Celem akcji jest zachęcenie, zainteresowanie i poprawa jakości wyborów do władz Samorządu Uczniowskiego. Przeprowadzenie wyborów to jedno z najważniejszych działań i pierwszy krok w budowaniu demokratycznego wizerunku szkoły. Wszystkim zależy, aby wybory były uczciwe i zachęcały całą społeczność szkolną do wzięcia odpowiedzialności za własne decyzje.
Demokratyczne wybory przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego są:
- powszechne - każdy uczeń ma prawo do udziału w głosowaniu,
- równe - każdy uczeń ma jeden głos,
- bezpośrednie - każdy głosuje samodzielnie,
- większościowe - wybory wygrywa kandydat, który otrzymał najwięcej głosów,
- tajne - wybór jest anonimowy, a warunki podczas wyborów zapewniają tajność aktu głosowania.
11 września powołano koordynatora Tomasza Filipczaka oraz Komisję Wyborczą nadzorującą poprawność wyborów. W jej skład weszły uczennice klasy szóstej: Magdalena Cieślik, Anna Jaskólska i Anna Szulc.
Został opracowany harmonogram i przedstawiony regulamin. Następnie poinformowano o zgłaszaniu się kandydatów do rywalizacji o funkcję przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Chętnym do walki o fotel przewodniczącego rozdano listy poparcia. Mieli przedstawić listę z 20 podpisami poparcia oraz program wyborczy.
17 września 2013 kandydaci na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego spotkali się z dyrektorem szkoły Arkadiuszem Krasoniem i opiekunem Samorządu Uczniowskiego Anną Maniecką. Zapoznano wszystkich z terminarzem, regulaminem, zasadami głosowania i procedurą wyborczą. Została przedstawiona karta wyborcza i omówiony sposób głosowania. Na karcie do głosowania nazwiska uczniów zostały umieszczone alfabetycznie. Przypomniano o wzięciu na wybory legitymacji szkolnej, aby okazać ją komisji celem wydania karty do głosowania. Na koniec dyrektor szkoły życzył wszystkim zwycięstwa, uczciwej i kulturalnej walki.
Kampania trwała prawie 2 tygodnie. W akcji wyborczej kandydatom pomagali koledzy i koleżanki z klas.
- W piątek lokal biblioteki przekształcił się w lokal wyborczy. Z ławek zrobiliśmy kabiny wyborcze, przygotowaliśmy urnę, wydrukowaliśmy listy do głosowania, listy uczniów oraz protokół wyników wyborów – mówią odpowiedzialni za szkolne wybory.
W poniedziałek rozpoczęły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego.
- Magda, Ania i Ania siedziały za stołem, sprawdzały legitymacje, podawały uczniom listę wyborczą do podpisu oraz wydawały karty wyborcze. Po oddaniu głosu, karta była wrzucana do urny. W trakcie wyborów odwiedzili nas przewodniczący Rady Gminy Gorzkowice Jan Woźniak oraz zastępca wójta gminy Gorzkowice Robert Kukulski – mówią organizatorzy.
Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Julia Mastalerz, zastępcą przewodniczącej Roksana Kabzińska, sekretarzem Karolina Szulc, a skarbnikiem Miłosz Stolarski.
- Pokaż swoją kreatywność i wygraj indeks na studia
- Świętuj z Technikum Teb Edukacja w Piotrkowie Trybunalskim
- Śmiertelny wypadek na DK nr 91
- UOKIK radzi, jak wybrać tornister dla ucznia
- Wyniki matur w Piotrkowie. "Chrobry" znów najlepszy!
- Ponad 60% maturzystów ze szkół powiatowych nie zdało matury. Wicestarosta komentuje
- Szef MEN: Planujemy, że 1 września rok szkolny rozpocznie się w szkołach
- Egzamin ósmoklasisty. SP 12 najlepsza w Piotrkowie!
- W Piotrkowie będzie można studiować Logistykę