Sanepid apeluje do wszystkich rodziców dzieci dotychczas niezaszczepionych przeciw odrze! Osób chorych na odrę jest w Polsce coraz więcej, a sytuacja epidemiologiczna w kraju pogarsza się z miesiąca na miesiąc.
W 2018 roku piotrkowski sanepid zarejestrował 33 nowe przypadki dzieci, których rodzice uchylają się od obowiązku wykonania szczepień ochronnych. W sumie od 2016 do końca 2018 zarejestrowano 90 takich dzieci. Co to oznacza?
HPV to wirus, który wywołuje raka szyjki macicy. Choroby można uniknąć, szczepiąc się odpowiednio wcześnie, tzn. około 12. roku życia. Szczepienie nie jest darmowe, ale wiele polskich miast płaci za szczepienie dziewczynek z własnego budżetu. - Żeby zaszczepić jedno dziecko potrzeba 1500 zł, a każdy rodzic chce przecież chronić swoje dzieci – mówi pani Alicja z Piotrkowa.
Od 95% do 99% tyle wynosi wykonalność szczepień na terenie podległym piotrkowskiemu sanepidowi. W 2017 roku 43 dzieci zostało niezaszczepionych – część ze względów zdrowotnych, rodzice pozostałych nie zdecydowali się zaszczepić swoich dzieci ze względów religijnych czy kulturowych. Tymczasem właśnie dziś (23 kwietnia) rozpoczyna się Europejski Tydzień Szczepień.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że od 20 marca do 29 czerwca 2018 r. będzie można skorzystać z bezpłatnych szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom u dzieci do ukończenia 5. roku życia, które nie podlegają obowiązkowi szczepień oraz nie były zaszczepione (dzieci urodzone w latach 2013-2016).
Wiele wskazuje, że szczyt zachorowań na grypę dopiero przed nami. Czy istnieją skuteczne sposoby walki z chorobą?
Billboard o takiej treści wita od kilkunastu dni wjeżdżających do centrum Piotrkowa od strony Sulejowa. Umieszczenie go to element kampanii informacyjnej, koordynowanej przez stowarzyszenie „Stop NOP”. Zdania są podzielone – mieszkańcy i piotrkowski sanepid popierają obowiązkowe szczepienia, przedstawiciele fundacji odpowiadają: - Nie jesteśmy przeciwnikami szczepionek, chcemy po prostu, by były bezpieczne.
Szczepionka może wywołać u dziecka autyzm – to jeden z najbardziej rozpowszechnionych przez ruchy antyszczepionkowe mitów. O uprzedzeniach, przekłamaniach, nieporozumieniach i mitach właśnie mówił w programie O tym się mówi w Strefie FM lekarz rodzinny i piotrkowski radny Przemysław Winiarski.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim zachęca do szczepień przeciwko grypie, które mają nas zabezpieczyć przed bardzo poważnymi powikłaniami tej choroby (zapalenie płuc, oskrzeli, ucha, zatok, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych). Najlepszym czasem na zaszczepienie się jest okres od września do grudnia.
Tegoroczny Europejski Tydzień Szczepień będzie odbywał się (24 – 30 kwietnia) pod hasłem „Vaccines work” („Szczepionki działają”). - Jest to dobry czas, by przypomnieć społeczeństwu o roli szczepień ochronnych w zapobieganiu chorobom zakaźnym – zaznaczają pracownicy Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Piotrkowie.