Advertisement

Co dalej z Powiatowym Centrum Przesiadkowym?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 12 grudnia 20211076349
W lutym na konferencji prasowej Piotr Wojtysiak zapowiadał, że jeszcze w rytm roku na terenie dworca PKS w Piotrkowie ma powstać Powiatowe Centrum Przesiadkowe. Choć mamy grudzień to inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła. Czy to oznacza, że modernizacja dworca autobusowego nie dojdzie do skutku?

Ładuję galerię...

Były dworzec PKS w Piotrkowie na pewno nie przynosi chluby miastu. Zniszczone nawierzchnie jezdni dla autobusów i chodników dla pieszych, zdegradowany budynek dworca i stara wiata przystankowa, która bez wątpienia nadałaby się na scenografię niejednego horroru. Wszyscy podróżujący i mieszkańcy na pewno życzyliby sobie innego widoku w centrum miasta. Choć podejść do przebudowy tego miejsca był już wiele to nadal się nie udało zmienić jego oblicza. Od jakiegoś czasu właścicielem dworca jest powiat piotrkowski. Starostwo odkupiło go od izraelskiej firmy Mobilis, co dawało nadzieję na wykonanie wreszcie tak potrzebnej inwestycji.

W lutym 2021 roku w starym budynku dworca starosta Piotr Wojtysiak zorganizował konferencję prasową na której przedstawił koncepcję zagospodarowania tego terenu. Były też wizualizacje, na których dziennikarze mogli zobaczy, jak już w niedalekiej przyszłość ma wyglądać teren byłego dworca PKS. Zgodnie z zapowiedziami inwestycję zaplanowano w dwóch etapach. Pierwszy obejmujący przebudowę placu manewrowego miał być wykonany jeszcze w tym roku. Drugi zakładający modernizację budynku byłego dworca starostwo planowało skończyć w 2023 roku, ale w tym przypadku starosta, już na konferencji przestrzegał, że ten termin będzie zależny od wielu czynników. Tymczasem mamy już grudzień, a prace na placu manewrowym nie wystartowały.

Planowana od dłuższego czasu budowa Powiatowego Centrum Przesiadkowego w Piotrkowie Trybunalskim oczekuje w chwili obecnej na decyzję zezwalającą na ogłoszenie przetargu. Z uwagi na pandemię wydłużyły się wszelkie procedury formalne, jednak mamy nadzieję, że do końca tego roku uda się przeprowadzić postępowanie przetargowe i wyłonić wykonawcę I etapu inwestycji - informuje Aneta Stępień, asystent prasowy Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Prace pierwszego etapu będą polegać na wymianie nawierzchni na całym placu manewrowym. Zniszczoną trylinkę zastaną masa bitumiczna, wybudowane będą wiaty przystankowe i stanowiska postojowe. Oprócz tego powstanie parking na 21 pojazdów, plac zostanie udekorowany zielenią, a Centrum stworzony będzie system informacji pasażerskiej.

A wszystko z myślą o blisko 7 tysiącach osób, które - by dostać się do szkoły, pracy lub załatwić inne sprawy - przyjeżdża codziennie do Piotrkowa Trybunalskiego, korzystając w tym celu z transportu zbiorowego. Głównym miejscem, gdzie rozpoczynają, kończą lub kontynuują podróż pasażerowie jest były dworzec PKS oraz przystanki zlokalizowane przy ul. Grota-Roweckiego. Stąd odjeżdża bądź przyjeżdża 300 autobusów lub busów dziennie, i kolejnych 50 z samego dworca. I są to nie tylko przewoźnicy realizujący kursy lokalne, ale także te krajowe (12) i ponad 20 międzynarodowych. To właśnie z myślą o mieszkańcach miasta i powiatu, zwłaszcza ich bezpieczeństwie i odpowiednich standardach oczekiwania na swój publiczny transport samorząd powiatowy podjął się utworzenia Powiatowego Centrum Przesiadkowego w Piotrkowie – podkreśla Aneta Stępień.

 

Po doprowadzeniu do właściwego stanu placu manewrowego przyjdzie czas na modernizację budynku znajdującego się na dworcu. Będzie on spełniać funkcje związaną z obsługą pasażerów, przewoźników i funkcję handlowo-gastronomiczną, gdzie sprzedawane będą m.in. produkty lokalnej marki „Powiat Piotrkowski – prosto z serca".

