"Polska w pigułce", takim mianem okrzyknęli trybunalski gród niektórzy komentatorzy polityczni w związku z wynikiem wyborów prezydenckich w mieście. W Piotrkowie był niemal identyczny jak ten w kraju, a różnica poparcia dla poszczególnych kandydatów wyniosła zaledwie 0,01% na korzyść Rafała Trzaskowskiego. W całej Polsce uzyskał on 48,97% poparcia, a w Piotrkowie 48,98%. Z kolei Andrzej Duda otrzymał o 0,01 % mniej. Sprawę tę skomentował dla nas politolog, dr Rafał Jaśkowski.
Na terenie gminy Aleksandrów to święto przypadające 12 lipca ma szczególny wymiar i upamiętnia krwawą pacyfikację wsi Zygmuntów dokonaną przez Niemców 28 listopada 1944 roku. Z okazji tego święta okolicznościową wiązankę kwiatów przy pomniku w Zygmuntowie złożyli: Dionizy Głowacki – sekretarz gminy Aleksandrów oraz Anna Piekarz - dyrektor Gminnego Centrum Kultury.
Piotrkowska Delegatura Łódzkiego Związku Piłki Nożnej poinformowała, że w dniach 18/19 lipca odbędą się mecze I rundy Pucharu Polski.
W historii Polski od roku 1922 było 16 prezydentów, jako 17 można doliczyć Bolesława Wieniawę-Długoszowskiego, który pełnił obowiązki przez zaledwie 5 dni, jako pierwszy Prezydent RP na uchodźstwie. W wyniku różnych tragicznych zdarzeń urząd ten tymczasowo sprawowały 4 inne osoby. Mieliśmy trzech prezydentów II RP, prezydenta PRL, kilku pełniących obowiązki na emigracji oraz sześciu nam współczesnych, po roku 1989. Przyjrzyjmy się bliżej historii tego urzędu w Polsce oraz temu kto nosił zaszczytne miano „pierwszego obywatela”.
Oskar Jamorski, bilardzista UKS Snikers Rękoraj zdobył 4 medale na niedawno rozegranych Mistrzostwach Polski w kategorii junior starszy. Młody zawodnik wywalczył 3 złote krążki oraz 1 brązowy.
Prawie 17 tys. kierowców straciło prawo jazdy w 3 pierwszych miesiącach epidemii w Polsce z powodu przekroczenia prędkości. To blisko o 40% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W rekordowych województwach (łódzkim i śląskim) liczba odebranych dokumentów wzrosła prawie trzykrotnie.
Jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę na temat polskiej piosenki, a przy okazji dobrze się pobawić, to Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 19 lipca o godz. 17.00 na imprezę „50 lat polskiej piosenki, czyli wieki test wiedzy o polskiej piosence, artystach i wydarzeniach”.
We wtorek 7 lipca oddano do użytku wyremontowany fragment ulicy Wojska Polskiego (od POW do Polnej), a w związku z tym zmieniły się trasy objazdu autobusów komunikacji miejskiej.
Znowu możemy przejechać ulicą Wojska Polskiego na odcinku od wiaduktu kolejowego do tzw. Ryneczku. Zakończył się trwający od października 2019 roku pierwszy z dwóch zaplanowanych etapów przebudowy. Ulica zyskała nową nawierzchnię, a u zbiegu ulic Polnej i "starej" Łódzkiej pojawiło się rondo. W ramach prac przesunięto także koryto Strawy. Druga część inwestycji, na odcinku do Al. Armii Krajowej zakończy się do końca listopada.
Przedsiębiorcy nauczyli się żyć z koronawirusem i lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację ekonomiczną – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów „KoronaBilans MŚP”. Mniej firm deklaruje też konieczność zwalniania pracowników.