Smog, który tak bardzo doskwiera nam w okresie zimowym powstaje między innymi w wyniku ogrzewania naszych mieszkań i domów złej jakości paliwem. W naszym kraju niestety wciąż powszechne jest palenie śmieci, a ewentualne informowanie odpowiednich służb o takim procederze jest uznawane za donosicielstwo. Zapominamy, że nasza bierna postawa w tej kwestii oznacza zgodę na zatruwanie naszych organizmów i najbliższego nam otoczenia. Ci, którzy spalają śmieci w domowych instalacjach grzewczych narażają się na karę pozbawienia wolności nawet do 5 lat.
Piotrkowska Miejska Orkiestra Dęta w minioną sobotę świętowała swój jubileusz. Okolicznościowy koncert odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury. 10. rocznica istnienia orkiestry była okazją do wręczenia kilkunastu jej członkom Medali za Zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego. Tego wieczoru nie zabrakło również podziękowań ze strony muzyków dla tych, którzy od lat wspierają działalność i współpracują z piotrkowską orkiestrą dętą.
Piotrkowianin zmierzył się w czwartek w Gdyni z ostatnim zespołem w tabeli PGNiG Superligi - Spójnią, nie był to jednak łatwy mecz, ale najważniejsze, że zwycięski. Ostatecznie piotrkowianie wygrali to spotkanie 28:26 (13:16) i zachowali szansę na awans do fazy play-off.
W 2016 roku w Piotrkowie przez blisko trzy miesiące jakość powietrza przekraczała stany dopuszczane normą. Choć w mieście jest stacja pomiaru jakości powietrza niestety mierzy ona tylko stężenie pyłu zawieszonego PM 10, w Piotrkowie nie dokonuje się pomiaru pyłu PM 2,5. Dlatego też piotrkowski magistrat zdecydował się na montaż na terenie miasta dwudziestu detektorów jakości powietrza, dzięki którym pomiary stanu powietrza będą bardziej miarodajne.
Kilka dni temu Górnik Zabrze wyeliminował Piotrkowianina z Pucharu Polski, w sobotę piotrkowianie zrewanżowali się, wygrywając w Zabrzu 28:27 (16:16). To jedna z największych niespodzianek 27. kolejki PGNiG Superligi. Dzięki temu zwycięstwu zespół Dmytro Zinchuka nadal ma szansę na awans do fazy play-off.
W 1/8 finału musiał się jednak zmierzyć z bardzo wymagającym rywalem, a konkretnie z Górnikiem Zabrze. Piotrkowska drużyna przegrała przed własną publicznością 23:29 (11:15).
„Mali świadkowie historii” to tytuł wystawy, której wernisaż odbył się 11 marca w salach piotrkowskiego Muzeum. Ci, którzy przyszli w niedzielę do Zamku Królewskiego, mogli oglądać eksponaty rzadko lub nigdy dotychczas nie pokazywane szerszej publiczności. Są wśród nich przedmioty związane z działalnością urzędów oraz instytucji, wojska, ale również te dotyczące życia codziennego: listowniki, sakiewki, rodowe sygnety, karty żywnościowe.
Obydwa zespoły zaczęły swoje mecze o tej samej godzinie i obydwa musiały się zmierzyć z wymagającymi rywalami, Piotrkowianin walczył z drużyną MMTS Kwidzyn i wyszarpał zwycięstwo po konkursie rzutów karnych, wygrywając 4:1 - 28:28 (15:15), natomiast Piotrcovia poniosła w Elblągu porażkę, przegrywając z tamtejszym Kramem Startem 26:32 (15:14).
Do pożaru drewnianych schodów doszło w kościele parafialnym w Woli Kamockiej w gminie Grabica. Na szczęście nikt nie ucierpiał.
Czy rośliny mogą chronić nas przed smogiem? Okazuje się, że 100 dużych drzew jest w stanie usunąć 460 kg zanieczyszczeń z powietrza rocznie, w tym 136 kg pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5. W Piotrkowie mamy ponad 100 ha zieleni przyulicznej oraz cztery parki o łącznej powierzchni ponad 15 ha. Ponadto w naszym mieście w ostatnich latach przybyło zielni, Piotrków pod względem ilości zieleni przypadającej na jednego mieszkańca wyprzedza takie miasta jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Łódź.