Choć Centrum Przesiadkowe jeszcze nie powstało to mieszkańcy mogą być spokojni, że w końcu doczekają się modernizacji tego miejsca. Jeśli uda się w najbliższym czasie ogłosić przetarg i wyłonić wykonawcę to ze zmodernizowanego terenu byłego dworca PKS powinniśmy móc korzystać już w przyszłym roku.


Zainteresował temat?

4

5


Advertisement
Advertisement

Komentarze (49)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Bolek ~Bolek (Gość)12.12.2021 10:46

Tu trzeba Antoniego Macierewicza jako posła ziemi piotrkowskiej od razu sprawy pójdą do przodu

64


tak se siądę i myślę ~tak se siądę i myślę (Gość)12.12.2021 07:38

Może się nie znam, ale wg. mnie buduje się najpierw dom a później podjazd. Zmidernizuja plac manewrowy, a później po nim będą jeździć ciężarowki z materiałami budowlanymi ji gruszki z betonem... No ciekawe, ciekawe.

351


zorro ~zorro (Gość)12.12.2021 10:53

W 2011 Ministerstwo Skarbu sprzedało PKS izraelskiej spółce NOBILIS. W grę wchodziła jeszcze Piotrkowska Komunikacja Samochodowa, powołana do przejęcia firmy ale nie dopuszczono jej do rozmów.Jak to się skończyło każdy dzisiaj widzi. Prywatyzacja w wykonaniu PO

164


8pasażer ~8pasażer (Gość)13.12.2021 08:36

Spokojnie, zdążą. W roku wyborczym prace pójdą błyskawicznie, bo przed wyborami trzeba będzie zdjęcia sobie porobić.
Była szansa na uporządkowanie problemu po remoncie dworca PKP. Wystarczyło porozumieć się z PKP, pół dworca PKP przeznaczyć na dworzec kolejowy, a drugie pół na dworzec autobusowy. Jak widać pół dworca PKP stoi pusta i tak już zostanie. Wzdłuż ulicy POW po stronie dworca PKP stanowiska dla autobusów PKS, a parking w miejscu istniejącego już tylko we wspomnieniach parkingu autobusów PKS. Bardzo trudne prawda? No ale jak jest tylko jedna komórka na wyposażeniu to i myśleć nie ma czym.

51


Wolak ~Wolak (Gość)13.12.2021 10:34

Przecież centrum przesiadkowe już jest, zatrudniony jest za spore wynagrodzenie kierownik tego cyrku i występuje w mediach jako ochroniarz szefa.

31


Równi i równiejsi ~Równi i równiejsi (Gość)12.12.2021 20:55

To samo co z Powiatowym Centrum Matki I Dziecka, kombinują jak tu by się pozbyć.

90


:( ~:( (Gość)12.12.2021 19:03

Wstyd! Ludzie nie mają gdzie sprawdzić rozkład, nie mają gdzie kupić bilet, nie mają się gdzie schronić. Totalny bałagan. Ciekawe ile firm wyprowadziło przystanek z Piotrkowa że swoich połączeń międzymiastowych?
Najważniejsze, że starosta i radni dostali podwyżki:)

120


go?ć_anna ~go?ć_anna (Gość)12.12.2021 21:38

Przesiadka ze stołka Pana X na stołek Pana Y.
Nowe określenie dworca,jak na Wiejskiej w Warszawie. Tam co chwilę "przesiadki" mają.

60


j. ~j. (Gość)12.12.2021 10:54

Dlaczego to ma się nazywać Centrum Przesiadkowe? Czy to będzie tylko dla tych, którzy się przesiadają np. z pociągu na autobus? A jak ktoś się nie przesiada, tylko wsiada do autobusu, bo chce jechać np. z Piotrkowa do Łodzi, to już nie dla niego będzie to Centrum?

124


goœć_mati ~goœć_mati (Gość)12.12.2021 19:56

Oni z Was żartują, a ludzie łykają jak Pelikany. Pozdrowienia

60


Advertisement
Advertisement Advertisement

r e k l a m a

Advertisement
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat