Osoby, dla których głos jest głównym narzędziem pracy, np. nauczyciele często są narażone na zaburzenia funkcji narządu głosu i tym samym grozi im utrata zdolności do pracy. By temu zapobiec, mogą skorzystać z rehabilitacji leczniczej ZUS.
Kto był w sanatorium, ten wie, jak wspaniały i relaksujący jest pobyt tam. Jest to miejsce, gdzie wykorzystuje się lecznicze właściwości bogactw natury, takich jak na przykład wody lub sole mineralne. Brzmi przyjemnie? Bo tak jest. Niestety dostanie się do takiego miejsca, nie jest proste. Sanatoria są przeznaczone dla osób chorych, ale nie dla wszystkich. Żeby tam się znaleźć, trzeba być na tyle zdrowym, żeby móc samemu się sobą zająć, to znaczy zjeść, umyć, się przebrać itd. ale jednocześnie na tyle chorym, aby wymagać leczenie i rekonwalescencji. Aby się tam znaleźć najpierw koniecznym jest zapisanie się na listę oczekujących do sanatorium.
Pierwsi pacjenci korzystają (od 9 czerwca) z bezpłatnych testów w kierunku koronawirusa. To przyszli kuracjusze, którzy 15, 16 i 17 czerwca wyjadą na leczenie uzdrowiskowe. 61 kuracjuszy z województwa łódzkiego wyjedzie na kurację m.in. do Wieńca Zdroju i Krynicy Zdroju. Dokładna informacja o tym, jak i gdzie skorzystać z testu dołączona jest do skierowania, które przysyła NFZ. W powiecie piotrkowskim taki punkt pobrań pracuje od 1 czerwca i znajduje się przy ul. POW 13/ Grota Roweckiego, tel. 790 801 720, 667 777 519; czynne w godz. 8 - 10, a prowadzi go Powiatowe Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim.
Od 15 czerwca uzdrowiska wznawiają swoją działalność. Pacjenci, którzy oczekują na leczenie uzdrowiskowe będą mogli je rozpocząć lub kontynuować w przypadku, gdy byli zmuszeni przerwać leczenie z powodu epidemii.
Wyjazd nauczycielki do sanatorium wywołuje niepokój tegorocznych maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego w Piotrkowie.