Od poniedziałku (16 marca) Urząd Miasta i miejskie jednostki organizacyjne wprowadzają szczególne zasady w przyjmowaniu petentów.
Pomogą zrobić zakupy, wyprowadzić psa albo zawieźć do lekarza, oczywiście nieodpłatnie. W serwisie społecznościowym Facebook zainicjowano akcję Widzialna Ręka Piotrków Trybunalski, jej uczestnicy deklarują pomoc przede wszystkim osobom starszym, które z powodu pandemii koronawirusa nie powinny wychodzić z domu, a także tym, którzy zostali objęci kwarantanną i nie mają kogo poprosić o pomoc.
Pomimo wprowadzonego w ramach stanu epidemicznego ograniczenia zgromadzeń, nie wszyscy zostali w domach. Na bazarze przy ulicy Dmowskiego w Piotrkowie Trybunalskim w niedzielę rano zakupy robiło co najmniej 70 osób.
Jak powiedziała podczas zorganizowanej kilka dni temu nadzwyczajnej sesji Sejmiku Województwa Łódzkiego Dorota Gajewska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego, gdyby w naszym kraju powtórzył się „włoski” scenariusz i zachorowałoby 3 tysiące osób, w naszym województwie byłoby ok. 600 zarażonych.
Czy piotrkowianie się do niej stosują? W większości raczej tak, wystarczy przejechać miejskimi ulicami, żeby zauważyć, że są opustoszałe. Trudno spotkać większe grupy, nieco więcej osób na ogół znajduje się w pobliżu przystanków autobusowych. Najczęściej przemieszczamy się własnymi samochodami. Powinniśmy się przyzwyczaić do takiego widoku, ponieważ nie wiadomo jak długo potrwa ta sytuacja i czy nie pojawią się kolejne ograniczenia.
Do odwołania zawieszono działalność sanatoriów. Jeżeli pacjent posiada potwierdzone przez pracowników wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe, które ma się rozpocząć po 14 marca 2020 roku – powinien pozostać w domu. Skierowanie do sanatorium będzie mogło być zrealizowane w późniejszym terminie, z zachowaniem obecnego miejsca w kolejce oczekujących. Pracownicy oddziałów Funduszu telefonują do osób, które miały w najbliższych dniach rozpocząć turnus leczniczy w uzdrowisku, aby poinformować ich o sytuacji.
Autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego będą kursować według rozkładu feryjnego. W związku z epidemią koronawirusa, w trosce o zdrowie pasażerów od poniedziałku, 16 marca profilaktycznie z przodu autobusów zostaną wprowadzone „strefy wydzielone”, dlatego tymczasowo nie kupicie biletów u kierowców.
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, hierarchowie udzielili katolikom dyspensy, jeśli więc ktoś nie pójdzie w niedzielę do kościoła, nie będzie to grzech. W mszy świętej można było za to wziąć udział...on-line.
O wprowadzeniu stanu epidemicznego poinformował w piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa galerie handlowe będą otwarte w ograniczonym zakresie, zawieszono międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze. Każdy, kto wraca z zagranicy będzie musiał przejść dwutygodniową kwarantannę domową, cudzoziemcy nie wjadą do Polski, a od 15 marca na 10 dni na przejściach granicznych zostaną przywrócone kontrole.
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce i absencją urzędników, z uwagi na zamknięcie szkół i sprawowanie opieki nad dziećmi, od 16 marca do odwołania Starostwo Powiatowe prosi o ograniczenie wizyt interesantów w Wydziale Komunikacji.