Nim rozpoczęła się epidemia koronawirusa, tematem numer jeden również w naszym regionie było zagrożenie Afrykańskim Pomorem Świń. Wirus ten co prawda nie jest groźny dla człowieka, ale jego rozprzestrzenianie się oznaczać by mogło bankructwo wielu lokalnych hodowców, a co za tym idzie wzrost cen mięsa. Czy rzeczywiście odkąd w mediach mówi się tylko i wyłącznie o SARS CoV-2, zagrożenie ASF zniknęło?
Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych Agenci Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.
ASF niebezpiecznie blisko województwa łódzkiego. W północno-wschodniej części województwa wprowadzono już tzw. strefę żółtą, czyli obszar ochronny.
Wylewana na pola gnojowica i towarzyszący temu smród dokuczają nie tylko mieszkańcom powiatu piotrkowskiego, ale także piotrkowianom. Gmina Grabica, największy producent trzody chlewnej w naszym powiecie, zastanawia się, jak ten problem rozwiązać. Najkorzystniejszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie biogazowni, co umożliwi też produkcję energii elektrycznej i ciepła.
Msza święta w intencji hodowców trzody chlewnej odprawiona została w niedzielę w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Żeroniach w gminie Grabica. Przedsiębiorcy, gospodarze i rolnicy z terenu tej gminy i okolic modlili się o błogosławieństwo dla swojej pracy, jednocześnie prosząc o opiekę i wsparcie św. Antoniego, Opata (patrona hodowców trzody).
W ciągu zaledwie kilkunastu dni 2018 roku w Polsce odnotowano 78 nowych przypadków zachorowań na ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Najbliższe naszym terenom ognisko wirusa odkryto w gminie Konstancin-Jeziorna w województwie mazowieckim. W powiecie piotrkowskim trwa sanitarny odstrzał dzików, prowadzone są także działania prewencyjne, czyli przede wszystkim szkolenia z zakresu bioasekuracji. Na kolejnym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pojawili się samorządowcy, przedstawiciele środowisk rolniczych i służb mundurowych.
Wirus ASF, którego nosicielami są m.in. dziki, nie jest niebezpieczny dla człowieka, ale jego wystąpienie wiąże się z bezwzględną koniecznością wybicia całych stad trzody chlewnej w promieniu 3 km od ogniska zarażenia. To olbrzymie straty gospodarcze i finansowe, zwłaszcza że powiat piotrkowski jest zagłębiem hodowli trzody chlewnej i właśnie z naszych terenów pochodzi co 20. świnia w Polsce. Dzisiaj odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem służb mundurowych, inspekcji i samorządów.
Mieszkańcy Wolborza sprzeciwiają się budowie chlewni. Jak wynika z doniesień medialnych, potencjalnym inwestorem jest członek rodziny Andrzeja Jarosa, burmistrza Wolborza.
Tydzień temu spotkał się powiatowy sztab kryzysowy, a dziś mamy kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w mazowieckim. Gdyby wirus przedostał się do naszego powiatu, byłby to koniec hodowli trzody, trzeba byłoby zutylizować 190 tysięcy sztuk świń.
Wieprzowiny w różnych wydaniach będzie można skosztować podczas I Festynu Wieprzowiny, który odbędzie się już 22 maja w Grabicy. Podczas tej imprezy mają być promowani lokalni wytwórcy.