W tym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę pierwszych wolnych obchodów Konstytucji 3 Maja w Piotrkowie. Z tej okazji Fundacja „Christiani”, Dekanalne Duszpasterstwo Młodzieży oraz dziekan dekanatu piotrkowskiego ks. Andrzej Chycki zapraszają mieszkańców miasta, jak również młodzież starszych klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych na konferencję historyczną „Piotrków – 3 Maja 1915”.
To była tylko próba – jak „w nowym świetle” mogą wyglądać nasze odnowione zabytki. Jedna z piotrkowskich firm w porozumieniu ze specjalistami tej branży oświetliła piotrkowską Farę i budynek I LO im. B. Chrobrego. Wyglądało bajecznie, ale tylko przez chwilę...
Dwa piotrkowskie kościoły – Fara i kościół ewangelicko-augsburski - otrzymają dofinansowanie na wykonanie prac konserwatorskich. Znalazły się one wśród 24 zabytków, których renowację wesprze Sejmik Województwa Łódzkiego.
W piątkowe południe odbył się komisyjny odbiór tegorocznych prac przy piotrkowskiej
Farze.
Niespodziewane znalezisko podczas remontu elewacji Kościoła Farnego w Piotrkowie. Jak powiedział w rozmowie ze Strefą FM Piotr Obłog konserwator zabytków - odkryto kamienne detale, które zostały już odrestaurowane.
Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się remont kolejnych części elewacji kościoła farnego.
Jakie tajemnice kryje wieża farna? Czy w jej wnętrzu naprawdę wiszą na łańcuchach kości „wielkoludów” wykopane w bagnistych okolicach Bugaju? Gdzie mieści się skarbczyk, w którym rzekomo ukrywał się sam Władysław Łokietek? Wyprawa na szczyt najwyższej wieży w mieście okazała się być niezwykłą przygodą dla naszej dziennikarskiej ekipy…
Kilka dni temu została oficjalnie rozpoczęta procedura uznawania piotrkowskiej Fary za Pomnik Historii. Dossier zabytku złożone zostało w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków, skąd trafi na ręce generalnego konserwatora zabytków.
Czasem słońce,czasem deszcz. Taka jest rzeczywistość pielgrzymkowa.
Pątnicy z Piotrkowa dojdą na Jasną Górę za trzy dni.