Zarówno kawę, jak i herbatę można pić z kubka. Jednak napoje te szczególnego smaku i aromatu nabierają dopiero podane w eleganckiej szklance. Z tego powodu szkło znów powróciło do łask i nieprędko ustąpi miejsca dotąd popularnym i wygodnym w użyciu kubeczkom.
Obecnie pijane są nie tylko herbaty czarne, ale również zielone, czerwone czy białe. Historia każdej z tych herbat zaczęła się oczywiście w Chinach – pierwsze wzmianki na ten temat można znaleźć w zapiskach pochodzących z V wieku przed naszą erą. Pierwszy najważniejszy dokument dotyczący herbaty i jej prozdrowotnych właściwości powstał w VIII wieku, a jego autorem był Lu Yu. Ten buddyjski kapłan miał szeroką wiedzę o herbacie, którą potwierdzają współczesne badania.
Od nowego roku wjeżdżających do gminy Gorzkowice mieszkańców i turystów witają nowe tablice z herbem i nazwą, chodzi o tzw. witacze.
Napar herbaciany reguluje m.in. procesy trawienne, posiada również właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. W herbacie znajdują się znaczne ilości fluoru, który zapobiega powstawaniu próchnicy zębów. W połączeniu z cytryną i miodem jest środkiem napotnym zalecanym w przeziębieniu.
W Gorzkowicach odbyła się w niedzielę 4 października uroczystość poświęcenia herbu i flagi a także przekazania tych symboli wójtowi przez Radę Gminy.
Gorzkowice mają swój herb. Po wielu latach starań Rada Gminy podjęła odpowiednią uchwałę w tej sprawie.
W blisko osiemset letniej historii Piotrków okazywał się kilkoma herbami: herbem dynastycznym Piastów, herbem z orłem białym w koronie, herbem orła z herbem królów elekcyjnych na piersi, herbem z okresu zaboru pruskiego...
W Sulejowie na Placu Straży można podziwiać wizerunek herbu Sulejowa.
Gmina Aleksandrów będzie miała swój herb oraz flagę. Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia o opinię do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat wybranego projektu.