Advertisement

Czarnocin: Obchody Święta Niepodległości i poświęcenie nowego samochodu strażackiego

Region Środa, 17 listopada 202123175
W miniony weekend 14 listopada w Czarnocinie odbyły się uroczyste obchody 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, które stały się także okazją do poświęcenia nowo zakupionego dla jednostki OSP w Czarnocinie samochodu gaśniczo – pożarniczego.

Ładuję galerię...

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. kan. Bogdan Jeleń. Podczas sumy zgromadzeni mieli okazję wysłuchać przedstawienia słowno – muzycznego w wykonaniu Ludowej Biesiady i Koralików z Czarnocina przygotowanego pod opieką dyrektor GBP w Czarnocinie Mileny Dzięcielewskiej. W nabożeństwie uczestniczyli m.in: marszałek senior Sejmu RP Antoni Macierewicz, poseł na Sejm RP Grzegorz Lorek, Wicemarszałek województwa łódzkiego Zbigniew Ziemba, Komendant Miejski PSP w Piotrkowie Trybunalskim bryg. mgr. inż. Paweł Dela, Sekretarz Gminy Czarnocin Honorata Krajewska, Przewodniczący Rady Gminy Czarnocin Andrzej Krajewsk wraz z radnymi, sołtysi, poczty sztandarowe i druhowie jednostek OSP z terenu gminy, poczet sztandarowy SP im. Szarych Szeregów w Czarnocinie oraz gospodarz gminy Czarnocin wójt Roman Miksa.

 

Po mszy świętej nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych wraz z uczestnikami nabożeństwa na plac przy strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnocinie, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie kluczyków do nowego samochodu. Wręczenia dokonał Marszałek Senior Sejmu RP Antoni Macierewicz a uroczystego przekazania nowego wozu dokonali zaproszeni gości na czele z wójtem Romanem Miksą. Odbierający kluczyki Prezes OSP w Czarnocinie, serdecznie podziękował wszystkim za wsparcie i wspólną pracę na rzecz zakupu nowego samochodu kierując szczególne podziękowania do Wójta i urzędu gminy oraz mieszkańców. Następnie proboszcz parafii poświecił nowy samochód dziękując za dotychczasową współprace parafialnego kościoła z druhami z terenu gminy i życząc druhom tyle powrotów ile wyjazdów.

 

Podczas uroczystości nie zabrakło pięknych słów na temat naszej Matki Ojczyzny – Polski, jak i tej małej ojczyzny jaką jest gmina Czarnocin. Mówiono o suwerenności kraju, o tym że „niepodległość” w dobie niepokojącej sytuacji mającej miejsce przy granicy naszego kraju nabiera rzeczywistej wartości. Poseł Antoni Macierewicz mocno podkreślił w swoim wystąpieniu rolę wzmacniania polskiej armii a także potrzebę budowania struktur tj. obrona cywilna, wzmacnianie formacji ochotniczych straży w obliczu zagrożeń naszego państwa. Mówiono o cennej pracy strażaków, którzy niejako pełnią rolę obrońców swoich lokalnych społeczności. Z ust posła Antoniego Macierewicza usłyszeliśmy wiele pochwał na temat rozwoju i działań realizowanych na terenie gminy Czarnocin. Wójt Roman Miksa mocno zaakcentował odnosząc się do obecnej sytuacji na wschodniej granicy polski, sytuacji pandemicznej, problemów w rolnictwie i wielu innych, że bardzo istotna jest zgoda i jedność wśród wszystkich Polaków w całej Polsce, ale także w małych ojczyznach jakim są m.in. gminy.

 

Uroczystość zakończyła się uruchomieniem oraz oficjalną prezentacją średniego pojazdu ratowniczo-gaśniczego marki MAN, którego zakup był sfinansowany z następujących środków:

 

- z środków Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej w kwocie 360 000,00zł

- z środków WFOŚiGW w Łodzi w kwocie 120 000,00zł

- z środków budżetu Gminy Czarnocin w kwocie 360 000,00zł

- z własnych środków OSP w Czarnocinie kwota 6 240,00zł

 

Zakupiony samochód posiada na swoim wyposażeniu między innymi: napęd na 2 osie, napęd 4x4,mocny silnik o mocy 320 KM, zbiornik na wodę o pojemności 4500 dm3, zbiornik na środek pianotwórczy, wyciągarkę oraz wiele innych urządzeń.


Zainteresował temat?

1

1


Advertisement

r e k l a m a

Advertisement

Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sinobrody ~sinobrody (Gość)18.11.2021 19:41

Złotousty Antoni. On wie co się dzieje w Czarnocinie i w Bzdziszewie Małym, po prostu człowiek orkiestra i do tego senior czegoś tam.

12


goœć_gość ~goœć_gość (Gość)17.11.2021 20:07

Czasem zastanawiam się co jeszcze robi Ziemba skoro jest na wszystkich uroczystościach w regionie.

21


gosc. ~gosc. (Gość)17.11.2021 12:32

Co tego Antoniego tak ciągnie do Czarnocina?
Częściej bywa w Czarnocinie niż w Piotrkowie.

25


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat