Podczas niedawnego spotkania mieszkańców Piotrkowa z urzędnikami w sprawie inwestycji "Trakt Wielu Kultur" omawiano ewentualne zamknięcie dla ruchu fragmentu ulicy Słowackiego na odcinku między ulicą Sienkiewicza, a placem Kościuszki. Taka opcja jak się okazuje była przewidywana. Co by to mogło oznaczać? Kompletny paraliż komunikacyjny w centrum miasta.
Wśród piotrkowian rosną emocje, które wzbudzają kolejne wizje architektów, opracowujących rewitalizację centrum miasta, czyli Trakt Wielu Kultur.
Prawdpodobnie wraz z początkiem 2009 roku ruszy w Piotrkowie Centrum Edukacji Artystycznej dla Dzieci. Jego siedziba będzie się mieściła w budynku przy ulicy Słowackiego 13. Ten z kolei musi być jednak przystosowany dla potrzeb Centrum co wymaga gruntownego remontu. Pomysłodawcy tego projektu mogą już odetchnąć z ulgą. Udało im się znaleźć niemal całą kwotę potrzebną do wyremontowania budynku.
Przymusu nie ma, ale jak na razie oficjalnie nic w tej sprawie nie wiadomo. Mundurki szkolne, bo o nich mowa zdaniem jednych nadal są obowiązkowe, inni pozostawiają decyzję rodzicom uczniów. Tak będzie np. w Szkole Podstawowej numer 16 w Piotrkowie, gdzie dyrektor Robert Bednarek czeka na pierwszy dzwonek i opinie rodziców.
Sześć drużyn wzięło udział w kolejnym turnieju Przyjaciół MLPN o puchar Stowarzyszenia "Ja też pomagam - piłka z sercem". W niedzielne przedpołudnie na boisku ze sztuczną murawą na osiedlu Wierzeje stawiły się zespoły: Opiekunów MLPN, Emersona, PEUK-u, Roki, Voitha i Starówki. Grano systemem każdy z każdym.
Ponad 80-dziesiąt procent tegorocznych abiturientów przystępujących do egzaminu dojrzałości w piotrkowskich szkołach ponadgimnazjalnych zdało maturę.
Kwiaty, prezenty, akademie i niecierpliwe wyczekiwanie wakacji. W drastyczniejszych przypadkach palenie zeszytów i podręczników. To nieodłączne punkty ostatniego dnia w szkole.
Zajęcia taneczne, teatralne, plastyczne wokalne, garncarskie. Już niedługo piotrkowskie dzieci będą miały możliwość rozwijania swoich talentów. Już na jesieni rusza w Piotrkowie Centrum Edukacji Artystycznej dla Dzieci.
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi ogłosiła wczoraj wyniki sprawdzianu, który zadecyduje o przyszłości absolwentów gimnazjów.
W naszym województwie pisało go ponad 30 tys. uczniów w 381 szkołach. Sprawdzian najlepiej wypadł w powiecie łowickim - zarówno w części humanistycznej, jak i matematyczno-przyrodniczej. W tej drugiej najgorzej poszło trzecioklasistom z pow. kutnowskiego, nad polskim przez wakacje powinna posiedzieć młodzież z pow. skierniewickiego.
Egzaminu nie można było nie zdać, ale liczba zdobytych punktów decyduje, czy uczniowi uda się dostać do dobrego liceum lub technikum. Każdy uczeń mógł uzyskać 100 punktów - po 50 za każdą z dwóch części.
W całym kraju średnia z egzaminu wyniosła ledwie 57 pkt na 100 możliwych.Średnia z woj. łódzkiego była minimalnie lepsza - 58 pkt. 30,50 pkt przeciętny uczeń z naszego regionu zdobył za część humanistyczną, 27,51 za ścisłą.
Odebranie praw szkoły publicznej grozi piotrkowskiej placówce Rawita.
Wszystko przez nieprawidłowości, jakich dopatrzyła się Okręgowa Komisja Egzaminacyjna z Łodzi w pracach humanistycznych egzaminu gimnazjalnego. Dziewięcioosobowa grupa uczniów napisała niemalże identyczne prace.
Rodzice, dyrekcja i nauczyciele są zbulwersowani całą sytuacją. Okazuję się jednak, że tych nierzetelności w prowadzeniu placówki jest znacznie więcej.