Położony na uboczu, w środku lasu, z uwagi na dokonane po 1989 roku zmiany polityczne nieco dziś zapomniany, co nie znaczy, że zaniedbany.
W tym roku dwudziesty czwarty raz odbędzie się kwesta na ratowanie starego cmentarza.
To będzie już 24 kwesta na ratowanie piotrkowskich cmentarzy.
Piotrkowski cmentarz żydowski jest jednym z najstarszych w regionie - znajduje się na nim kilka tysięcy macew – niestety w większości mocno zaniedbanych. Popękane i powywracane płyty nie są dobrą wizytówką dla miasta. Dlatego Muzeum w Piotrkowie od kilku lat próbuje doprowadzić teren do porządku.
Prawie 15 tysięcy złotych udało się zebrać podczas tegorocznej kwesty na ratowanie starego cmentarza w Piotrkowie.
Cmentarze – trudny temat w Piotrkowie. Czy to ewenement, że w osiemdziesięciotysięcznym mieście nie ma cmentarza komunalnego? Władze miasta utworzenie takiegoż uważają za inwestycję nieopłacalną, ale z danych pochodzących od administratorów cmentarzy w okolicznych miastach wynika coś zupełnie innego. Zdanie piotrkowskiego urzędu wydaje się być w tym świetle paradoksalne.
Ładna pogoda i korzystny układ w kalendarzu spowodowały, że w tym roku na cmentarze udaliśmy się wcześniej. Już w sobotę w Piotrkowie można było spotkać tysiące osób odwiedzających groby bliskich. Dziś ruch również jest duży, choć z dojazdem – szczególnie w godzinach rannych – nie było problemu.
Odwiedzając groby naszych bliskich, pamiętajmy o kwestujących na cmentarzach na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków.
W dniu 7 października, w piękny, słoneczny czwartek odbyła się wycieczka z przewodnikiem na piotrkowski Cmentarz Żydowski przy ul. Spacerowej, powstały pod koniec XVIII wieku (http://www.kirkuty.xip.pl/piotrkowtryb.htm)
13.558, 65 złotych zebrano podczas 22. kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza, zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.