W piątek (17.01.2025) koncertem noworocznym uczczono 45-lecie działalności Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Uroczystość poprowadziła dyrektor placówki Kamila Dubilas, na wydarzeniu zagościli obecni i byli pracownicy, instruktorzy, animatorzy, samorządowcy oraz przyjaciele MOK-u.
"Piotrków Trybunalski w PRL. Życie codzienne i niecodzienne miasta 1945-1989", książka dr Daniela Warzochy dla osób starszych będzie wspomnieniem młodości, a nieco młodszą rzeszę czytelników natomiast przeniesie do czasów, z których mogą pamiętać jedynie jakieś szczątkowe momenty.
Dziś mija 76 lat od wkroczenia wojsk radzieckich do Piotrkowa i wyzwolenia miasta spod okupacji hitlerowskiej, która przez niektórych jest uznawana za początek kolejnej. Takich wątpliwości nie mają piotrkowskie środowiska lewicowe, których przedstawiciele złożyli z tej okazji symboliczne wiązanki pod Pomnikiem Bohaterów Walk za Polskę i Lud oraz na cmentarzu żołnierzy radzieckich.
Ten sam adres a siedzibę ma tam ponad 40 firm. Sulejowska 45 w Piotrkowie. Tereny po b. „Sigmatexie”. To tu swój biznes prowadzi wiele firm. Biedronka, Lidl, Inwemer, ale także dealer samochodowy, drukarnia, hurtownie, firma kurierska, klub fitness czy centrum zabaw dla dzieci.
Co roku w dniach 17-18 stycznia powraca dyskusja na temat wydarzeń, które miały miejsce w 1945 roku, gdy do centralnej Polski wkroczyły wojska sowieckie. Zakończyła się okupacja niemiecka, a władzę w Piotrkowie i innych miastach regionu przejęli Rosjanie i polscy komuniści. - Zaczęło się kolejne zniewolenie - mówią jedni. - Wygoniliśmy Niemców i znowu byliśmy wolni - słychać z drugiej strony.