Centrum Informacji Turystycznej zaprasza w sobotę (14.05) o godzinie 15.00 na kolejny w tym roku spacer z przewodnikiem po Piotrkowie.
Pandemia, a następnie wojna w Ukrainie, wywołały prawdziwą falę dezinformacji w mediach i kanałach społecznościowych – przyznali zgodnie uczestnicy panelu eksperckiego podczas kongresu Impact’22 w Poznaniu. Jak zauważył Łukasz Świerżewski, członek zarządu Polskiej Agencji Prasowej, skuteczna walka z dezinformacją stanowi szczególne wyzwanie dla dziennikarzy, którzy muszą publikować informacje nie tylko rzetelnie, ale też jak najszybciej.
Od czwartku (12.05) na terenie Piotrkowa będzie przeprowadzany przegląd syren alarmowych systemu ostrzegania oraz centrali sterującej. Może to powodować pojawianie się krótkich modulowanych sygnałów alarmowych.
PGE Polska Grupa Energetyczna od wielu lat wspiera ochronę ptaków w Polsce. Szczególną troską otacza bociana białego. Od ponad 30 lat buduje dla niego specjalne platformy ponad słupami energetycznymi. Konstrukcje te zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi, co znacząco redukuje niebezpieczeństwo porażenia prądem.
Wracamy do tematu niezwykle niebezpiecznego wyjazdu z marketu przy ul. Kostromskiej. Tym razem pytamy o Wasze opinie. Czy coś w ty miejscu powinno się zmienić?
Zwyczaj święcenia pokarmów, którymi następnie dzielimy się przy wielkanocnych stołach jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji. Kultywują go jednak również przedstawiciele innych narodowości i odłamów chrześcijaństwa. Swoje święta będą w najbliższy weekend obchodzić m.in. grekokatolicy. Z tej okazji księża z parafii pw. św. Jana Pawła II zapraszają ich, by wspólnie pomodlić się i poświęcić produkty, które przygotowali dla siebie i swoich bliskich.
Z pozoru zwyczajny wjazd na parking jednego z piotrkowskich marketów, a dochodzi tam do wielu zdarzeń drogowych. Najczęstsza przyczyna to nieustąpienie pierwszeństwa. Mowa o strefie ruchu przy ulicy Kostromskiej w Piotrkowie. Sprawdziliśmy do ilu zdarzeń doszło tam w ciągu ostatnich 5 lat. O przygotowanie statystyk zwróciliśmy się do piotrkowskiej policji.
W czasach zimnej wojny i podziału na blok wschodni i zachodni znajomość sygnałów alarmowych była zmorą niejednego ucznia. Na zajęciach z Przysposobienia obronnego ćwiczono elementy obrony cywilnej m.in. wkładania na czas masek gazowych i rozpoznawania sygnałów alarmowych. Po zmianach ustrojowych przedmiot ten zastąpiono Edukacją dla Bezpieczeństwa. Wiedza o alarmach stała się ciekawostką. Wojna na Ukrainie sprawiła, że warto ją sobie odświeżyć.
Funkcjonariusze z piotrkowskiego aresztu przekazali karmę dla porzuconych na terenach objętych walkami w Ukrainie psów i kotów. Do zwierząt docierają wyłącznie żołnierze.
Zbiórkę karmy prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Piotrkowie Trybunalskim
Sporo kontrowersji wzbudził w ten weekend sposób uczczenia 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej poprzez uruchomienie na terenie całego kraju syren alarmowych. Sprzeciw dotyczący użycia syren wiązał się przede wszystkim z zapewnieniem komfortu ukraińskim uchodźcom, dla których dźwięk syren oznacza powrót do traumatycznych wspomnień.