artykuł sponsorowany

Bursztynowym szlakiem z Funduszami Europejskimi

Środa, 25 maja 2022
Szlak bursztynowy to dawna droga handlowa pomiędzy krajami śródziemnomorskimi a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Tą trasą podróżowali kupcy, których celem była wymiana towarów oraz informacji na bałtyckie złoto. Tak bursztyn znad Morza Bałtyckiego docierał do krajów cywilizacji śródziemnomorskiej. Starożytni Rzymianie wykorzystywali cenny surowiec nie tylko do wyrobu biżuterii, ale uważali go za środek zapachowy, leczniczy i magiczny. Współcześnie w Europie rekonstruuje się przebieg i odtwarza dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Dzięki Funduszom Europejskim ta starożytna droga na terenach Polski stała się wielką atrakcją turystyczną.

Dzięki osadom i grodom powstałym wzdłuż Warty ziemia łódzka stanowiła ważny fragment bursztynowej trasy. W naszym regionie znajdziemy wiele śladów pozostawionych przez osadników: kościołów, grodzisk, zamków i powstałych później na tych miejscach muzeów i obiektów rekreacyjnych. Warto je odwiedzić podczas wiosennych wycieczek. Ze względu na to, że coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek i zwiedzanie z perspektywy jednośladu, na terenie województwa łódzkiego powstał Rowerowy Szlak Bursztynowy. Ma on długość 250 kilometrów i wiedzie przez najciekawsze atrakcje regionu.

 

Rowerowy Szlak Bursztynowy w Łódzkiem

 

Rowerowy Szlak Bursztynowy dzieli się w województwie łódzkim na dwie części: Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Szlak Nadwarciański zaczyna się przy Warcie we wsi Załęcze Małe i prowadzi do Osjakowa. Tam przechodzi na prawą stronę doliny Warty i wiedzie do Uniejowa, a po drodze zahacza między innymi o Sieradz. W tym dawnym mieście królewskim Korony Królestwa Polskiego warto zwiedzić zrewitalizowany z unijnych dotacji najstarszy zabytek okolicy – Wzgórze Zamkowe. W trakcie jazdy Szlakiem Nadwarciańskim można zobaczyć starożytne kurhany w Przywozu i Strobinie oraz dawny gród rycerski w Konopnicy. W Uniejowie warto zregenerować się po kolarskich trudach na tamtejszych termach. Po drodze mija się dwa parki krajobrazowe – Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Ponadto trasa wiedzie wzdłuż zbiornika Jeziorsko, który często nazywany jest łódzkim Bałtykiem. Najciekawsze jest to, co łączy ze sobą uniejowskie termy i Jeziorsko. Wiele inwestycji w oba obiekty nie byłoby możliwych, gdyby nie udział Funduszy Europejskich. Równie wiele ciekawych rzeczy jest do zobaczenia na Nadbzurzańskim Szlaku Rowerowym. Na trasie znajdują się takie zabytki jak kolegiata w Tumie – kolejny obiekt dofinansowany z Funduszy Europejskich – a także rezydencje magnackie w Nieborowie i Walewicach, które są otoczone pięknymi parkami. Nadbzurzański Szlak prowadzi również przez Łęczycę i Łowicz, dwa ważne miasta dla historii Polski. Nieopodal Łęczycy znajduje się z kolei geometryczny środek Polski, czyli miejscowość Piątek. W okolicach Piątku, nad Bzurą, toczyła się we wrześniu 1939 roku największa obronna bitwa kampanii wrześniowej.

 

Wycieczki po ziemi piotrkowskiej

 

Podróżując przez powiat piotrkowski warto zatrzymać się w Piotrkowie Trybunalskim i zwiedzić zabytki usytuowane wzdłuż Traktu Wielu Kultur. Trasa Traktu prowadzi od dworca kolejowego (dawnego dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej), poprzez Wieżę Ciśnień, Cerkiew Prawosławną, budynek sądu, klasztor oo. Bernardynów, ss. Dominikanek, mury obronne, Stare Miasto, Kościoły Ewangelicko-Augsburski, oo. Jezuitów, Farny, Instytut Badań nad Parlamentaryzmem, Zamek Królewski, a kończy się na Wielkiej Synagodze. Z Funduszami Europejskimi zrekonstruowano elewacje zabytkowych budynków, ułożono nawierzchnie ulic, urządzono zieleń miejską i elementy małej architektury. Po naładowaniu akumulatorów można wybrać się w dalszą drogę rowerowym szlakiem. Warto odwiedzić wyjątkowy zabytek powiatu piotrkowskiego – Opactwo Cystersów w Sulejowie. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Kręcono tutaj zdjęcia między innymi do filmów: „Pan Wołodyjowski”, „Psy 2: Ostatnia krew” oraz „Potop” Jerzego Hoffmanna. Współcześnie Opactwo Cystersów w Sulejowie jest miejscem, gdzie wielka historia spotyka się z nowoczesnością. Znajduje się tam unikatowy w skali ogólnopolskiej Hotel Podklasztorze. W hotelu na gości czeka 120 miejsc w 58 pokojach, które zostały urządzone w stylowy i podkreślający historyczny charakter obiektu sposób. Rewitalizacja Opactwa Cystersów możliwa była dzięki dotacjom z Funduszy Europejskich. To one wspierają i rozwijają turystykę aktywną, mają swój udział w promocji walorów przyrodniczych miasta Piotrków Trybunalski i całego powiatu piotrkowskiego. Sprawiają, że turyści chcą tu wracać i odkrywać kolejne atrakcje regionu.

 

 

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat