Pracownicy Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w kilku blokach wymienili termostaty przy kaloryferach. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ich konstrukcja nie pozwala na całkowite zamknięcie grzejników. - To tak, jakby kazali mi siedzieć przez cały dzień przy zapalonym świetle - mówi jeden z mieszkańców bloku przy ulicy Łódzkiej w Piotrkowie. - Nie chcę być więźniem swojego kaloryfera - dodaje kolejny lokator.
Niezadowoleni lokatorzy
- Największy problem mamy podczas wietrzenia mieszkania. Kiedy otwieramy okna, chłód dochodzi do zaworu, a ten automatycznie puszcza ciepło, kaloryfer robi się cieplejszy, kapilary naliczają kolejne opłaty, ciepło ucieka przez otwarte okno, a my mamy dodatkowe koszty, czy tego chcemy, czy nie – skarży się nasza rozmówczyni.
- Termostaty ustawione są na 16 stopni, ale to urządzenie mierzy temperaturę przy oknie, a nie w pomieszczeniu. To Spółdzielnia narzuciła nam swoje zdanie, pracownik, z którym rozmawiałam powiedział, że takie są przepisy, tyle że nikt nam o tym nie powiedział - dodaje kobieta. - Dla nas to jest tak, jakbyśmy byli niewolnikiem swojego kaloryfera! Ja mam prawo wyjechać z domu i zakręcić ciepło, kiedy chce i kiedy jest mi wygodnie! - denerwuje się nasza rozmówczyni. Staruszka w okularach dodaje, że często jeździ do córki, a gdy jej nie ma w domu, kaloryfery grzeją niepotrzebnie i nic nie może z tym zrobić. - Kosztami oczywiście obciążą nas - lokatorów - dodaje. - Spółdzielnia poradziła sobie za to z inną sprawą. Mają sposób na to, by nie zwracać nam nadpłaty za ogrzewanie, bo w takim stanie rzeczy, nadpłaty nikt chyba nie będzie miał... - dodaje przypadkowy mężczyzna.
„Termostat obwiązać szmatami”
Niektórzy z lokatorów pytali w administracji, jak poradzić sobie z tym problemem. Odpowiedź, jaką uzyskali może nieco zaskakiwać i nie powstydziłby się jej twórca kultowego „Misia”. Jak się okazuje, termostat należy obwiązać szmatami, by na przykład chłód z otwartego okna „nie dostał” się do czujnika. - To nie działa, wiem, bo sprawdzałam - śmieje się lokatorka wieżowca przy ulicy Łódzkiej.
PSM trzyma się przepisów
Odwiedziliśmy Piotrkowską Spółdzielnię Mieszkaniową, by zapytać o powody wymiany termostatów. Jak wyjaśnił nam Zbigniew Krasiński, zastępca prezesa ds. techniczno-eksploatacyjnych w Spółdzielni. - Powód jest prosty - zmiana przepisów. Rozporządzenie ministra z roku 2002 mówi, że jeśli w budynku lokatorzy korzystają z sieci miejskiej, a w wieżowcach przy ulicy Łódzkiej tak jest, to przepis wymaga od nas, by w pomieszczeniach była odpowiednia temperatura, nie mniejsza niż wymagane 16 stopni C. Nie można zrobić tego inaczej jak zakładając termostaty ustawione na odpowiednią temperaturę. Wiemy, że dla mieszkańców to jest trudna sprawa, ale jako Zarząd Spółdzielni nie mamy na to wpływu. Muszę odesłać niezadowolonych do naszych posłów, którzy może zmienią ustawę. Na dziś ten przepis jest obowiązujący i do niego się stosujemy – powiedział Krasiński. Ponadto według prezesa, wychłodzone mieszkanie są narażone na zawilgocenie i zagrzybienie.
Spółdzielnia Słowackiego nie chce konfliktu z mieszkańcami
Zgoła inaczej do sprawy podchodzą w drugiej co do wielkości spółdzielni mieszkaniowej w mieście. W Spółdzielni im. Słowackiego twierdzą, że przepis jest na tyle niejasny, że nie można nakazać lokatorom wymiany termostatów.
– Spółdzielnia kilka lat temu zleciła wymianę termostatów na takie same, które były do tej pory, czyli te, które nie wymuszały włączania ogrzewania przy 16 stopniach, tylko przy 5, co powoduje tylko, że kaloryfer nie zamarznie – powiedział w rozmowie z nami Władysław Michalak, prezes Zarządu SM Słowackiego. – Wiemy, że niektórzy lokatorzy mogą mieć więcej niż jedno mieszkanie, czy często gdzieś wyjeżdżać. Nie chcemy konfliktu z mieszkańcami, dlatego nie możemy ich zmuszać do zapłaty za ciepło, którego nie zużywali. Lokatorzy mają prawo zakręcić ogrzewanie, kiedy chcą.
Władze PSM chcą, aby w mieszkaniach było ciepło, władze „Słowackiego” zapewniają za to lokatorom… wolność wyboru.
Jarek Krak
- Zderzenie pojazdów przy Hali Targowej w Piotrkowie. Kierowca wymusił pierwszeństwo
- Ścieżka rowerowa Piotrków - Przygłów oficjalnie otwarta
- Policja apeluje o bezpieczną podróż podczas świątecznych wyjazdów
- ZUS wypłacił ponad 151,2 tys. świadczeń "Aktywnie w żłobku" na 214,4 mln zł
- Pożar ciężarówki na A1
- Miejskie wigilie w regionie. Piotrków, Bełchatów, Opoczno, Tomaszów, Łódź
- Ponad 1,3 mln zł umorzonej pożyczki
- Wspólne działania policji i straży leśnej. Patrolują okoliczne lasy
- Wyłudzał pieniądze za pomocą BLIK-a