Urząd Marszałkowski zaprasza do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały antysmogowej, jaki przyjął Zarząd Województwa Łódzkiego.
Ponad 850 pojazdów skontrolowali policjanci podczas akcji „Smog” zorganizowanej kilka dni temu w województwie łódzkim. Jej celem było sprawdzenie pojazdów pod kątem emisji spalin. Policja kontrolowała też stan techniczny pojazdów.
Po kilku tygodniach przerwy w naszym regionie ponownie pojawił się smog.
W środę 15 lutego o 9:00 w Piotrkowie poziom pyłu PM 10 wyniósł aż 410 mikrogramów na m3 co oznacza przekroczenie norm o 820%. Nieco lepiej było w Radomsku – przekroczenie wyniosło 686%.
Łukasz Janik, radny Rady Miasta (PiS) złożył wniosek do prezydenta miasta o wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej w Piotrkowie w przypadku przekroczenie norm jakości powietrza. Rzecznik Krzysztofa Chojniaka na razie nic o takim piśmie nie wie.
O 796% zostały przekroczone w piątek normy pyłu PM10 w Piotrkowie. O 21:00 wyniosły aż 398uq/m3. W sobotę o 9:00 o 415% (208uq)
O smogu wielokrotnie pisaliśmy już na naszym portalu. Temat pojawił się również na sesji Rady Miasta Piotrkowa. Normy pyłu PM10 w naszym mieście w czwartek o poranku przekroczone były kilkakrotnie.
Urząd Miasta przystępuje do „Programu Ograniczania Niskiej Emisji". Dzięki temu piotrkowianie mogą otrzymać 40% dofinansowania na wymianę pieców w przydomowych kotłowniach.
W wielu polskich miastach pogotowia ratunkowe znacznie częściej wysyłają karetki do chorych, którzy skarżą się na dolegliwości związane z układem oddechowym i krążeniowym. Niewykluczone, że objawy chorobowe zaostrza smog. Jak sytuacja wygląda w Piotrkowie Trybunalskim?
Aż 9-krotnie przekroczone zostały w niedzielę normy zanieczyszczenia powietrza w Piotrkowie. Indeks PM10 (pył zawieszony) wynosił aż 464 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy powinno być maksymalnie 50. Dzisiaj sytuacja ze smogiem jest o wiele lepsza, o 6.00 na stacji przy Krakowskim Przedmieściu stwierdzono 91 mikrogramów.
464 µg/m3 wynosi w Piotrkowie PM10. Norma wynosi 50, więc przekroczona została aż 9-krotnie. Dane takie podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Łodzi ze stacji w Piotrkowie przy Krakowskim Przedmieściu 13.
W poniedziałek o 13:00 norma została przekroczona o 230%.