Z okazji kolejnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem (15 lipca) Janusz Sękowski z Radomska stworzył poemat dotyczący tego wydarzenia. Poemat został napisany wierszem rymowanym trzynastozgłosowym tak jak „Pan Tadeusz”. Prezentujemy Państwu fragment poematu.
Ważne w dziejach państwa i narodu rocznice wielkich wydarzeń historycznych stanowią doskonałe podłoże dla rozważań na temat kondycji dzisiejszego społeczeństwa i tego co buduje jego tożsamość nie tylko na płaszczyźnie ogólnonarodowej, ale także tej mniejszej lokalnej niezwykle ważnej, bo pozwalającej przypisać pewną grupę ludzi różniących się od siebie pod wieloma względami do jednego, konkretnego kawałka ziemi, z którym utożsamiamy się uznając go za wspólną dla wszystkich wartość.
90 lat temu zdarzył się cud. Młode państwo, które walczyło o granice, nagle musiało walczyć również o przetrwanie. Sowiecka Rosja nie miała bowiem zamiaru uzyskać jak najwięcej z polskiego terytorium. Lenin i spółka dążyli do likwidacji Polski, ale także Niemiec, Węgier, Austrii i innych państw. Rewolucja miała stać się ogólnoeuropejską. Na przeszkodzie w realizacji tych celów stanął jednak Józef Piłsudski i naród kraju, który po latach niewoli walczył o niepodległy byt.
Z okazji Bitwy Warszawskiej w całym kraju odbywały się okolicznościowe uroczystości. Piotrków również nie mógł zapomnieć o bohaterach 1920 roku. W niedzielę 15 sierpnia pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza wieńce złożyli: przewodniczący Rady Miasta Paweł Szcześniak i wiceprezydent Andrzej Kacperek.
W związku z realizacją zdjęć do filmu BITWA WARSZAWSKA 1920 z ruchu wyłączone są niektóre ulice wokół Rynku Trybunalskiego. Jak się okazuje jest to realny problem dla niektórych przedsiębiorców z ulicy Starowarszawskiej.
Obraz BITWA POD GRUNWALDEM Tadeusza Popiela i Zygmunta Rozwadowskiego można będzie obejrzeć już dziś w Radomsku.
Zbliża się sześćsetna rocznica bitwy pod Grunwaldem, która będzie również hucznie obchodzona w naszym województwie.