Ustawa o dekomunizacji nazw zobowiązuje samorządy w Polsce – również piotrkowski – do zmiany nazw ulic, placów, skwerów itd. z tzw. „czerwonych” na te... bardziej stosowne. W przypadku naszego miasta IPN zaleca, aby dokonać zmiany nazwy ulicy 9 maja.
18 maja to szczególny dzień w historii Polski. Tego dnia bowiem 97 lat temu na świat przyszedł Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II. Z kolei w 1944 zakończyła się Bitwa pod Monte Cassino, w której polscy żołnierze pokonali Niemców otwierając aliantom drogę na Rzym. Z tej okazji przewodniczący Rady Miasta Marian Błaszczyński i wiceprezydent Piotrkowa Andrzej Kacperek złożyli wieńce przed pomnikami: papieża i nieznanego żołnierza.
W Biuletynie Informacji Publicznej piotrkowskiego magistratu opublikowano oświadczenia majątkowe za 2016 rok kierownictwa Urzędu Miasta. Sprawdziliśmy więc, jakim majątkiem mogą pochwalić się prezydent Krzysztof Chojniak i jego zastępcy.
Trzy wypadki, 6 osób rannych, 7 nietrzeźwych kierowców i 3 osoby po spożyciu alkoholu – tak przedstawia się długi weekend na drogach miasta i powiatu piotrkowskiego wg policyjnych statystyk.
Podczas 6 dni majowego długiego weekendu (28 kwietnia – 3 maja) policjanci odnotowali na terenie województwa łódzkiego 46 wypadków drogowych, w których zginęły 3 osoby, 54 osoby zostały ranne. Niestety mimo policyjnych apeli, aby nie siadać za kierownicę po spożyciu alkoholu, funkcjonariusze wyeliminowali z ruchu 126 nietrzeźwych kierujących.
Uczniowie, kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele miasta, powiatu i województwa, policjanci, strażnicy miejscy, harcerze uczestniczyli w uroczystościach zorganizowanych z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
Po uchwaleniu Ustawy Rządowej wiele miast Rzeczypospolitej deklarowało wierność jej postanowieniom. Wśród nich był Piotrków (wówczas jeszcze nie Trybunalski), który jako jeden z pierwszych poparł ustalenia dokonane na Sejmie Wielkim (1788-1792).
Tradycyjnie jak co roku działacze lewicy w tym SLD złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą przedwojennego prezydenta Piotrkowa Kazimierza Szmidta. Później wezmą udział w manifestacji i pochodzie w Łodzi.
Obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja zorganizowano także w Moszczenicy. Pierwszym elementem będzie msza święta a drugim występy artystyczne w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu.
W tym roku w Piotrkowie nie będzie pochodu pierwszomajowego. Działacze lewicy w tym SLD maszerować będą w Łodzi, gdzie 1 maja odbędzie się Manifestacja "Święto Ludzi Pracy".