Pod koniec sierpnia piotrkowscy radni Agnieszka Chojnacka i Mariusz Maciołek poinformowali prezydenta i dziennikarzy, że znaleźli pieniądze dla Piotrkowa na badania geotermalne. Wystarczy, że Juliusz Wiernicki złoży podpis pod przygotowanym przez PAN dokumentem. A jeśli tego nie zrobi, to miasto straci milion złotych. Prezydent jednak zdecydował, że najpierw musi się zapoznać z materiałami.
Piotrków powinien korzystać z geotermii – twierdzą piotrkowscy radni Agnieszka Chojnacka i Mariusz Maciołek. We wtorek spotkali się z prezydentem, aby zachęcić go do podpisania listu intencyjnego w sprawie przeprowadzenia badań czy miasto ma złoża geotermalne. W czwartek tuż przed sesją mówili o tym dziennikarzom. Badania przeprowadziłaby jednostka naukowa z Krakowa, która stara się o międzynarodowy grant na ten cel. Choć radni nie chcieli zdradzić o jaki podmiot chodzi, to z naszych informacji wynika, że może to być Akademia Górniczo – Hutnicza.
Czy w Piotrkowie będziemy korzystali z energii geotermalnej? Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Miasta Mariusza Maciołka taka szansa istnieje.
Czy gmina Moszczenica będzie ogrzewana za pomocą geotermii? Jest na to szansa. Władze gminy pozyskały 100 procent dofinansowania na wykonanie próbnego odwiertu, który pozwoli ustalić czy znajdujące się pod ziemią zasoby, mogą być wykorzystywane do celów ogrzewania.
Wstępne wyniki badań wody z odwiertu geotermalnego wykazały, że może być on zdatna m.in. do celów rekreacyjno-leczniczych. Marcin Witko, prezydent miasta mówi, że to pozwoli na stworzenie nieopodal Areny Lodowej wodnego parku zdrowia. Oprócz tego woda z odwiertu będzie mieć jednak również inne zastosowania.
W Tomaszowie chcą sprawdzić, czy miasto będzie mogło uniezależnić się energetycznie dzięki geotermii. Jeśli będzie to możliwe, uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej, do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej, jaki i budynki mieszkalne. Tuż obok tomaszowskiej Areny Lodowej rozpoczęły się właśnie pierwsze odwierty.
W przeszłości wiele mówiło się o tym, że powiat piotrkowski posiada tereny bogate w zasoby geotermalne. Miały się one znajdować między innymi w gminach Czarnocin czy Moszczenica. Rozmowy na temat potencjalnych odwiertów miejscy radni ucinali szybko twierdząc, że tego typu inwestycje są drogie i ryzykowne. W międzyczasie większym zdecydowaniem w tej kwestii wykazały się władze pobliskiego Tomaszowa Mazowieckiego, tam na wykonanie prac miasto nie wyda ani grosza.
Czy Moszczenica posiada zasoby wód geotermalnych, będących w stanie ogrzać Piotrków Trybunalski? O tym, co znajduje się pod ziemią w gm. Moszczenica rozmawiano na sesji w Piotrkowie, a temat wywołał radny Marek Konieczko.
Która z gmin powiatu piotrkowskiego powinna zainwestować w biogazownie, która może skorzystać ze źródeł geotermalnych nie tylko do rozwoju turystyki, ale i ciepłownictwa, która może myśleć o wykorzystaniu biomasy leśnej czy nadwyżek słomy?
Północna część powiatu piotrkowskiego leży na gorących źródłach. 2 km pod ziemią znajdują się bowiem zasoby wód geotermalnych, których temperatura może dochodzić do 80 st. C. W najbliższy piątek w Starostwie Powiatowym w Piotrkowie odbędzie się konferencja poświęcona tej właśnie tematyce.