc, że nieprawidłowości dopatrzyły się dopiero na wniosek jednego z mieszkańców miasta.

AS

Zaskarżona część Regulaminu Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:

§ 31. 1. Do obowiązków właścicieli utrzymujących psy należy:
1) dokonanie oznakowania i rejestracji psa w terminie 30 dni od daty jego nabycia. W przypadku szczeniąt obowiązek oznakowania i rejestracji powstaje po ukończeniu przez nie 12 tygodnia życia;
2) dokonanie w Urzędzie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zgłoszenia psa oznakowanego przed przystąpieniem Piotrkowa Trybunalskiego do programu rejestracji i identyfikacji psów, tj. przed 1 czerwca 2007 roku;
3) zgłoszenie w Urzędzie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zmiany danych o psie lub właścicielu (np. śmierć zwierzęcia, zaginięcie, zmiana właściciela) w terminie 30 dni od daty ich zaistnienia celem aktualizacji w bazie danych.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga18.06.2011 21:34

"wyborca" napisał(a):
Pomimo, że kilka WSA i NSA orzekło podobnie jak wojewoda łódzki w przedmiotowej sprawie, to prezydent Piotrkowa ze swoimi prawnikami i radni, maja praworządność w miejscu gdzie słońce nie dochodzi.

Nie pierwszy to i nie ostatni raz, niestety.

00


P51 ~P51 (Gość)18.06.2011 18:49

"cudenka-te-psy-i-kotki" napisał(a):
Jak ciebie nie interesuje temat o zwierzętach to nie musisz tego czytać a tym bardziej komentować.


Bądź konsekwentny (-na).
Odwal się od polityki ;-)
Stop psiarzom i kociarzom ! ;-)

00


cudeńka te psy i kotki ~cudeńka te psy i kotki (Gość)18.06.2011 18:06

"lavazza" napisał(a):
Co drugi wątek to o psach albo o kotach, jakas paranoja czy co.


zajrzyj tutaj: http://www.epiotrkow.pl/galeria/foto,3631
Jak ciebie nie interesuje temat o zwierzętach to nie musisz tego czytać a tym bardziej komentować. Pogadaj sobie z 97-300 o polityce. On jest znawcą STOP KOMUNIE.

00


lavazza ~lavazza (Gość)18.06.2011 17:24

Co drugi wątek to o psach albo o kotach, jakas paranoja czy co.
Temat psów (i kotów też) urósł w Polsce do jakichś monstrualnych wymiarów, stał się narodowym problemem.
Nie wiem czy jest nacja gdzieś na świecie z takim odsetkiem psów. Ludzie w Polsce warczą jeden na drugiego, szczerzą do siebie kły, jeden drugiego chętnie by rozszarpał, miłości bliźniego nie widać za bardzo na co dzień, ale psy kochają wszyscy Polacy. Koty też.
To absurd rozdęty do jakiejś histerii. Pasuje mi pogląd z tego artykuliku - zajmijmy się ludźmi, sobą nawzajem, zatroszczmy o dzieci.
Zachwiane proporcje, utracony zdrowy rozsądek!!!
http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/artykul/956169,bez-sciemniania-pieskie-zycie-dziecka-pieski-dziecka-swiat,id,t.html#55b92a836cf970d4,1,3,4

00


Idiota ~Idiota (Gość)18.06.2011 15:50

Radni kretyni :D Takie barachło decyduje o czymś, a guzik się zna :D
Do szkoły tj. do zerówki marsz !

00


97-300 97-300ranga18.06.2011 12:40

"Kilka tygodni temu na biurko wojewody łódzkiego wpłynął wniosek jednego z mieszkańców Piotrkowa" Bardzo aktywny jest ten "jeden mieszkaniec" naszego miasta w składaniu donosów(sb-ecka szkoła?).Stop komunie!

00


wyborca ~wyborca (Gość)18.06.2011 12:15

Ilu prawników tyle opinii. Widziałem to pismo wojewody łódzkiego. Zarzucono w nim rażące naruszenie prawa. Mnie niepokoi jeszcze jedno. Pomimo, że kilka WSA i NSA orzekło podobnie jak wojewoda łódzki w przedmiotowej sprawie, to prezydent Piotrkowa ze swoimi prawnikami i radni, maja praworządność w miejscu gdzie słońce nie dochodzi.

00


P51 ~P51 (Gość)18.06.2011 11:52

"zdziwiony" napisał(a):
pieski były i będą czipowane, a ich właściciele nadal będą pociągani do odpowiedzialności za swoich pupili...


I bardzo dobrze!
Gdyby tak jeszcze Straż Miejska była bardziej chętna do reakcji...

00


zdziwiony ~zdziwiony (Gość)18.06.2011 11:08

Zaskarżona część Regulaminu Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego:
Drogi autorze tekstu, to nie jest fragment z Regulaminu Rady Miasta! I nie ma się za bardzo z czego cieszyć, pieski były i będą czipowane, a ich właściciele nadal będą pociągani do odpowiedzialności za swoich pupili...

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat