Słoneczna pogoda zachęca działkowiczów do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wielu z nich sadzi, czy sieje rośliny, aby następnie je pielęgnować. Jednak często działkowcy muszą je odpowiednio chronić. W tym roku Zimni Ogrodnicy są wyjątkowo ciepli. Sprawdziliśmy, jakie ma to przełożenie na jakość uprawianych roślin.
Choć w tym roku wiosna przychodzi do Polski powoli, to przyroda budzi się już do życia po zimowym śnie. W Piotrkowie pojawiły się już krokusy. Jak zdradza Paweł Kowalski z Nadleśnictwa Piotrków, do naszego regionu wracają także bociany.
Sulejowski Park Krajobrazowy został utworzony na podstawie decyzji wojewody piotrkowskiego w 1994 roku. Wraz z parkiem przedborskim i spalskim stanowi zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych, który od 2013 roku wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Po 20 latach ochrony gniewosz plamisty jest nadal jednym z najrzadszych gadów występujących w Polsce, a stan jego populacji jest krytyczny. Przyrodnicy analizują parametry siedlisk tego węża. Dane gromadzą dzięki tzw. nauce obywatelskiej.
Coraz więcej ekologicznych inwestycji w województwie łódzkim. Do floty Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej dołączą dwa kolejne pociągi o napędzie elektryczno-spalinowym, a województwo konsekwentnie przemieniamy w ogród Polski.
Może warto na chwilę odejść od świątecznego stołu i udać się na spacer, aby poobserwować, budzącą się do życia przyrodę?
Dziś rozpoczyna się ta astronomiczna, jutro kalendarzowa. Pogoda zachęca do wyjścia na spacer i pooddychania wiosennym powietrzem. Przy odrobinie szczęścia może uda się znaleźć kwiaty czy pączki na drzewach bądź krzewach.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Gorzkowicach odwiedził ornitolog Wojciech Woźniak, który jest miłośnikiem i popularyzatorem życia ptaków. Tematyką spotkania były ptaki bytujące w Polsce, których jest ponad 450 gatunków.
Trwa rekrutacja do 8. edycji programu stypendialnego ADAMED SmartUP. Mogą wziąć w nim udział nastolatkowie z całej Polski mający 14-19 lat, których interesują nauki ścisłe i przyrodnicze. O tym, jakie możliwości daje program i dlaczego warto spróbować swoich sił w rekrutacji, opowiedzą jego absolwenci. Bezpłatny webinar połączony z krótkim wykładem dotyczącym wirusologii odbędzie się 17 listopada o godz. 16:00.
Przedstawiciele gminy Grabica wspierają ekologię, dlatego wzięli udział w sadzeniu lasu. Oprócz samorządowców w akcji uczestniczyli funkcjonariusze służb mundurowych oraz innych instytucji.