TERAZ25°C
JAKOŚĆ POWIETRZA Bardzo dobra
reklama

Müller: od 1 lutego możliwa obniżka cen benzyny o 70 gr na litrze, a autogazu o 40 gr

Ł.Michalczyk
Łukasz Michalczyk niedz., 9 stycznia 2022 12:23
W przyszłym tygodniu zostaną przedstawione kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacji - powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller. Wyjaśnił, że chodzi m.in o obniżkę VAT na paliwa, co pozwoliłoby od 1 lutego obniżyć ceny benzyny o ok. 70 gr na litrze, natomiast autogazu o 40 gr.
Zdjęcie
Autor: Fot.: PAP

Wykryto bloker reklam!

Treść artykułu została zablokowana, ponieważ wykryliśmy, że używasz blokera reklam. Aby odblokować treść, proszę wyłączyć bloker reklam na tej stronie.

"Wśród rozwiązań, które zostaną zaproponowane, będą m.in. obniżka VAT na paliwa z 23 do 8 proc. To znaczy, że od 1 lutego można by się spodziewać obniżki cen benzyny mniej więcej o 70 groszy, autogaz o ok. 40 groszy" - powiedział rzecznik.

 

Dodał, że to jest kolejny "ważny element" działań polskiego rządu w zakresie obniżania podatków, ale też walki z inflacją.

 

"To nie będzie jedyne działanie. We wtorek premier Morawiecki wskaże inne działania, które planujemy przyjąć, aby ograniczyć skutki inflacji" - wskazał.

 

Według rzecznika powodem inflacji jest szantaż gazowy Rosji, z drugiej strony polityka klimatyczna Unii Europejskiej.

 

Polska będzie podejmowała działania, by doszło do reformy handlu misjami CO2, z drugiej strony, żeby podejmować solidarne działania w ramach UE wobec Rosji, jeśli chodzi o szantaż gazowy i ceny gazu, które w tej chwili próbuje wymusić Rosja, która skutecznie manipuluje cenami energii w całej Europie" - zaznaczył Müller.

 

W czwartkowym wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jeśli trendy inflacyjne się utrzymają, będzie przedłużona obecnie obowiązująca tarcza antyinflacyjna (chodzi m.in. o obniżkę akcyzy na paliwa i rezygnację z podatku detalicznego od sprzedaży paliw oraz o obniżkę VAT na gaz).

 

"Teraz wzmacniamy ją o tarczę 2.0" – powiedział premier Morawiecki. Dodał, że szacunkowy roczny koszt tej kolejnej obniżki podatków to 6 do 7 miliardów zł.

 

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek w szybkim szacunku, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2021 r. wzrosły o 8,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,9 proc. (PAP)

 

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

 

lgs/ ozk/

reklama

Komentarze 30

~ i cyk (gość)

13.01.2022 00:24

Na paliwie obniżą a na czym innym sobie odbiorą.


~goœć_gość (gość)

10.01.2022 23:03

Jeszcze trochę i będzie dobrze jak za Tuska


~Titt (gość)

10.01.2022 21:49

Najpierw podniosą na 6,5 zeby ogłosić sukces ze spadla cena o 50 gr i nadal będzie taka jak jest !!!!
To juz przerabialismy


~Koloooo (gość)

10.01.2022 19:55

Olej opałowy też będzie tańszy?


~To tyle (gość)

10.01.2022 19:36

Jak cena benzyny spadnie o 70 gr, to będzie taniej niż przed pandemią.



reklama

Dla Ciebie

25°C

Pogoda

Kontakt

Radio