- Czas jesieni i zimy sprzyja zachorowaniom na grypę i choroby grypopodobne. Najlepszą ochroną przed grypą są szczepienia, ich skuteczność wynosi 70-90%, tzn. że taki odsetek zaszczepionych osób osiąga pełną ochronę przed zachorowaniem – przekonują pracownicy sanepidu. - W tym sezonie oprócz dostępnych do tej pory trójwalentnych szczepionek, które chronią przed dwoma szczepami wirusa typu A i jednym typem wirusa typu B, dostępne są nowe czterowalentne szczepionki. Chronią one przed 4 szczepami wirusa: dwoma typu A i dwoma typu B.
Ze względów epidemiologicznych szczepienia zalecane są dzieciom, młodzieży, osobom starszym, schorowanym i przebywającym w dużych skupiskach ludzkich.
Dla poprawienia odporności organizmu należy pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie, bogatej w warzywa, owoce, mięso, ryby, drób, jaja i sery. Ważne jest zachowanie aktywności na świeżym powietrzu, wietrzenie mieszkań i miejsc pracy oraz odpoczynek i wysypianie się.
Grypa to nie jest zwykłe przeziębienie i w odróżnieniu od niego objawy pojawiają się nagle, są bardziej nasilone. W poprzednim sezonie grypowym, czyli od września 2016 roku do kwietnia 2017 roku w powiecie piotrkowskim zachorowały 8794 osoby. Najwięcej, bo 3000 zachorowań było w styczniu. Najczęściej chorowali ludzie w wieku 15-64 lata. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową, gdy chory kaszle lub kicha, ale także pośrednio, gdy wydzieliny układu oddechowego dostają się na ręce, chusteczki i inne przedmioty. Choroba objawia się gorączką, bólem głowy, bólem mięśni i gardła oraz katarem i kaszlem. Wtedy należy pozostać w łóżku, pić dużo płynów, zasłaniać usta i nos chusteczką, zużyte chusteczki wyrzucać do kosza, unikać dotykania rękoma oczu, nosa i ust oraz dostosować się do zaleceń lekarza.