Kilku dawnych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oburza się, że ich wizerunki znalazły się na wystawie "Twarze piotrkowskiej bezpieki" zorganizowanej przez łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Są to osoby, o które oryginalną ekspozycję przygotowaną przez IPN, uzupełniła dyrekcja Muzeum Regionalnego w Bełchatowie. Jeden z byłych esbeków zapowiedział organizatorom wystawy, że złoży przeciwko nim pozew do sądu. Uważa, że bez-prawnie wykorzystano jego wizerunek, umieszczając go obok innych funkcjonariuszy z kierownictwa UB i SB, podczas gdy on był odpowiedzialny za przestępstwa gospodarcze.
To na pewno dobra informacja dla rodziców piotrkowskich przedszkolaków. Okazuje się, że opłata stała za przedszkola została uchwalona nielegalnie. Służby prawne wojewody łódzkiego uznały, że postanowienia zawarte w tej uchwale podjęte zostały z istotnym naruszeniem prawa.
Jedni uważają, że to poznawanie własnej historii i kolejna próba rozliczenia się z jej ciemnymi zakamarkami. Według innych, to rozgrzebywanie zabliźnionych już ran i zajmowanie przeszłością, gdy ważna jest przyszłość. Mieszkańcy miasta od kilku dni mogą oglądać wystawę „Twarze piotrkowskiej bezpieki”. Tylko po co?
Czy opłatę za pobyt dziecka w przedszkolu piotrkowski samorząd wyliczył niezgodnie z prawem? Jeśli potwierdzą się nieoficjalne na razie informacje, rodzice przedszkolaków w Piotrkowie mogą wkrótce płacić za pobyt dziecka w placówce nawet o ponad 100 zł mniej. Tak przynajmniej przekonuje Konrad Czyżyński (PO), wicekurator oświaty i radny miejski, który wątpliwościami co do legalności uchwały rady miasta (z 26 listopada 2008) wprowadzającej spore podwyżki w piotrkowskich przedszkolach, podzielił się ze służbami prawnymi wojewody.
Opłata za pobyt dziecka w piotrkowskich przedszkolach samorządowych, mimo nadziei wielu rodziców, nie zmniejszy się. Zaproponowaną przez radnych Lewicy obniżkę czesnego (z 15 na 13 procent najniższej krajowej) odrzucili podczas wczorajszej sesji radni Prawicy Razem i klubu RiG.
Prace najwybitniejszego polskiego pejzażysty Romana Kochanowskiego będzie można zobaczyć już od piątku w piotrkowskim Muzeum.
Wystawy "Twarze piotrkowskiej bezpieki" bełchatowskie Muzeum Regionalne jeszcze oficjalnie nie zapowiedziało, a ekspozycja już budzi kontrowersje i to natury politycznej.
"Między formą a treścią" - to tytuł wystawy piotrkowianki Magdaleny Olszewskiej. Wernisaż odbędzie się dzisiaj w galerii u Panien w kościele Akademickim Panien Dominikanek w Piotrkowie.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy pt. „Twarze piotrkowskiej bezpieki”. Odbędzie się ono 12 grudnia br. o godz. 16.00 w Miejskim Domu Kultury w Radomsku (ul. Brzeźnicka 5). Otwarciu towarzyszyć będzie prelekcja dr Joanny Żelazko, historyka z Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.
"Ludzie w fotografii czarno-białej" to tytuł pierwszej wystawy, która od 28 listopada rozpocznie działalność Galerii Szewskiej mieszczącej się w Gospodzie Wojak Szwejk w Piotrkowie. Autorem ekspozycji jest piotrkowianka Barbara Sadurska, która zaprezentuje ponad 30 zdjęć.