Odra jest chorobą o wysokim stopniu zakaźności i powoduje wiele groźnych powikłań. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (np. inhalowanie rozpylonej śliny, przez kaszel, kichanie), najbardziej zagrożone są osoby niezaszczepione w tym dzieci do 13. miesiąca życia.
Jak podaje Główny Inspektor Sanitarny w okresie od 1 stycznia do 15 maja 2019 r. w Polsce odnotowano 948 (!) przypadków zachorowań na odrę. Dla porównania w tym samym okresie w 2018 r. odnotowano 63 przypadki zachorowań.
Tendencję wzrostową liczby zachorowań na odrę odnotowuje się również w krajach UE. Dane wskazują, że w 2018 i 2019 roku (do dnia 10 stycznia) w Rumunii odnotowano 5376, Francji 2902, Włoszech 2427 i Grecji 2290 przypadków nowych zachorowań. Natomiast na Ukrainie w tym samym okresie stwierdzono aż 56 tysięcy (!) przypadków odry. Podając dane o nowych przypadkach zachorowań, należy zaznaczyć, że w 2018 r. na terenie UE z powodu odry zmarło 35 osób.
- Mając na uwadze powyższe oraz szybkość przemieszczania się ludzi pomiędzy krajami, istnieje uzasadniona obawa zetknięcia się z czynnikiem chorobotwórczym wywołującym odrę – ostrzegają pracownicy piotrkowskiego sanepidu. - W celu zwiększenia bezpieczeństwa Państwa dzieci wskazanym jest poddanie ich szczepieniom ochronnym. Ponadto zwiększa to poziom bezpieczeństwa innych ludzi. Podejmując decyzję o zaszczepieniu dziecka, należy kierować się jego dobrem tak, aby pochopne decyzje rodziców nie wpływały negatywnie na jego zdrowie.