Artykuły do tagu: Armia Krajowa

23.02.2024 08:13
Upamiętnią
24 lutego 1944 roku dowódca oddziału likwidatorów Armii Krajowej kpr. Marian Król ps. "Szczerba" zginął z rąk Niemców po kilkugodzinnej samotnej walce. W związku z okrągłą, 80. rocznicą tego wydarzenia, odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim uroczystości upamiętniające bohatera.
81. rocznica utworzenia Armii Krajowej
14 lutego 1942 r. funkcjonujący od później jesieni 1939 r. Związek Walki Zbrojnej przeformowany został w Armię Krajową. Wszyscy miłośnicy historii, a zwłaszcza pasjonaci dziejów II wojny światowej wiedzą, że skala działalności polskiego ruchu oporu z lat 1939-1945 osiągnęła rozmiary rzadko spotykane w okupowanej przez Niemców Europie. Z okazji kolejnej rocznicy powstania AK przypominamy artykuł dr Macieja Hubki z Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim
14.02.2022 08:37
80 lat temu...
14 lutego 1942 roku powołano do życia Armię Krajową. Dla Piotrkowa to szczególnie ważne wydarzenie, ponieważ pierwszym komendantem AK został urodzony i wychowany w tym mieście - Stefan Rowecki-Grot.
Żegnamy
We wtorkowy poranek, w wieku 98 lat zmarła ppłk dr n. med. Halina Kępińska–Bazylewicz, ps. Kora, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej oraz Honorowa Obywatelka Piotrkowa Trybunalskiego.
77 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie – największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie
77 lat temu, 1 sierpnia 1944 r., na mocy decyzji Dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”, w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
Ponad 130 tys. złotych na Salę Pamięci w Piotrkowie
Ponad rok temu została zlikwidowana piotrkowska Sala Pamięci Armii Krajowej, która przez wiele lat funkcjonowała przy klasztorze oo. Bernardynów. Fakt ten poruszył miłośników historii i osoby przywiązane do dziedzictwa AK. Powołali oni fundację, która postawiła sobie za cel reaktywowanie muzeum oraz stworzenie przy nim centrum aktywności obywatelskiej. Rozpoczęli w tym celu zbiórkę funduszy na portalu zrzutka.pl. Pomysł spotkał z bardzo dobrym odbiorem i dzięki wpłatom od ludzi z całego kraju marzenie grupy pasjonatów już wkrótce stanie się rzeczywistością.

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat