Prawosławni mieszkańcy Piotrkowa świętują Wielkanoc. W niedzielę (24.04) w Cerkwi Prawosławnej przy ul. Słowackiego odbyło się święcenie pokarmów, po którym nastąpiło świąteczne spotkanie w cerkiewnych ogrodach. Ekumeniczne Święta Wielkanocne to wspólna inicjatywa piotrkowskiego Starostwa Powiatowego oraz dekanatu piotrkowskiego.
Zwyczaj święcenia pokarmów, którymi następnie dzielimy się przy wielkanocnych stołach jest mocno zakorzeniony w polskiej tradycji. Kultywują go jednak również przedstawiciele innych narodowości i odłamów chrześcijaństwa. Swoje święta będą w najbliższy weekend obchodzić m.in. grekokatolicy. Z tej okazji księża z parafii pw. św. Jana Pawła II zapraszają ich, by wspólnie pomodlić się i poświęcić produkty, które przygotowali dla siebie i swoich bliskich.
Już w najbliższą niedzielę wyznawcy prawosławia będą odchodzić Wielkanoc. Z tej okazji przy piotrkowskiej cerkwi odbędzie się spotkanie przy świątecznym stole. Skierowane jest ono przede wszystkim do Ukraińców, którzy przebywają w naszym regionie.
Wielka Niedziela – niedziela wielkiej radości ze Zmartwychwstania i ostatni dzień rozważań ks. Mariusza Jersaka, proboszcza parafii pw. św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie.
Świętowanie Wielkiej Nocy, czyli zmartwychwstania Jezusa, to czas refleksji i radości z radosnego zakończenia tego ważnego dla chrześcijan wydarzenia. Przed laty nasi przodkowie przygotowywali się do przeżycia tych świąt nie tylko w sposób duchowy, ale dużą rolę spełniała też wielkanocna symbolika. Dziś o przygotowaniach i symbolach powiemy nieco więcej.
Poczęstunek, na wszystkich potrzebujących, czekał w siedzibie Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Abstynenckiej "Pałacyk". Przy wielkanocnym stole zasiadło kilkadziesiąt osób.
Wielka Sobota większości kojarzy się z radosnym nastrojem ostatnich przedświątecznych przygotowań. Tak naprawdę to dzień ciszy, dzień żałoby po śmierci Chrystusa. Zapraszamy na kolejną odsłonę rozważań ks. Mariusza Jersaka na temat Triduum Paschalnego.
Zmiana organizacji ruchu zaskoczyła wielu kierowców, którzy przyjechali w sobotę w okolice cmentarzy przyległych do ulic Spacerowej i Partyzantów.
Prognozy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Niestety, nie ma co liczyć na ciepłą, wiosenną aurę. Najładniejszym dniem będzie Niedziela Wielkanocna, warto więc zaplanować spacer.
Pisanki, dekorowanie koszyczka wielkanocnego, ostatnie zakupy, gotowanie świątecznych potraw. Ale nie tylko. Wielkanoc to również czas na modlitwę i zadumę, a także na odwiedzanie cmentarzy.