Wydarzenie skierowane do lokalnych samorządowców miało na celu przybliżenie tematów związanych z retencją wodną oraz pozyskiwaniem funduszy na ekoprojekty. Green Week jest coroczną akcją organizowaną przez Komisję Europejską. Warsztaty odbywają się w całej Europie. W piotrkowskiej Mediatece 800-lecia pod patronatem prezydenta Juliusza Wiernickiego, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii, placówka Polskiej Akademii Nauk powstała pod auspicjami UNESCO oraz firma PHENO HORIZON (OLP Sp. z o.o.) zorganizowały w środę (26.06.2024) cykl prelekcji.
Nowy budynek przy "Słoneczku", ścieżka rowerowa wokół całego zbiornika, pomosty dla wędkarzy, oświetlenie i monitoring oraz rekultywacja całego jeziora - to plany piotrkowskich urzędników dotyczące jeziora Bugaj. Czy pojawia się realna szansa na zagospodarowanie tego terenu?
Znamy już zwycięzców konkursu "Nasza nowa przestrzeń" organizowanego przez Pracownię Planowania Przestrzennego. W jego ramach uczniowie piotrkowskich szkół średnich mieli za zadanie przygotować koncepcję zagospodarowania obszaru wokół wieży ciśnień. Prace były różnorodne, ale miały wspólny mianownik w postaci chęci powiększenia i zagospodarowania terenu zielonego w tamtym rejonie.
W związku z panującym w kraju stanem zagrożenia epidemicznego odwołany został konkurs „Nasza Nowa Przestrzeń” organizowany dla szkół ponadpodstawowych przez Pracownię Planowania Przestrzennego.
Jest już gotowa koncepcja zagospodarowania terenów wokół jeziora Bugaj w Piotrkowie. W przyszłości pojawią się tam strefa hamaków, punkty widokowe, wypożyczalnia kajaków, tor rowerowy, wodny plac zabaw, pomosty dla wędkarzy, strefa grillowania. Jest tylko jeden problem – pieniądze. Urzędnicy magistratu szykują się do walki o zewnętrzne dofinansowanie tego zadania.
Strefa hamaków, punkty widokowe, wypożyczalnia kajaków, tor rowerowy, wodny plac zabaw, pomosty dla wędkarzy, strefa grillowania – czy to wszystko pojawi się w ciągu najbliższych kilku lat wokół jeziora Bugaj? Na razie to propozycje, a kompleksową koncepcją zagospodarowania terenów na Wierzejach poznamy z końcem lipca.
Najważniejsza jest przyroda i czysta woda w jeziorze – to główny wniosek płynący z pierwszego dnia warsztatów (konsultacji) w sprawie zagospodarowania terenów wokół Bugaja, które zorganizowano we wtorek (21 maja) w Urzędzie Miasta przy ul. Szkolnej w Piotrkowie.
Urząd Miasta w Piotrkowie od lat przygotowuje się do zagospodarowania terenów wokół jeziora Bugaj. W przyszłym tygodniu odbędą się w tej sprawie warsztaty wraz z publiczną dyskusją. Uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jak powinny wyglądać tereny rekreacyjne nad Bugajem.
Pomysłów na zagospodarowanie piotrkowskiego jeziora było niemal tyle, ile gatunków ryb w nim pływających. I będą kolejne. Tylko czy w jakikolwiek sposób zmienią Bugaj?